‘IŞİD Türkiye’ye sızdı’

  • 20.02.2015 00:00

 Dün basında yer alan iddialara göre MİT Kobane’den çekilmek zorunda kalan IŞİD militanlarının Türkiye’ye sızdıkları uyarısında bulunmuş. IŞİD’in “Ankara ve İstanbul’daki büyükelçilik ve konsolosluk hedeflerine silahlı, bombalı eylem hazırlığında” olduklarını değerlendirmiş. Üç bin militanın “kontrolsüz olarak bölgede bulunduğunu” ve bazılarının Türkiye’de hücre evlerine yerleştirildiklerini aktaran haberlerde, aralarında saldırıları planlayan liderler olduğu da kaydedildi. Haberler doğruysa eğer, iktidarın çılgın Suriye politikasının olabilecek en korkunç sonuçlarıyla karşı karşıyayız demektir.

Peki, hükümet ne yapacak? Bu soruyu sormaya cüret edenler hapsi boylayabilirler. Zira iktidar Suriye’de bulaştığı tüm kirli operasyonların üzerini basına sansür ve yasalarla kapamakla meşgul. Hattâ kimi gözlemcilere göre bu düzenin mimarı olduğu iddia edilen Hakan Fidan ileride yargılanmamak için milletvekilliği dokunulmazlığına sığınabilmek için istifa etti.

İktidar Suriye’yle ilgili iddiaları yalanlayadursun. Bunlar artık Türkiye’de mahkeme tutanaklarında yer alıyor. Geçen yıl Niğde’de güvenlik güçlerine saldıran IŞİD üyelerinin yargılandığı davaya bakan savcı, sanıkların telefonlarını dinleterek bu yönde önemli ipuçları elde etti. Cumhuriyet yazarı
Ahmet Şık’ın ulaştığı sözkonusu belgeler iktidarın El Nusra ve benzeri gruplarla kurulan karanlık ilişkiler ağını gözler önüne seriyor.

Bu arada ABD’nin Şam’daki son büyükelçisi Robert Ford da geçtiğimiz günlerde McClatchey yayın grubuna verdiği mülakatta Türkiye’yi töhmet altında bırakacak açıklamalarda bulundu. Söylediklerinin bir ağırlığı var. Ford, Suriye’deki ayaklanmanın ilk günlerinde sahneye çıkan Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) en hararetli savunucularındandı. ÖSO’nun Esad’ı devirebilmesi için ABD’nin muhalifleri ağır silahlarla donatması gerektiğini düşünüyordu. Tıpkı Ankara gibi.

Ancak Washington muhalefetle ilişkilerini Antep’te mevzilenen CIA üzerinden yürütmekle yetinince Ford isyan hâlinde istifa etti. Eski büyükelçi bugün 180 derece çark etmiş durumda. Muhalifleri “birbirlerini yemek” ve El Nusra ile işbirliği yapmakla suçlayan Ford, muhaliflere artık silah verilmemesi gerektiğine inanıyor. Çünkü muhalifler “hamileri Katar ve Türkiye gibi” El Nusra’nın “Esad karşıtı yerel bir güç olduğunu” savunuyorlar. Oysa El Nusra, El Kaide’nin bir kolu. İdeolojisi açısından IŞİD’den “herhangi bir farkı yok”. Ford ayrıca, ABD ile Türkiye arasında dün imzalanan IŞİD’e karşı “Ilımlı” muhalifleri eğitip silahlandırma anlaşmasının da hiçbir işe yaramayacağını iddia ediyor.

IŞİD’in El Nusra’dan koparak doğduğunu herkes biliyor. Dolayısıyla yakın geçmişte El Nusra’yı kollayan MİT’in, Nusra’dan IŞİD’e geçen birtakım militanlarla temaslarını sürdürmesi ihtimal dâhilindedir. MİT’in bu grupları sadece Esad’a karşı değil, Suriyeli Kürtlere karşı da desteklediği, en azından 2013 yazı Serekaniye çatışmalarında net şekilde hissediliyordu.

Netice ortada. ABD Türkiye’nin itirazlarına kulak tıkayarak Kürtlerin imdadına yetişti. IŞİD Kobane’de büyük kayıplar vererek çekilmek zorunda kaldı. Eğer Kürtler Akçakale’nin tam karşında bulunan IŞİD kontrolündeki Tel Abyad kentini ele geçirmek için harekete tekrar geçerse esas gürültü o zaman kopar. Çünkü Kürt denetimindeki Ceylanpınar sınırına kadar uzanan kesintisiz hattı Kobane’ye bağlama fırsatı doğar. ABD ve koalisyon güçleri IŞİD’e karşı böylesi bir hamleyi destekleyebilirler.

Ve an itibarıyla Esad güçlerinin Halep’e ikmal yollarını kestiği iddia ediliyor.

Suriye’deki gelişmeleri yakından takip eden MHP’nin Hatay milletvekillerinden Şefik Çirkin
son durumu şu sözlerle özetliyor: “Muhaliflerin tek kaçış yolu Reyhanlı üzerinden. El Nusra’yla vesaireyle yakın teması siz o zaman görün.
Hepsi Türkiye’ye dolacak. Başka gidecekleri yer yok çünkü.

Baştaki sorumuza dönersek. Hükümet
ne yapacak? Bilinmez ama nelere gücü yettiği ortada. Suriyeli Kürtlerle olan ilişkilerini rasyonel ve insani bir çerçeveye oturtmak. Kobane’nin yeniden inşasında öncülük yapmak. IŞİD’e karşı cephede amasız yer alarak, bir an evvel ülkemizin güvenliğini Esad’ı devirme hayallerinin önünde tutmak.

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar