Böyle saça böyle tarak

 • 27.01.2013 00:00

 

Böyle saça böyle tarak

Öncelikle bütün okurlarımızın Dünya Bacanaklar Günü’nü kutlarım.

Özellikle cennet vatanımız Türkiye’de beyhude geçen ömürlerimizin sizler de takdir edersiniz ki güzide paylaşımlarının başında, elbettebacanaklık müessesesi gelir. Ardından gelen baldızlık vekayınbiraderliklere günün anlam ve önemini dağıtmamak adına, bu yazıda değinmeyeceğim.

Şunu öncelikle heves ve sevinç ile belirtmeliyim ki, bırakınız ülkemiz için bacanakların ne kadar büyük bir önem taşıdığını, sosyoloji bilimi adına süper önemli bir coğrafi konuma sahip olması bile başlı başına çok değerli ve manidar kılar iki bacının kocalarını. Neden mi? Gelin birlikte inceleyelim…

Efendim biliyorsunuz ülkemiz çok kardeşli bir ulustur. Fakat maalesef çok kardeşli sülalelerin de en büyük handikabı (İngilizceye daha yatkın olanlar için “hendikep”i,) dakkada bir kırk yıllık dosyaların çıkarılıp büyük marazlar oluşturulması, sırf kötücüllük ve terbiyesizlik ihtiyaçlarımızın karşılanması için suni kavgalar ve husumetler yaratılmasıdır.

Dolayısıyle şu an bu yazıyı yazarken TRT3’te dünya korolarının minimum dört sesli barış şarkıları söylüyor olması bile bu gerçeği yazmaktan alıkoyamıyor bendenizi.

Bugün istiyorum ki Dünya Bacanaklar Günü’nde “197 Alo Bacanak Hattı” sevgi mesajlarıyla dolsun, tüm sülalelerde bacıların kocaları birbirlerine destek olsun, birlikte kurulan veyahut kurulması hedeflenen bütün dükkânların güzel bir şekilde depozitoları ödenerek hoş ortaklıklar başarıyla kurulsun, ya da sülaleleri birbirine düşüren miraslarda bir türlü pay edilemeyen elli metrekare dükkânlar, evler, tarafsız bacanaklar tarafından dostluk ortamında tartışılsın, gerekirse pay edilsin, asil Türk bacanakları karılarına kalacak olan mal mülke tamah etmeyip adaletten yana olsun.

Bugün her günkünden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bacanaklarımız rica ediyorum karılarına düşen mirasa göz dikmesin. Göz dikmesin ki sağlıklı nesiller yetişsin, kıçı kırık üç kuruşların beş kuruşların derdinden hastalıklar, kanserler veyahut veremler yaşanmasın.

Bugün her günkünden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bacanaklarımız bacılara destek olsun, kardeşlerin birbirlerine düşmemesi için ellerinden gelen olgunluğu göstersin, yoksa ailelerin biraraya geldiği o özel günlerde zeytinyağlı sarmaların nasıl olur da kuru üzümleri o denli yaş, ılık ve pirinçleri tıpkı sütlaç pirinci gibi kaymaksı dağılır damakta.

Değerlerimizi korumak bugün her zamankinden daha çok bacanakların ellerinde.

Öyle olmasa bacanaklar arası bozkır cirit atma yarışları düzenlenir miydi hiç? Dünya haritası bu kadar düzenli, Türkiye’miz hiç bu kadar minimum üç tarafı denizlerle çevrili olabilir miydi?


Pınar Selek
 davasının zart diye bir çırpıda ağırlaştırılmış müebbet kararıyla noktalandığı günümüz Türkiye’sinde aklı başında yazı yazmak ya da okumak insanı geri zekâlı gibi hissettirir diye düşündüm. Yani afedersiniz osur osur ipe diz gibime geldi. Konu sinema, müzik, spor, bilim, ne olursa olsun, aklı başında, mantıklı herhangi bir yazının aptal gibi hissettirebileceğine inandığım için bugün Dünya Bacanakları’nı anmak istedim.

Bu yazımızı ulusların kardeşliğinde önemli rol oynayan bacanaklara ve Karagöz- Hacivat duruşunda tüm ömrünü geçirip hayatını kaybetmiş tüm denizatlarına ithaf ediyorum.

İnşallah iyi ediyorumdur.


aycazen@yahoo.com

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  14.02.2013 18:55

  merhaba

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  11.02.2013 22:02

  Ayça abla , kusurlarımız geçmişte kalsın . Ancak çok yanlış anlaşıldım.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.02.2013 14:56

  Sentezlenmiş kelimeleri iyi analize edemeyenler, Margarinle körü, açıkla kapalıyı karıştırıp sıradan bir yorumcuyu yazarla karıştırmasınlar. , ^ , .Kimsenin yanında değilim. Rabbim biliyor.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  28.01.2013 11:35

  Burada her şey birbirine karıştırılmış. Yazar, oyuncaksız yorumcuyu karıştırırken , yorumcu yazarın yazılarndan bir şey anlamadığı için oyuncak arıyor kendine . Karıştırılan öyle çok şeyler varki, günler, şarkılar,sesler , masallar, öyküler,Romanlar hatta yemekler,sebzeler , tatlılar, Ahbaplar,dostlar......yanlış anlaşılmalar. Biriside burada benim adımla yorum yaparak beni karıştırmaya çalışıyor. karışmıyorum. GS Lı değilim. Sadece Mllli takımızın maçlarını izliyorum. Ayrıca küfürbaz bir izleyicide değilim.Sakın karıştırmayın.

Resmi İlanlar