‘Bilal’e anlatır gibi...’

  • 24.03.2014 00:00

 Başbakan Erdoğan’la oğlu Bilal arasında geçtiği iddia edilen o ünlü ses kaydı, Erdoğan’ın Bilal’e meramını anlatma sabır ve performansı ile de hayli ilgi görmüştü. Erdoğan olduğu iddia edilen ses, Bilal olduğu iddia edilen sesin sahibine evdeki paraları “sıfırlaması” gerektiğini anlatabilmek için bin dereden su getiriyordu. Sonuçta da “kardeşini gönderiyorum” demekte bulmuştu çareyi. Bu diyalog, literatüre “bak, Bilal’e anlatır gibi söylüyorum” şeklinde bir kavramın yerleşmesini sağladı. Gerçekten de bazılarına “Bilal’e anlatır gibi” konuşmak gerekiyor...


Öcalan’ın Newroz mektubu, “yandaş medya” ve konuyla ilgili yazarlarını ziyadesiyle memnun etti. Öcalan mektubunda barış kararlılığının devam ettiğini söylemiş, tarafların iyi niyet testinden geçtiğini ve çarenin “radikal demokrasi” olduğunu vurgulamıştı. Ne de “güzel” söylemiş ve Öcalan’dan “savaş çağrısı” bekleyenleri (onlar her kim ise), yine dumura uğratmıştı... Bu arada Diyarbakır’daki görkemli kutlamada görüntülü mesajı izlenen KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık “AKP’nin çözüme niyeti yok” demişti, ama önemli olan Öcalan’ın ne dediğiydi...


Acaba Öcalan’ın mektubu kaç kez “tashih” edilmiştir? Görüştüğü MİT heyeti onun hangi mesaj ve vurgularına “tadilat” yapmıştır? O mektup BDP’ye teslim edilmeden önce bir de Başbakan Erdoğan’ın beğeni ve onayına sunulmuş mudur? Öcalan’ın Newroz mektubuna ilgi duyanların cevapları çok da müphem olmayan bu soruların yanıtlarını da merak etmeleri gerekmez mi? Hatırlatmış olayım, hapishaneye gelen ve giden mektuplar “görülmüştür” damgası taşır ve Öcalan da İmralı’da yatan bir müebbet hapis hükümlüsüdür...


Öcalan’ın epey mesai harcanarak son hâli verilmiş mektubunun arka planında kendisine “şu seçimleri atlatalım da...” denerek verilmiş sözler vardır. Örneğin ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması ile KCK tutuklularının “ilgili yasa gereği” serbest bırakılması... “Şartlara göre” özenle seçilmiş bir grup gazeteciyle görüşülmesi de gündeme gelebilir. Buna karşılık Öcalan’ın lisanımünasiple söylediği, “süreç devam ediyor” ile birlikte “müzakere aşamasına geçmenin gereklerini yapmak lazım” hatırlatmasıdır. Ve bunu uzun süredir söylüyor.


Öcalan’ın barışta ısrar eden tutumu tabii ki önemlidir. Silah ve şiddet, artık bir “çözüm” yol ve yöntemi olmaktan çıkmıştır, çıkarılmalıdır. Silah ve şiddet, barış ve çözüm imkan ve ihtimaline sadece ve sadece zarar verir. Ne denli sıkıntılı da olsa mevcut siyasi, demokratik mücadele imkân ve araçlarını etkili şekilde kullanmayı da zora sokar. Dahası barışçıl çözümün mümkün olduğuna dair ortaya çıkan duyarlılığın “can” vererek sürdürülemeyeceğini bilerek hareket etmek, kimsenin “bana ne” diyemeyeceği bir sorumluluk konusudur.


Bu noktada Kandil deyince akıllarına sadece “savaş” gelenlerin, PKK’yi siyasetten anlamaz bir “savaş makinesi” sananların yanıldıklarını söylemek durumundayım. Kandil’i basite alanlar yanılıyor.


Bilal’e söyler gibi” söyleyeyim: Sürecin İmralı’da başlaması ne denli normal ise, sadece İmralı ile sürdürüleceğini düşünmek de bir o kadar yanlıştır. Barış, ancak konuyla ilgili bütün tarafların kendi projeleri ile masada oldukları bir ortamda sahici bir seçenek hâline gelir. Kapalı kapılar ardında başlayıp oradan sürdürülemez. “Benim istihbarat örgütüm işini bilir” bakış açısıyla bulunduğumuz noktadan daha ileri gidilemez. Bu anlamda “bugünü de kurtardık” diye zil takıp oynamadan önce düşünmekte fayda var.


Düşünmek gereken sorularımızdan biri şu: Kendi “ikbal”ini kurtarmak için düpedüz “panikatak” yaşayan ve “o kadar da değil” diyen yandaşlarını dahi şaşırtarak Twitter’ın “kökünü kazıyacağını” ilan eden bu iktidar kafası ile hangi demokrasi, hangi özgürlük sorunumuzu nasıl çözüme kavuşturabileceğiz?


Acaba iktidarın barıştan, çözümden anladığı nedir?[email protected]

Twitter: @CaferSolgun

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar