Bilinenler, bilinmeyenler

  • 25.09.2012 00:00

 Köşemiz gizli gözdelerden; mesela Habertürk diyelim çorlamalara doyamıyor burda çıkan yazıları, haberleri. Dün de manşetüstü bir “özel haber” koymuşlar; Beren Saat Revenge’in Türkiye uyarlamasında oynayacakmış ve bu “özel haber”iymiş Habertürk’ün. Birkaç “özel haber” daha çıkarabilmesi için dört kol çengi, kuşe kâğıda renkli menkli Faltaylı gazetesinin bu köşe feda olsun ne diyelim... Kiliselerin üstüne konmayı ve “isteyen olursa satmayı” mubah gören bir Müslüman’dan bir iki manşetüstünü esirgeyecek değil bu gönlübol kulunuz. İşte birkaç “özel haber” daha Habertürk’e o zaman...


Perdenin arkası

Geçen haftanın en güzide sanat olayı Altın Koza idi şüphesiz. Herkes yazdı çizdi gördüğü filmleri, iştahı açık şişmanlar bici biciye doyamadı ve büyük olasılıkla ödüllerden sadece kazananlar memnun oldu.

Yarışmaya katılan filmler serbest çağrışım yöntemi ile benim hafızamda da bir şeyleri harekete geçirdi. İster inan ister inanma faktörleri ile huzurlarınızda benim için Altın Koza...


Aziz Ayşe
Festivalin en az beğenilen filmi oldu Aziz Ayşe, neticede de ödüllerden eli boş döndü. İki büyük sanatçının, Ömer Uluç ile Sevim Burak’ın kızı olan Elfe Uluç’un bu filmin başrolü olan ve çöp toplayarak yaşayan travesti rolü için önce Murathan Mungan ile görüştüğünü biliyor muydunuz? Bu rol için oyunculuk dersleri de alan Mungan’ın ne yazık ki hevesi kursağında kaldı ve başrolü filme ilham veren karakterin kendisine, Melikşah Yardımcı’ya kaptırdı.


Şimdiki Zaman
Yönetmen Belmin Söylemez’in herkesi hayran bırakan ve festivalde Gözetleme Kulesi ile birlikte en beğenilen iki filmden biri olan Şimdiki Zaman filminde esaslı bir oyunculuk gösterisi yapan Sanem Öge’nin az buz değil yıllarca Can Yayınları ve Everest’te editörlük yaptığını biliyor muydunuz (bir yayınevinde eskimek için fazla güzeldi zaten)?


Yeraltı
Beklendiğinden ödül almış olabilir ama festivalin en beğenilen filmlerindendi. Zeki Demirkubuz’un “ödül almıyorsam gitmem” babındaki açıklaması ne yazık ki ağızda fena hâlde Ümit Ünal tadı (ki fena bir tat bu) bıraktı. Yeraltı’nın bundan önce katıldığı festival olan Istanbul Film Festivali’nde de yine ödül tartışması yaşadığını, ödülü verecek jüriyi böldüğünü ve En İyi Film ödülünüTepenin Ardı’na mı Yeraltı’na mı vereceği üzerinde uzlaşma sağlayamayan jürinin toplantısına iki gün ara verdiğini biliyor muydunuz?


Gözetleme Kulesi
 ve Ateşin Düştüğü Yer: Montreal’den iki büyük ödülle dönen ama Adana’da ödülsüz kalan Ateşin Düştüğü Yer filminin beğenilen başrol oyuncusu Hakan Karahan’ın bu seneki festivalin hiti olan Gözetleme Kulesi’nin yönetmeni Pelin Esmer’e ilk çektiği belgesel filmi (Oyun) seyrettikten hayran kaldığını ve yapımcılığını yaptığı ilk film olan Hasan Ali Toptaş uyarlamasıGölgesizler’in yönetmeni olması için teklif götürdüğü ilk isim olduğunu biliyor muydunuz?


[email protected]

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar