• 4.06.2014 00:00

 Henüz Suriye Savaşı sürerken kullanışlı bir örgütle tanıştık: IŞİD!

Kuruluşu 2003-2004 yıllarına dayanan, yer yer isim, yer yer stratejik değişiklikler yaşayan örgüt, 2013 yılında Irak Sam İslam Devleti (IŞİD) adını aldı ve birden bire askeri güç kazanmaya başlayan bir örgüt haline geldi. 2013 yılı aynı zamanda Arap Devrimlerinin gerçekleşmesi sonrası bu devrimlerin içerisinden çıkarttığı İslamcı hareketlere darbe yapma, bu devrimleri laik forma sokma çabasının da yaşandığı yıldı.

Orta Doğu'da doğal halinden suni bir forma evrilen Arap Baharı'nın bir türlü uğramadığı Suriye'de diğer bölgelerden farklı olarak ciddi bir Kürt nüfusu ve buna bağlı da problemler mevcut. Suriye'yi özel yapan bir diğer konu ise mezhep çatışmalarını da barındırıyor olması. Suriye'de katliam sürerken, Beşşar Esad'ın yılbaşı ağacı süslerken aile pozu vermesi, son derece modern ve laik bir görüntüye sahip eşini yanında bir vitrin aracı olarak kullanıp, bölgedeki İslamcı yönetimler dışında bir ifadesi olduğu da malum.

Suriye'de Esad rejimi, mezhep kaynaklı İran; stratejik kaynaklı Rusya; şartlar olgunlaşsın mantığıyla Batı; bölgede İslamcıların gücü kırılsın arzusuyla İsrail eliyle ayakta kalmaya çalışırken kullanışlı bir örgüt tüm taşeron işleri devralıyor.

Suriye'nin diğer Arap ülkelerinden farklı olarak Kürt nüfusunun etkisinden bahsetmiştik. Bizde daha çok PKK'nin, Suriye uzantısı olarak tanınan PYD, askeri kanadı YPG, içlerinden bizim tanıdığımız isim ise Salih Müslim. Bir dönem Türkiye'ye geldi, görüşmeler yaptı.

PYD, Suriye'deki gelişmelerin bir ayağını oluşturuyor, mevcut düzlemde Suriye'de yıllarca hakları çiğnenmiş Kürt halkı lehine adımlar atmaya çalışıyor. Bölgedeki düzensizliğe bağlı olarak Salih Müslim de bu bulanık süreç içerisinde Esad, Irak, İran, Türkiye ile görüşüyor hatta yakın bir zamanda Fransa'da, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed el-Cerba ile de görüştü. Kendileriyle birlikte ortak hareket etmek için Kürtlerin haklarının garantisi ve resmi ordu içerisinde yer almaları şartlarını sundu, el-Cerba ise Müslim'de rejimle arasına mesafe koyması şartını sundu, ulaşan bilgiye göre bu görüşme olumlu geçti.

Mühim bir konu; Esad rejimi, Suriye'deki Kürt bölgesine direk saldıramıyor zira Halepçe'den sonra Kürt Bölgesi BM kararı ile koruma altında, olası bir saldırı uluslararası yaptırımı gerektiriyor, işte tam bu sırada devreye kullanışlı örgüt IŞİD giriyor. Zaten, IŞİD'in ortaya çıkması PYD'nin bağımsızlık ilan etmesinin hemen akabinde gerçekleşiyor.

Birkaç gündür "Rojava'da katliam var!" haberlerini okuyoruz, katliama dair görseller paylaşılıyor. Esad'ın giremediği bölgede taşeronu IŞİD katliam yaptı; 20'den fazla ölü var... Tabi bizde Suriye ve Kürtlere yönelik haberler insan merkezli değil de ideolojik nefret merkezli yapıldığından bu acı gelişmeye Recep Tayyip Erdoğan ismi de sokuşturuluyor ve haber Kürtler katledildi şeklinde yayılmaya çalışılıyor. Ama olayın doğrusu bu değil.

İşin aslı bölgede Kürtler değil Araplar katledildi katledilenler içinde 12 yaşında bir Kürt çocuk da mevcut, bunu ırka göre katliamın dağılımı mahiyetinde değil işin doğrusu mahiyetinde yazıyorum elbet... zaten o Arapları o bölgeye de PYD yerleştirmişti. Ancak orada Kürtlerin katledildiği yalan haberini yapan da yine PYD zira PYD, bulanık süreçte her fırsat için kolları sıvadı; Esad'dan tutun da Suriye Muhaliflerine kadar herkesle ne kopartırsam kardır mantığıyla görüştü. Zaten kendilerine her hafta düzenli olarak İran ve Suriye rejiminden ciddi miktarda para akımı mevcut. Bu nedenle iki ay evvel 'IŞİD'in katliamı sürüyor. Türk Hükümeti bunları desteklemediklerini söylüyorlar. Bunu biliyoruz.' Diyen Salih Müslim, bugünkü IŞİD ilişkilendirilmesi haberine kaynak oluyor. Daha doğrusu bu haber servis ettiriliyor ve bizim içimizdeki bazı gazeteciler olayı bu haliyle veriyor zira çoğu kez haber değil niyet ve siyaset güdüyorlar.

Rojava'da katliam var! diye bağıranlar, bunu insan, vicdan merkezli değil de manipülasyon amaçlı kullandığı için mesele gerçek olmayan bir şekilde servis ediliyor. Çoğu kez bu haberler servis edilirken, Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkan Yardımcısı Vetut'un 'IŞİD'e ait olup ele geçirdiğimiz silahların bazıları İsrail yapımı. IŞİD siyonisttir, asıl hedefi Arap ülkelerini kaosa sürüklemektir' açıklamaları es geçiliyor. IŞİD, Kürtlerle birlikte Arapları da bölgeye yön vermek amaçlı hedef alıyor. Aynı IŞİD, para kaynaklarının emriyle meseleye Erdoğan ismini sokmaya çalışıyor, onun bu işini görmesinde de PYD yardımcı rolü üstleniyor.

Rojava'da katliam var, var ama katliamın bir de böyle bir arka planı var.

Konuyla ilgili olarak Kürt Siyasi Aktivist Şerwan İbrahim'in röportajını Kürtçe'den çevrilmiş haliyle okumanızı tavsiye ederim:

Suriye Muhalefeti IŞİD'in yaptığı katliamlar konusunda çok tutarsız. Muhalefet yayınladığı açıklamalarda eleştirse de diğer taraftan IŞİD'i destekliyor.

Kürt Siyasi Aktivist Şerwan İbrahim : Açıkcası size bu konuda katılmıyorum. Suriye muhalefetinin misyonuna bakarsanız IŞİD'e karşı olduğunu görürsünüz. IŞİD'in kim olduğu sıkça sorulan bir soru; IŞİD'i oluşturan insanların çoğunluğu BAAS'ın adamları, rejim askerleri, istihbarat elemanları vs. IŞİD'in Esad'ın taşeron örgütü olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Durum böyleyken muhalefetin hangi gerekçeyle nasıl IŞİD'i desteklediği söyleyebilirsiniz? IŞİD sadece Kürtlere düşmanlık yapmıyor, Araplara, Ermenilere bu ülkeyi bir yapan bütün renklerine bütün muhaliflere düşmanlık yapıyor. Rejimin korucu birliği olan IŞİD devrimin düşmanlığını yapıyor. Devrime destek veren kim olursa olsun Kürt, Arap, Nusayri IŞİD bunlara düşmanlık yapar. IŞİD tüm Suriye halkının düşmanıdır! IŞİD bundan fazlası ya da eksiği değildir. Haliyle siz rejimin açık destek verdiği IŞİD'i muhaliflerin veya komşu ülkelerin desteklediğini söylerseniz bu hata olur. Böyle bir durum yok. IŞİD rejimin taşeron örgütüdür. Bütün politikalarını bu halkın özgürlük taleplerine karşıt olarak gerçekleştiriyor.

IŞİD Humus'ta, Halep'te katliamlar gerçekleştirdi. Suriye Muhalefetinin desteklediği Nusra ile beraber .. Suriye muhalefeti silah mühimmat ve para olarak bunları destekliyor neden?

Kürt Siyasi Aktivist Şerwan İbrahim : Daha nasıl anlatayım? IŞİD Suriye Muhalefetinin de düşmanlığını yapıyor. Muhalefet bunu bile bile neden desteklesin? Bu size mantıklı geliyor mu? IŞİD'in sadece Kürtlere düşmanlık yaptığını söylediniz. Yakın zamanda IŞİD'in gerçekleştirdiği katliamda katledilenlerin nerdeyse tamamı Arap. IŞİD Kürtlerin haklarına da Arapların haklarına da düşman . Rejim başından beri Kürtlerin bölgede yalnız başına hareket etmesinden rahatsız bu sebeple bazen kendi askerlerine IŞİD elemanları süsü verip bölgeye saldırı düzenliyor. Bunu Rojava'daki arkadaşlar da biliyor ama bu hakikati ifade etmek yerine bunları Türkiye'nin gönderdiği, ya da muhalefetin desteklediği şeklinde ucuz planlar yapıyorlar.

Ayrıca PYD de sürekli bunu ifade ediyor. Avrupa'ya gidip görüşmeler yapan Müslim, Suriye Kürt Muhalefetinin de kendilerine destek vermediğini hatta IŞİD'i desteklediğini söylüyor. Siyaset yapma hakkımızı elimizden alan sınırları bizlere yasaklayan arkadaşlarımızı hapislere atıp suikast düzenleyen bir partinin pişkince böyle açıklamalar yapması çok rahatsız edici. Eğer PYD yardım istiyorsa sınırları Kürt Muhalefetine açmak zorunda. Bölgeyi tekeline alıp zorbalıkla yönetimi idame ettiren PYD artık bunlara son vermeli!