• 9.05.2021 10:39

Anneler güzeldir. Herkesin annesi güzeldir. Kötü/çirkin anne olmaz ki. Ama senin annelere bakışın güzel değil.

Kimlik tespiti yaptığın evrak üzerine, bir annenin eğitim durumu için 'cahil' yazdın. Dünyanın en bilgili en sevgi dolu bir anne için niye böyle yaptın anlamadım.

“Ananı da al git!”…  İlk bu söz içimi yardı, geçti. Şimdi toprağın altında olan anam aklıma geldi, vicdanım sızladı, gözümden akan iki damla yaşa mani olamadım.  İnsanın en kötü anında tek sığındığı kişi olan bir anne için niye böyle söyledin anlamadım.

Kendini seçilmişliğe o kadar şartlandırmışsın ki, ‘ Onların anasını belleyeceğiz’ dedin. Tarlada, bağda, bahçede, her yerde ama en çok da yüreğimizde emeği olan annelerimizi niye ‘belleyeceksin’ anlamadım.

‘ Cennet anaların ayağı altında’ dedin… Meydanlarda, senin için de hakkını arayan o anaları ayaklarından tutup da yerlerde çekiştirdin. Biz analarımızın ayaklarına tutunup cennete gitmeyi düşlerken niye böyle yaptın anlamadım.

Acılı anne, tabuta sarılmış oğlundan özür diliyordu, “Affet beni oğlum, 18 bin liram yoktu!” Sen demedin mi, ‘savaş bitsin, artık analar ağlamasın’ diye. Şimdi,  ‘ne mutlu şehit ailelerine’ demeni hiç anlamadım.

Çocuğundan daha kıymetli neyi vardır insanın? Sen küçücük bir çocuğun kafasından gaz fişeği ile vurulmasını düşünebilir misin? Küçücük bedeni toprakla buluşan o yavrunun, sırf siyasettir diye isminin alanlarda ‘yuhalatılmasını’ hiç anlamadım.

Yoksul halkımızın çocukları tarikat yurtlarına yerleştirildi. Kızlı-erkekli o minicik bedenleri tacize uğradı, tecavüz edildi. Yurtlardaki taciz olayları için  “bir kereden bir şey çıkmaz” denildiğinde tüm analarımızın yüreği dağlandı. Yandılar, kül oldular;  “olabilir böyle ihmaller” denildi. Geleceğimizin ümidi derken, Onları soldurmanı, yok etmeni hiç anlamadım.

Sabahın kör karanlığında eve daldın, anasının yanından evladını çekip aldın. Sonrasında hiçbir suçu olmayan o evladı serbest bıraktın; ama ‘O’ ana fenalaştı, hayatını kaybetti. O anda ananın feryatlarını duymamanı hiç anlamadım.

Kadınlarımız bizim yüreğimiz aşkımız, sevdamız. Ama sen onları hep aşağıladın. ‘Örtüsüz kadın ya satılıktır, ya kiralıktır’ dedin. Kürtajın cinayet olduğundan, hamile kadının sokağa çıkamayacağına, fıtrat nedeniyle kadının erkek ile eşit olamayacağına varan kadın düşmanlığını ortaya attın. ‘Tecavüze uğrayanlar doğursun, gerekirse devlet bakar’ dedin. Onlar hırpalandı, tecavüze uğradı, şort giydi diye saldırıldı. Kadınlara karşı bu vicdansızlığını hiç anlamadım.

Bilmelisin ki, umudu yaşatmayı diri tutan da zorbalığın şiddetine yenilmeyen de ana’dır.