“Devrim sadece bir kez gerçekleşip biten bir olay değildir”

  • 16.12.2014 00:00

 Bu cümle ABD’de siyah bir genç olan Micheal Brown’u öldüren polisin bu cinayetten hiçbir ceza alamadan kurtulmayı başarmasının ardından patlayan gösterilerde yine siyah bir genç kızın taşıdığı dövizden alınma. Arap devrimleri nasıl dünyanın dört bir yanına ilham kaynağı olduysa, Tahrir’de patlayan ezilenlerin öfkesi ta dünyanın öbür ucundan duyulduysa, bu sefer de bu genç kızın taşıdığı dövizde yazan bu cümle ta New York’tan Mısır’da, Suriye’de yaşananlara ışık tutuyor.

Tarihin çeşitli dönemlerinde dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanan bir devrimci ayaklanma ya da bir olay, sadece gerçekleştiği yeri değil tüm dünyayı, teorileri, örgütleri etkileyebilir. Yarılmalara yol açabilir. 21. yy’ın başında bunun örneği Arap devrimleridir. 2011’de Muhammed Ebu Azizi’nin kendini yakmasıyla ateşlenen fitil hızla tüm Ortadoğu’ya belirledi ve yarattığı etki tüm dünyaya yayıldı. Bu dalga Mısır’da kanlı bir askeri darbe, Suriye’de kanlı bir iç savaşla sonuçlanmış gibi görünüyor. Bu iki kanlı örnekle karşılaştırılınca Tunus bir cennet gibi görünüyor olabilir ama orada da tam olarak demokrasiden söz etmek mümkün değil. Mısır’da Müslüman Kardeşler yönetimine karşı gerçekleştirilen darbe tüm Ortadoğu’yu etkiledi ve bu hareketler ile ilişkili örgütler (Tunus’taki Nahda Partisi gibi) geri çekildiler. Buna ne kadar demokrasi denebileceği oldukça tartışmalı. Ayrıca yeni yönetimde, devrim öncesi yönetimde görev alan bir çok eski yönetici yeniden yönetime dâhil oldu.

Arap devrimlerinin başlangıcı kadar bugün geldiği nokta da birçok soruyu beraberinde getirdi. Bunları daha çok tartışmaya devam edeceğiz. Ancak çok önemli bir şeyi unutmadan; “devrimler bir kez gerçekleşip biten bir olay değildir”. Korku duvarını nasıl aştığımızı bize sürekli hatırlatan bir hafızası, bundan sonra neler yapmamız gerektiği konusunda bize kılavuzluk etmek üzere geride bıraktığı dersler ve deneyimler ve belki de en önemlisi tüm yapay bölünmeleri aşan, haberlerde dinlediğimiz günlük saçma söylemleri yıkıp geçen ve bize gerçek dostlarımızı gösteren bir gücü vardır. Arap devrimlerinin hafızası, deneyimleri ve gücü duruyor. Sadece Ortadoğu halklarının zihninde değil üstelik, tüm dünyanın ezilenlerinin zihninde.

arifekose@gmail.com

(Sosyalist İşçi)

http://marksist.org/devrim-sadece-bir-kez-gerceklesip-biten-bir-olay-degildir-arife-kose.html

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar