• 27.04.2021 10:18

Kurbağa organlarının iç açılarının toplamı, düz koşu yapıldığında, mide gastritlerin, batı karadeniz bölgesindeki makilere göre, karakökünün sinüs karesinde,  Newton’un evrensel kütle çekim kanunu yörüngesindeki, pudra şekeri karışımındaki, jöle soslu, zilliyet kıvamındaki, where ise the government, aya çıkan duble yolların toplamı 128’dir.

Yukarıdaki satırlar bir öğrencinin ders notlarından. Kimya dersine beden öğretmeninin girdiği, Coğrafya dersine Muhasebecinin, İngilizce dersine fabrika müdürünün, Matematik dersine imamın çarşaflı eşinin girdiği, Fizik dersine hasta olan öğretmenin kardeşinin girdiği sınıftan yetişen bir öğrencinin ders notları bu kadar oluyor.

(100 binin üzerinde açık olmasına rağmen MEB, bu yıl 69 bin ücretli öğretmen atadı. Üstelik bu öğretmenlerin yaklaşık 8 bini lisans mezunu dahi değil.)

Biraz sabrınıza sığınarak önce ‘Kaliteli’ öğretmenlerin bugün hangi iş’i yaptıklarını yazacağım, sonra da ‘kalitesiz’ yönetimin devlet kadrolarına nasıl eleman yerleştirdiklerini yazacağım.

Matematik öğretmeni Kamil, öğretmen olarak atanmadı, bir lisede geçici kadroyla hademe oldu. Fen bilgisi öğretmeni Alev, öğretmen olarak atanmadı, cep harçlığı için palyaço oldu. Türkçe öğretmeni Ramazan, öğretmenlik yapması gereken okullarda servis şoförlüğü yapıyor. Sosyal bilgiler öğretmeni Orkun, su tesisatçılığı yapıyor. Beden eğitimi öğretmeni Ahmet, çaycılık yapıyor. Türkçe öğretmeni Aybakır, haftada üç gün, günlüğü 40 liraya, marketlerin tanıtım stantlarında duruyor.

Şimdi de, ‘kaliteli’ mezunlarına iş vermeyen yönetimin, devlet kurumlarındaki atamalarına bir bakalım: Şehir tiyatrolarının başına güreş hakemi getirdiler. Tübitak'a hayvanat bahçesinden müdür atadılar. İett otobüs müdürünü, devlet demiryolları'na genel müdür yaptılar. İstanbul'a emniyet müdürü getirdiler, polis değil. Trabzon'da hastane imamını, aynı hastaneye müdür yardımcısı yaptılar. Türksat'a Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan müdür atadılar. PTT genel müdürünü tenis federasyonu başkanı yaptılar. Bilahare, tenis federasyonundan aldılar, danıştay üyesi yaptılar. Güreşçiyi aldılar bir bankanın yönetim kurulu üyeliğine getirdiler. Lise terk kokainci partinin genel merkezinde danışman oldu. Bakara-makara küfür salladı, büyükelçi yapıldı. Bakan atadılar, kocasıyla bir olup kendi bakanlığında yolsuzluğa karıştı.

Bugün üniversiteli mezunları iş arıyorlar. Kaliteli temizlik işçisi, bekçi, şoför olabilmek için.

Adana büyükşehir belediyesi şoför ve bekçi almak üzere 200 kişilik ilan verdi, 52 bin kişi başvurdu, 45 bini üniversite mezunu. Adalet bakanlığı Adıyaman mahkemesine 9 temizlik işçisi alacağını duyurdu, 5 bin küsur kişi başvurdu, 2 bin küsuru üniversite mezunu. Çaykur'a 210 mevsimlik beden işçisi almak için duyuru yaptılar, 35 bin kişi başvurdu, başvuru şartı olarak ilkokul mezunu olmak yeterliydi ama başvuranların yarısından fazlası üniversite mezunu.

Ne yaptınız bu memlekete böyle!