• 24.05.2014 00:00

 Dünyadaki İslam karşıtlığının ifadesi olarak kullanılan tanım "islamofobi" aslında kendi içinde bir İslam karşıtlığı barındıran tanım. "İslam korkusu" anlamına gelen "islamofobi" İslam'ın korkulacak bir şey olduğunun da iddiası, bu minvalde İslam karşıtlarına bir gerekçe sunabilen konforlu, iş görür bir tanım. Meseleye bu tanıma eleştiri getirmekle başlamak en doğrusudur diye düşünüyorum.

11 Eylül Olayları sonrasındaki süreçte İslam karşıtlığını bir yöntem olarak seçenlerce dünyanın dört bir yanında nasıl insan hakları ihlalleri yapıldığı malum; Yemen, Afganistan, Pakistan gibi ülkelerde ABD insansız hava uçaklarının keyfi olarak "terörist avcılığı" hikâyesiyle sınır ötesinde insanları nasıl katlettiği de.

Bu başlıkta Fransa'ya da hakkını vermek gerekir zira özellikle bazı Afrika ülkelerinde özellikle Mali'de yaptıkları malum. Orta Afrika'ya geldiğimizde durum daha vahim zira bir Bosna benzeri durum yaşandı. Orta Afrika'da konuşlanan "Barış Gücü" oradaki Müslümanların silahlarına el koydu ve onlarcasının Hristiyan çetelerce katledilmesini sağladı.

Nijerya'daki Boko Haram olayını ise geçtiğimiz günlerde burada "Boko Haram da ABD askeri helâl mi?" başlığıyla yazmıştım.

İslam karşıtlığını uluslararası bir siyasi yöntem olarak seçen ülkelerin dünyanın "bilmediğimiz" noktalarında hapishaneleri/işkencehaneleri mevcut, katledemedikleri Müslümanları, burada topluyorlar. Bunlar ortaya çıktığında ise sorulan hiçbir soruya cevap alınamıyor.

İslam karşıtlığı/İslam nefreti üzerinden yürütülen siyasetin son kurbanları ise Ahmet Dini ve R.O. (15)...

Ahmet Dini, Somalili, Hollanda vatandaşı, uçak mühendisi... Ahmet'in hikayesi İngiltere'de MI5'in kendisini ajnalık teklif edip reddetmesiyle başlıyor. Bu olaydan sonra Ahmet, Mısır'a gider, Mısır'da Mursi devrilene kadar bir sorun yaşamaz, Mursi devrildikten sonra alakasız bir şekilde içeri alınır, işkence görür. Sonra suçsuz olduğu anlaşılır, Hollanda'ya gitmek üzere yola çıkmak istediğinde Mısır'daki Hollanda konsolosluğu yetkililerinden birisi tarafından Türkiye üzerinden Hollanda'ya gitmesi teklifini kabul eder. Bundan sonra Ahmet Türkiye'ye gelir, tam Hollanda uçağına binmek üzereyken hakkında kırmızı bültenle arama emri olduğu gerekçesiyle tutuklanır. Ahmet, halen tutuklu...

R.O. (15), ABD'nin Texas eyaletinin Laredo kentinde babasıyla beraber yaşayan Türkiye vatandaşı bir genç. Okuduğu Laredo United High School adlı okul, iki diğer öğrencinin R.O.'dan duyduklarını söyledikleri sözler nedeniyle polisi aramış. Söz konusu iki öğrenci R.O.'nun okula bomba getireceğini duymuş, bunun bir şaka olmadığına hükmedip okul idaresine gitmişler. Okula çok yakın ikamet eden R.O.'nun kaldığı evde babasına ait silahların bulunduğu da pek çok öğrenci tarafından biliniyormuş. Üstelik R.O. genç yaşta profesyonel atış eğitimi almış, sosyal medya organı Facebook ortamında aldığı eğitimle ilgili videolar paylaşmış. Okulun şikayeti üzerine aceleyle harekete geçen polis ve FBI yetkilileri R.O.'nun yaşadığı eve arama amaçlı geldiklerinde, evde tamamı kilit altında bulunmakla beraber çok sayıda silah ve mermi bulmuşlar. Bunun üzerine o sırada evde tek başına olan R.O.'yu tutuklamışlar, evdeki tüm silah, mermi, bilgisayar, telefon ve diğer iletişim araçlarına el koymuşlar. R.O. ''Amerikan toprakları ile halkına, ve devlet binalarına yönelik terörist saldırıda bulunmaya teşebbüs etmek'' türünden en ağır terörizm suçlamalarından biri ile karşı karşıya. Bu iddianın, paniğe kapılmış iki öğrencinin R.O.'nun okula gelmediği bir gün okul idaresine başvurmaları, yapılan aramada evde silah bulunması ve sosyal medya ortamındaki nerede, hangi koşullarda çekildiği bilinmeyen video görüntülerinden başka fiziksel dayanağı yok. R.O. okulda ilk geldiği zamandan beri bazı öğrencilerin onunla ''İslamcı terörist'' diye hitap etmelerini anlayışla karşılamaya çalışıyordu. Simdi ise "terör" suçlamasıyla karşı karşıya...

Hukukun üstünlüğü, hukukun herkes için eşit olarak uygulanması demek. Hemen hemen tüm dünya, hukukun üstünlüğünün işlediği aldatmacası üzerinde duruyor, ancak aynı dünya söz konusu Müslümanlar olduğunda yaratmak istediği "islamofobi" algısı üzerinden yürüyor. Bu minvalde eğitimli bir Müslüman sorgusuz sualsiz; 15 yaşında Müslüman bir genç iki akranının iddiası üzerine tutuklanabiliyor. Dahası bu insanlar hiç kimsenin umurunda olmuyor. Zihinlere her tür haber ve eylem ile (Yakınlarda Türkiye'nin de El-Kaide ile ilişkilendirmeye çalışıldığını hatırlayın) "Müslüman ise teröristtir" algısı her geçen gün işleniyor. Bu başlık altında bir tepki verilmezse, bu insanlar savunulmazsa olacak olan yarın kendi olası hukuksuz tutuklanma sürecimizi hazırlamaktan başka bir şey değildir, benden uyarması...