• 24.09.2011 00:00

PKK'nın askeri kanadı HPG, dün bir açıklama yaparak Siirt'te 4 kadının ölümüne yol açan saldırıyı üstlendi ve sorumluların cezalandırılacağı mesajını verdi. BDP Milletvekili Hasip Kaplan, pazartesiden itibaren "hukuksuzluklara karşı" harekete geçeceklerini söyledi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 

23 EYLÜL 2011 SAAT:21.00 

ANKARA 


Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde eğitim verecek olan Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açıldı. AA’nın dünkü haberine göre Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne öğrenci alımına ilişkin kararlarının YÖK tarafından kabul edilip onaylandığını söyleyerek “YÖK tarafından bize bu çerçevede 20 kişilik bir ek kontenjan verildi. YÖK’ün daha önce enstitü adını Yaşayan Diller olarak vermesi kamuoyunda soğuk karşılanmıştı. Ama biz bu isme takılmadan içeriğini doldurmaya gayret ederek büyük bir mesafe aldık. Geçen yıl ve bu yıl aldığımız yüksek lisans öğrencileri bunun kanıtıdır. Bizim asıl bayramımız 4 yıllık lisans bölümünün açılmasıdır” dedi. 
Şırnak merkez ile İdil ve Silopi ilçelerinde dün sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonlarda, BDP’li Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu ile Silopi BDP İlçe Başkanı Bahattin Alkış gözaltına alındı ve mahkeme tarafından tutuklandı. 
BDP gelecek hafta eyleme geçiyor. Fırat Haber Ajansı’na dün açıklama yapan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AKP hükümetinin olası bir kara harekâtı öncesi demokratik tepkileri susturmayı amaçladığını ileri sürerek gelecek hafta “etkili bir eylem planı ile hukuksuzlukların karşısına çıkacaklarını” söyledi. 

PKK 

PKK’nın askeri kanadı HPG, 20 Eylül’de Siirt’te 4 kadının ölümüyle sonuçlanan saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı. Polis Meslek Yüksek Okulu civarında polislere karşı eylem yapmak amacıyla pusu atıldığı kaydedilen açıklamada, seyir halindeki bir araca polislere ait olduğu düşüncesiyle ateş açıldığı ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi: “Bu acı olaydan dolayı halkımızdan, yaşamlarını yitiren insanlarımızın ailelerinden ve çevrelerinden HPG olarak özür diliyoruz. Bu olayın bize yansımasının ardından hızla bir araştırma yapmış, 4 insanımızın yaşamını kaybetmesine ilişkin köklü bir soruşturma başlatmış bulunuyoruz. Hareket olarak sivillere dönük eylem girişimlerimizin olmadığı ve olmayacağı açıktır. Sivillere dönük geçmişte yapılan her türlü yanlış eylem ve girişime sert soruşturma ve yargılamalarla cevap verdiğimiz bilinmektedir. Siirt’te yaşanan bu acı kaza olayını asla kabul etmeyeceğimiz bilinmelidir. Sorumluları hakkında gerekli tüm yaptırımların uygulanacağına dönük söz veriyoruz.” 
HPG yöneticilerinden Bahoz Erdal, henüz tam kapasitelerini kullanmadıklarını ileri sürerek saldırılar arttıkça eylem ve vuruş gücünü arttıracaklarını söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Erdal, hava harekâtlarından olumsuz etkilenmediklerini, tersine saflarına yeni katılanların eğitilmesi konusunda olumlu sonuç verdiğini savundu. Erdal, hükümetin askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel savaşına hizmet eden ve buna alet olan kişileri ‘tutukladıklarını’ belirtti. 
Diyarbakır’ın Lice ilçesi Baharlar Köyü’nde öğretmen asteğmen olarak görev yapan Mehmet Gözbaşı önceki gece bir grup PKK’lı tarafından kaçırıldı. 

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürtçe lisans bölümünün açılması, Kürt dilinin ve kültürünün gelişimini devletin resmi biçimde desteklemesi anlamına geliyor ve Ankara’nın PKK’ya yönelik geniş çaplı bir atağa kalktığı sırada demokratik açılımın devam ettiği mesajını göndermeyi hedefliyor. 
BDP’li belediye başkanlarının gözaltına alınması, daha önceki gözaltılarla birlikte PKK’nın Botan diye adlandırdığı en güçlü olduğu bölgede sivil eylem kapasitesinin sınırlandırılmasını amaçlıyor. Güneydoğu’da şimdilik Şırnak’ta odaklanan operasyonlar, bölgenin diğer illerinde de benzer operasyonların düzenleneceğini haber veriyor. 
Kaplan’ın açıklaması Ankara’nın bu yönelimine BDP tarafından bir karşı atakla yanıt verilme niyetine karşılık geliyor ve partinin 1 Ekim’de Meclis’e gidip gitmemeye ‘eylem haftası’nda karar vereceği hissediliyor. 
HPG’nin açıklaması, 23 Eylül tarihli “PKK’nın canına TAK diyecek mi?” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde Ankara’daki saldırıya ilişkin örgütün soruşturma süreci yaşadığı öngörüsünü teyit ediyor ve sorumluların 1 Ağustos 2010’da Batman’da Demirlipınar Köyü yoluna mayın döşeyerek eski İHD Başkanı ve köy muhtarı Sadi Özdemir, kardeşleri Salih Özdemir ile Sofi Özdemir ve eski Batman Barosu Başkanı Sedat Özevin’in ölümüne yol açan mensupları gibi Kuzey Irak’ta ‘yargılanacağı’nı gösteriyor. 
Erdal’ın sözleri, hem TSK’nın operasyonlarına bağlı olarak PKK’nın daha büyük eylemler yapacağına hem de ‘kaçırma’ların artacağına işaret ediyor.