• 11.01.2015 00:00

  "Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdir. Sonra bunun ardından onlardan bir çoğu yeryüzünde ölçüyü taşıranlardır." (Maide, 5/32)

 

"Ve onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha tapmazlar. Allah'ın haram kıldığı canı haksız yere öldürmezler ve zina etmezler. Kim bunları yaparsa 'ağır bir ceza ile' karşılaşır." (Furkan, 25/68)Ayetlerde Allah masumların öldürülmesini istemez diyor.

Araştırdığımda karşınıza çıkan ayetler Peygamberler diyor,peygamber demiyor.Hepsinin dünyayı esenlik ve barış yurdu hâline getirmek için görevlendirilmiş olduğunu ve Onlar, insanlığa "barış ve esenlik" anlamına gelen İslâm dinini ulaştırmak için gönderilmişlerdir diyor.

"Biz peygamberler baba bir kardeşleriz, hepimizin dini birdir." (Buharî, Enbiya, 48)

 Arayıp bulduğum birkaç ayet böyle yazıyor,daha çokları vardır.Onu din alimleri bilir.

...

 İslam'ın insanlara öğütlediği özelliklerin, dünyaya barış, huzur ve adalet getirecek erdemler olduğundan söz ediyor.

Peki şu an dünya gündeminde olan ve adına "İslami terör" denen barbarlık din ile açıklanabilir mi?

Nasıl açıklanabilir sizce !

Başka bir deyişle, din terörizmin ve teröristlerin destekleyicisi olur mu?

Olmalı mı?

Hangi din bir ırkı başka ırktan üstün tutabilir?

Hangi din insanlara zulüm edenleri abad eder !

Hangi din de Allah insanların öldürülmesini ister?

Hangi din de Allah yetimin,öksüzün,fakirin fukaranın hakkını vermeyip onların hakkını yiyenleri sever?

Yaratan tek ise tüm dünya insanları arasında ayrım yapar mı?

Elbette severiz yaratılanı yaratandan ötürü diyen hoşgörü,sevgi,barış ve kardeşliği referans alan ve mezarı tüm dinlere mensup insanlar tarafından ziyaret edilen Mevlana frekans ve titreşimini beklemek güç, şu andaki büyük insanlıktan ancak umutlarımız gün geçtikçe yok oluyor...

Ne yazık ki...

Halkın çoğunun bir ay çalışarak kazandığı parayı halkı yönetenler bir bardağa veriyorsa o yönetici sizce rahman mı, şeytan mı ?

Sizlerle yüksek sesle düşünmek tam da bu günlerde önemli,dinleri bir kenara bırakın,ahlaki bir erezyondan geçiyor insanlık, "özü,sözü" bir olmayan yalanı en geçerli karakter saymış insana şeytan denmez mi?

Etrafınıza bakın olduğu gibi görünüp,göründüğü gibi olan kaç insan göreceksiniz !

Yalan,riya,iftira,dedikodu,tuzak kurma,kötülük yapma,kin,nefret, kıskançlık insanların AHLAK değerleri olmamış mı?

Siz iyi niyetli davrandıkça bir kusuru var diye algı geliştirenler,tevazu gösterdikçe hak ettiğini sananlar,saygı duydukça saygıdeğer göründüğüne inandırdığını sananlar az mı?

Ve çoğu çevremizde birey diye kabul görmüş insanlar değil mi?

Geçenlerde oğlumun daveti üzerine adını bile sormadan vizyondaki bir filime gittim.

Tanrılar ve Krallar ismindeydi,meğerse yıllardır okuduğumuz Musa ve firavunu, Ramsesi anlatan görselleri oldukça iyi çekilmiş filmdi, eskiyi hatırlamakta fayda oluyor bazen güncellenmesi açısından bilgilerin...

 İki gün sonra film,Mısır da Ürdün de yanılmıyorsam bir kaç islam ülkesinde yasaklanmış haberi geldi. Tanrıların  adı ne olursa olsun,halkların,ırkı ne olursa olsun, yöneticiler tarafından ortada halkına yaptığı zulüm ve baskı varsa bunun hiç bir kralın  yanına kalmayacağını anlatıyordu.

Halkı acı çeken,halkının derdinden anlamayan,insanların dini, etnik, aidiyetleri cinsiyetleri ve tercihlerin kabul etmek, saygı duymak bir kenara, dalga geçen zihniyetlerin yönettiği halk acı çekmez mi?

Adalet terazilerinin olmadığı, vicdanlarının kaybolmuş olduğu açık, görüyoruz bunu, yöneticilerin AHLAK bilincine öncelikle ihtiyaçları var.Ahlakçılık olsun diye yazmıyorum bunları,insani değer olan insan hakkına saygı gereği söylüyorum.

 AHLAK erezyonunu yaşadığımız gerçekliği ortadan kaldıracak olan  yöneticilerdir.

Ne dediklerinden çok ne yaptıkları önemlidir.

Evde çocuğunuz ne dediğinize değil,ne yaptığınıza bakar.Bunun gibi her organizma,kurum ve devlette de  rol model olan önemlidir.Değişim ve dönüşümü sağlamalıdir.

Evrensel baktığım tanrı bilincinde, AHLAK'ı olmayan birey,kişi ve kurumun DİN bilinci de tanrı bilinci de olamaz.

Özellikle islam dinini referans alıp insanların din duygularını sömürerek iktidar olanların,gerçek AHLAK larını saklamış olduklarını her davranışları ile görmek mümkün, halk buna katlanır bir yere kadar ama dünya kamuoyunda itibarsızlaşan adı terörle anılan "islam"ı nüfus kağıdında din hanesinde gören insanlık teröristle tanıştım derse bu ekilen nefret tohumlarına sessiz kalarak su vermiş olmazmısınız. !

Sessiz kalmak ortak olmak,ONAYLAMAK  değil midir?