'Çaresizlik nedeniyle akıl uçtu gitti, ortada kurum da kalmadı'

  • 2.08.2021 00:32

Türkiye'nin bir çok şehrinde yaşanan orman yangınları devam ediyor. Bodrum'da Pazar günü yangın, rüzgarın da etkisiyle daha geniş bölgelere yayıldı.

Ahval Genel Yayın Yönetmeni ve Türkçe Servisi Editörü Yavuz Baydar, Ufuk Turu'nda Prof. Baskın Oran ile Türkiye'de devam eden orman yangınlarını ve devam eden tartışmaları ele aldı.

Aynı zamanda kendisi de Bodrum'da yaşayan Oran, Bodrum'daki yangınla ilgili gözlemlerini de Ufuk Turu'nda aktardı.

Orman yangınlarıyla gündemin bir numaralı konusu olan Türk Hava Kurumu'yla (THK) ilgili de değerlendirmelerini aktaran Oran, THK'nin bitirildiğini ve bunun nedeninin ise THK'nin Atatürk tarafından kurulmuş olması olduğunu paylaştı.

Oran, Erdoğan'ın Anayasa'nın 169. maddesiyle ilgili açıklamasını da hatırlattı. Erdoğan, "Anayasamızın 169. maddesine göre, yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Türkiye'nin orman varlığını artırmış bir yönetim olarak elbette yanan her yeri daha fazlasıyla tekrar ağaçlandırmak en başta gelen görevimizdir" demişti.

Oran, Erdoğan'ın açıklamasıyla ilgili özetle şöyle söyledi:

"Anayasa 169. maddeye göre; Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar