Cemile BAYRAKTAR
Cemile BAYRAKTAR

Gazete: Yeni Şafak Gazetesi

"71 Yaşında, dört dil biliyor, eşinin başı açık"

  • 21.06.2014 00:00

 Yeni bir çatı adayımız var: Ekmeleddin İhsanoğlu...

Yazımın başlığı bana ait değil, Ekmeleddin Bey'i böyle tanımlamış bir manşetten alıntı.

Ekmeleddin Bey'in şahsında bir şey söyleyecek değilim, bu zaten yakışık almaz ancak mesele kimin, ne amaçla onu seçtiğine gelince söylenecek çok şey var elbette.

Adını dahi bilmediği, varlığı boyunca İhsanoğlu'nun ait olduğu (?) kültürün düşmanı olmasına rağmen onu çatı aday olarak seçen bir grup söz konusu...

Bahsettiğim grup içerisinden Deniz Baykal, Nur Serter, Süheyl Batum ve başka başka isimler daha İhsanoğlu'nun adaylığına karşı. Süheyl Batum: "Gökten babam da inse siyasal İslamcı birine destek vermem" Nur Serter: "Muhalefetin böyle bir aday çıkartarak mücadele sürecine girmesini, CHP ile benimseyemedim. Önümüzdeki günlerde, taban tepkisini göreceğiz. Ama çok sayıda tepki var. Çok telefon alıyorum. İnsanlar feryat içindeler." şeklinde açıklamalar yapıyorlar.

CHP'nin vizyonu bellidir, Süheyl Batum'un mantığı, içinde "İslam" geçen ne görürse görsün tepki vermek. Oysa İhsanoğlu, El-Ezher mezunu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği yapmış bir isim. Bazı yorumlar, CHP'nin İhsanoğlu'nu seçmesini bir vizyon değişikliği, artık siyaseti doğru okumaya başladı şeklinde okuyor, asla katılmıyorum. Bir kere Ekmeleddin Bey, darbeye darbe diyememiş biri, sonrasında entelektüel -bence tartışılır entelektüelliği- hadi beyaz yakalı diyelim... Yani halkta çok karşılığı olmayan biri... Tepkileri duyar gibiyim, ne demek yani, diyenler var. Evet öyle, bu halkta entelektüelin, beyaz yakalının bir karşılığı yok, çünkü halk için bu ülkede beyaz yakalılık, kendisine "Bugün git yarın gel" diye bağıran memur demek, bu halk devletçe böyle itilip kakılmasını "Yeni Türkiye" sürecinde her şey olumlu manada değişmiş olsa dahi hafızasından silebilmiş değil, darbeci ve darbe izleyicilerine verdikleri değer de son seçimler dahil olmak üzere ortada.

Kimseyi kırmak istemem ama söylemek zorundayım, İhsanoğlu çok düşünülerek, ciddi pazarlık ve projeler yapılarak seçilmiş bir isim, zira CHP mevcut potansiyeli ile İhsanoğlu'nu seçecek durumda değil, dahası Mısır doğumlu olması bile CHP için bir ürperti meselesi, CHP'ye bu isim bir takım planlar neticesinde önerildi, bu iş CHP'nin harcı değil...

Orta Doğu'daki gelişmeler sonrası sürece müdahale edilip devrimlerin nasıl laik ellerce, laik darbelerce el değiştirdiğini gördük, bunun bir uzantısı Gezi başlığında Türkiye'de yapılmak istendi çok şükür geri püskürtüldü. İhsanoğlu ismi bana bu sürecin bir uzantısı gibi geliyor, o sürecin aktörlerinin çeşitli pazarlıklar sonucu önerdiği bir isim olduğunu düşünüyorum. Siyaseten bir varlık olmayan CHP'nin de bir umut, kendine rağmen, o ipe tutunduğunu düşünüyorum. Yani Süheyl Batum rahat olsun, İhsanoğlu 'Siyasal İslamcı' değil hatta tam aksi bir proje!

Abdullah Gül, cumhurbaşkanı seçileceği zaman Hayrunnisa Gül'ün başı örtülü olduğu için bu ülkede kapatma davalarından, muhtıraya varan gelişmeler yaşandı, unutmuş değiliz. Bir aday tanıtılırken halen eşinin başörtülü olup, olmamasını konu edinen bir zihin bu ülkenin on yıl gerisindedir, hiç çıkıp "O bir kahraman!" naraları atmasınlar, bu ülkenin darbeye darbe diyen, o darbeleri püskürten, geçmişteki darbecilerinin müebbet hapis cezası almasını sağlayan bir kahramanı var zaten, dolayısı ile CHP yine on adım geriden geliyor. Üzücü olan İhsanoğlu gibi bir isim de bu tezgaha geliyor, seçim portremiz budur, yani her şey aynı, geçmiş olsun!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Hrac Madooglu
    Hrac Madooglu
    21.06.2014 19:50

    Pardon; darbeye darbe demeyenleri elestirirken, bu ulkede darbecilerin hepsinin dun serbest birakildigini es gecmissiniz. Kenan Evren hakkinda cikarilan kararin da bir onemi veya islevi yok. Eceliyle gitsin de hapse atmayalim diye beklediler. 97 yasina geldi, soylenildigine gore zihni acik degil. Hapse girecek falan da degil. Mahkemeden "darbe suctur" diye bir karar cikmasinin da hicbir onemi yok. Darbelerin suc oldugunu biliyoruz zaten. Bu karar gelecekte bu ulkede olabilecek darbeleri de engellemez.

Resmi İlanlar