• 18.05.2019 00:00

 CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı Ekrem İmamoğlu “Her şey çok güzel olacak” dedikten sonra bir vatandaşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aynı sloganla selam vermesi sonrası Erdoğan “Daha güzel olacak” şeklinde bir yanıt verince iki sloganımız oldu; Her Şey Çok Güzel Olacak! ve “Her Şey Daha Güzel Olacak!” Ben de başlığımı bu iki sloganı birleştirerek seçtim.

Her şeyin çok daha güzel olacağı vaadi ağızlarda gayet iyi duruyor ancak güzel olması için yapılması gerekenler var, seçim öncesi “çok daha güzel olacak” deyip, seçim sonrası  nasılsa olan oldu anlayışıyla karşılaşmak istemiyoruz.

Bir kere şunu anlamak gerekiyor, bir parti için seçimi kazanması tek başına “her şeyin çok daha güzel olması” için yeterli olabilir ancak vatandaş için bu kafi değil. Vatandaş taleplerinin karşılanmasını istiyor. Vaatlerin yerine getirilmesini istiyor.

Her şeyin çok daha güzel olması için opera dinlemeye gitmiş bir başkan adayına slogan atmak yerine tebessüm etmek gerekiyor, zaten kendisini istemiyorsanız oy vermezsiniz olur biter.

Her şeyin çok daha güzel olmasını istiyorsanız, her olayda “hesap sorarız” tehdidinden vazgeçmeniz gerekiyor.

Her şeyin çok güzel olması için 40 yıllık AK Partililere üç günlük ittifakçıların maksadını aşacak şekilde çirkin ifadeler kullanmaması gerekiyor.

Her şeyin çok güzel olması için İmam Hatip Lisesi mezunu insanlara olan alerjinizin tedavi edilmesi gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olması için bir haftada üç gazetecinin öldüresiye dövülmemesi, dövenlerin salınmaması, tuhaf işler çevrilmemesi gerekiyor.

Her şeyin çok güzel olması için bir partiyi eleştirmekten korkmamak, insanlara baskı yapmamak, eleştirene hain dememek, aksine dinlemek gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olması için sizi gönüllü ve gönülden sevenlerin samimi sözlerini paylaşmanız, parayla tutulmuş, 1 ay önce Erdoğan’ı eleştirirken bir ay sonra övgüler düzmeye başlayan çıkarcıları kenara çekmeniz gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olması için bir dil sürçmesi sonucu ağzından “Sn Öcalan” ifadesi çıkmış birini linç etmemek gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olması için yargıya, YSK’ya, YÖK’e, medyaya müdahale edilmemesi gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olabilmesi için hem ateist olup hem elleri duaya kalkan riyakarlıklardan uzak durmak gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olabilmesi için sanatçıları “her şey çok güzel olacak” dediği ya da demediği için hedef göstermemek gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olabilmesi için Erdoğan’a sevgi gösteren ve sevgi gören bir manevi kızın, İmamoğlu’na 20 tl bağış yapması sonrası  “bizden olan/olmayan” diye ayrılmaması gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olabilmesi için FETÖ ile ilişiği olan herkesin eşit şekilde yargılanması, kimsenin kayrılmaması,  FETÖ ile ilişkisi olmayan insanlara FETÖ üyesi iftirası atılmaması gerekiyor.

Doktorların saldırıya uğramaması gerekiyor…

Hayvanlara şiddet uygulayanlara para değil daha caydırıcı cezalar getirilmesi gerekiyor…

Yeni bir parti kurulabileceğini hazmetmek, parti kurma ihtimali olanlara “hain” dememek gerekiyor.

Devlet içinde baş göstermeye başlamış paralel ve FETÖ vari, tüm ülkenin tiksindiği kliklerin sesini kısmak gerekiyor.

İşi başında bir çok acı bir şekilde gazeteci uçuruma yuvarlanınca hakaret etmemek gerekiyor.

İnsanların yazılarını sansürlememek gerekiyor.

Uzun yıllar teşkilatlarda canla başla çalışmış fedakar insanları tasfiye etmemek gerekiyor.

İhaleleri sadece belli kişilere dağıtmamak gerekiyor.

Ekonomi konusunda “paket açacağız, paket yapacağız” diye meseleyi lafla geçiştirmemek gerekiyor.

Söylenen itirazları dinlemek, insanları zembereğinden boşaltmamak gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olması için sadece konuşmak değil arada susup dinlemek, dinlediğini de hayata geçirmek gerekiyor.

Her şeyin çok daha güzel olabilmesi için “güzel olan şeyleri” sadece kendiniz için değil herkes için istemek, lafta değil icraatla nasıl olacaksa öyle yapmak, gerçekten güzel olanı istemek gerekiyor.