• 14.09.2011 00:00

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, dün yaptığı açıklamada hükümetin PKK'yı 'muhtemelen kısa sürede bitirecek' şekilde mücadele etme kararlılığında olduğunu söyledi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 


13 EYLÜL 2011 SAAT:18.00 

ANKARA 


İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Sınır ötesi operasyon, havadan olduğu gibi kara harekâtı da sınır komşusu ile yapılan görüşmelere bağlı olarak her an yapılabilir” dedi. ANKA’nın dünkü haberine göre Şahin, pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında “Devletin mücadelesinin terör örgütünü muhtemelen kısa zamanda bitirecek şekilde devam etmesi konusunda hükümetin kararlığı ortaya kondu” diye konuştu. 


İRAN 

İran ordusu Kandil köylerine topçu ateşine yeniden başladı. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Werte Nahiye Müdürü Kostan Han, köylülerden köylerini terk etmesini istedi ve yakında savaş çıkacağını ileri sürdü. 

KUZEY IRAK 

Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberinde Türk savaş uçaklarının dün Kandil, Zap ve Hakurk üzerinde uçuşlar yaptığı ileri sürüldü. 


PKK 


PKK’nın askeri kanadı HPG, pazar gecesi Şemdinli’ye düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre saldırının 6 koldan ve eşzamanlı olarak düzenlendiği belirtildi. Açıklamada düğün alanındaki olaylarla bir ilgilerinin olmadığı kaydedildi. 
PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan “Türkiye öncülüğünde bir imha konsepti vardır. İran devleti bu konsepte dahil olmadığını söylemektedir. Eğer durum böyleyse Kandil’e dönük saldırılarına son vermelidir. Çünkü Kandil’e dönük saldırının üçüncü kez başlaması artık çatışmanın çok kapsamlaşmasını beraberinde getirecektir. Oysa söz konusu edilen sorunlar diyalogla pekâlâ çözülecek sorunlardır” dedi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan, İran’ın sınırdaki bazı tepelerin kendi sınırları içinde olduğunu ileri sürerek “Şu tepeyi bırakırsan saldırmam, şunu bırakmazsan saldırırım” noktasına geldiğini söyledi. 
Öcalan’ın avukatlarının müvekkilleriyle görüşmek için yaptığı başvuru dün geminin bozuk olduğu gerekçesiyle reddedildi. 

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 

Karayılan’ın İran’ın tepeler konusuna kilitlenmesi nedeniyle Kandil’e harekât düzenlediğini söylemesi, örgütün karşı cepheyi küçültme çabasına uygun düşen bir gerekçe izlenimi bırakıyor. Çünkü Tahran’ın Kandil çevresinde çok sayıda karakol kurduğu, askeri yığınağını sürdürdüğü ve topçu ateşine yeniden başladığı göz önüne alındığında asıl amacın birkaç tepeye sahip çıkılmasının çok ötesinde olduğu hissediliyor. 
Şahin’in sözleri, Kuzey Irak’a karadan müdahalenin ‘kesin’ olduğuna ancak Irak ve Bölgesel Kürt Yönetimi’nin müdahalenin çapı, süresi ve hedefiyle ilgili ikna sürecinin tamamlanması gerektiğine işaret ediyor. 
Şahin’in PKK’nın ‘bitirilmesi’ne kısa süre biçmesi, örgütün en son Şemdinli saldırısı da göz önüne alındığında ya Ankara’nın hesap hatası yaptığını ya da Kuzey Irak’a müdahaleyle öyle bir imaj yaratılmasının yeterli olacağının düşünüldüğünü gösteriyor. 
Çünkü PKK’nın Şemdinli eylemiyle ilgili kendi versiyonu, resmi açıklamalar ve ajanslara düşen haberler dikkate alındığında, örgütün fark edilmemeyi başararak kalabalık şekilde ilçeye sızdığı, eşzamanlı hedeflere çok şiddetli biçimde hücum edip, uzun süre bu hedefleri ateş altına aldığı ve sadece 2 kayıp vererek çekildiği, kısacası ilçeyi basarak tam bir güç gösterisi yaptığı fark ediliyor. Dolayısıyla istihbarat, keşif, sızma ve saldırı da dahil olmak üzere bu çapta saldırı düzenleme potansiyelinde olan bir yapının üstelik kısa sürede ‘bitirilmesi’ teorik olarak bile rasyonel bir hedef olarak görünmüyor. 


YAZARIN NOTU: 

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.