Bayram budur işte!

  • 1.09.2011 00:00

Boşverin bugün ağır meseleleri. Onları sonra da konuşuruz.

Gelin bu bayram günü sizi incir ve nar ağaçlarının arasındaki küçük bir camiye götüreyim.

Antalya’ya 80 km mesafedeki Çıralı’da sabah saat sekiz civarı. Bayram namazından çıkanları hoş bir tablo bekliyor. Caminin avlusunun dört tarafı çocuklarla çevrelenmiş. Yörük, tatilci, zengin, yoksul, her aileden boy boy çocuk. Sabah erkenden kalkmış, bayramlıklarını giyinip gelmişler. Heyecanla cemaatin çıkmasını bekliyorlar. Ellerinde poşetler onlar önde, anneler babalar arkalarında geniş bir halka oluşturmuşlar.

Namaz öncesi imam, özellikle de Çıralı Köyü Camii’ne bayram namazı için gelenlere, birazdan ne yapılacağını anlatıyor. Bir gün önceden alınmış şeker, gofret ve çikolata kutuları getiriliyor. Bayram namazından çıkan ve çocuklarla bayram sevincini paylaşmak isteyen herkesin bütçesine uygun bir şeyler var. Çocukların çevrelediği avlunun ortasına birkaç temiz çarşaf seriliyor. İsteyen üç-beş liraya bir torba şeker alıp, o çarşafın üstüne boşaltıyor, isteyen elli liralık büyük bir çikolatalı gofret kutusunu. Maddi durumu müsait olan zaten fazla fazla veriyor; çünkü kalan paranın cami için kullanılacağını biliyor.

Az çoğa katılıyor, hediyesini sunan sessizce çekiliyor ve ortaya bir şeker ve çikolata dağı çıkıyor.

Sonra bütün “hazine” taslarla her bir çocuğun poşetine boşaltılıyor. İzdiham yok, az alan çok alan yok, bütün çocukların torbasında aynı sayıda gofret ve çikolata var.

Hepsi hazineden payını alıyor ve perde duayla kapanıyor.

Ben yıllardır, bayramın anlamına bu kadar uygun bir gelenek görmemiştim. Bir an elinde boyu kadar büyük bir poşetle orada bekleyen küçük bir çocuğun yerine koydum kendimi. Hayatı boyunca unutamayacağı bir mutluluğu yaşadığını anlamak güç değildi. O gün onlar için, Alvarlı Mehmet Efe’nin dediği gibi, “bayram o bayram oldu”.

Küçük kızının mutluluğunu paylaşmak için eşiyle birlikte o an orada bulunan bir babadan, sayın Mehmet Akarcalı’dan rica ettim, çektiği fotoğraflardan bana da verdi. Kendisine teşekkür borçluyum.

Bayramın tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar