• 12.10.2011 00:00

ANKARA 
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalanıp serbest bırakıldığı iddialarıyla ilgili olarak, “Vakti geldiğinde açıklarız” dedi. 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün yaptığı yazılı açıklamada, Karayılan’ın İran tarafından yakalandığı, ancak daha sonra serbest bırakıldığı şeklindeki iddiaların kendisi tarafından ‘doğrulandığı’ yönündeki haberlerin yalan olduğunu, kendisinin böyle bir açıklama yapmadığını kaydetti. 
Arınç bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada ise “Böyle bir konuda hükümetimize intikal eden, yani bugün yayınlanan haberin doğruluğu konusunda bir bilgi yok. Dolayısıyla bunun daha sonra belki anlaşılabileceğini, eğer bir bilgi edinebilirsek bunu da kamuoyuyla paylaşacağımızı söylemek istiyorum” dedi. Arınç, PKK ile mücadele konusunda İran ile Türkiye arasında bir ihtilaf bulunmadığını da söyledi 
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, dün grup toplantısında yaptığı konuşmada Öcalan’ın ev hapsine alınmasını istedi. AA’nın dünkü haberine göre Demirtaş şunları söyledi: “İmralı’da tutulan bir şahıs değildir. Türkiye’nin özgürlüğe, barışa dair geleceğidir. O nedenle hükümet ev hapsini kısa vadede hemen uygulamaya koymalıdır. Bu ciddi bir öneridir. Yıllarca ‘gidip İmralı’da görüşme yapın’ dedik, hakaretler ettiniz. Bunu söylerken bile görüştünüz. İyi de yaptınız. Görüştüğünüz yıllarda akan kanı durdurdunuz, ateşkesi sağladınız. Fena mı oldu? Kim bilir kaç bin insanın canı kurtuldu. Şimdi bu yaptığımız öneriyi de sağduyuyla, sağlıklı, akılcı bir şekilde Türkiye tartışmak durumundadır.” 
Öcalan’ın çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur’dan gelerek 19 Ekim 2009 tarihinde Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yapan 4’ü çocuk 34 kişiden 7’si, karşılama törenleri ve diğer etkinliklerde yaptıkları konuşmalar nedeniyle 7 ile 10 yıl 10’ar ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari bugün Ankara’ya geliyor. AA’nın haberine göre Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun konuk bakan ile gerçekleştireceği görüşmelerde, ikili ilişkiler, Türkiye ile Irak arasında 2008 yılında tesis edilen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizması ile bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulacağı belirtildi. 
AFP’nin dünkü haberine göre görüşmelerin ağırlık merkezini PKK konusu oluşturacak. 

AVRUPA BİRLİĞİ 
Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Fransa’nın Bordeaux kentinde dün sabah erken saatlerde bir Kürt derneği de dahil olmak üzere birçok adrese anti-terör polisleri tarafından baskın yapıldı, en az 4 kişi gözaltına alındı. 

PKK 
KCK dün yaptığı açıklamada kendilerine yönelik topyekûn bir taarruz halinde olan hükümete karşı taraftarlarını kesintisiz bir direniş sürecini geliştirmeye çağırdı. Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre açıklamada Kürt gençlerinin serhildanlara öncülük etmesi istendi. 
PKK’nın kaçırdığı kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, Astsubay Abdullah Söpçeler ve Uzman Çavuş Zihni Koç’un görüntüleri, dün Roj TV’de yayımlandı. Kaçırılan üç kişi de durumlarının iyi olduğunu ifade ettiler. 


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 
Demirtaş’ın Öcalan’ın kısa vadede ev hapsine çıkarılması önerisi, son yıllarda sıklıkla dile getirilmekle birlikte, Öcalan’ın avukatlarıyla en son görüşmesini yaptığı 27 Temmuz tarihindeki açıklamasında “sağlık, güvenlik ve özgür hareket etme” koşullarının sağlanmasını yeniden devreye girmesinin şartı olarak sunduğu hatırlandığında anlam kazanıyor. 
PKK gibi BDP de Öcalan’ın İmralı’dan çıkarılmasını mücadelesinin birincil hedefi olarak görüyor. 
Bu çizgi, Ankara’nın Öcalan’la 27 Temmuz’dan beri irtibatı kesmesine BDP/PKK’nın yanıtını teşkil ediyor. 
Diğer bir ifadeyle Ankara ne kadar çok Öcalan’ı önemsizleştirmeye çalışırsa, BDP/PKK tarafının da o kadar çok İmralı eksenli politika yürüteceği anlaşılıyor. 
Karayılan’la ilgili haberlerin İran’ı işaret eder hale gelmesi, Barzani’nin arabuluculuğuyla PKK’nın PJAK’ı Tahran’ı şimdilik tatmin edecek düzeye ‘indirgemesi’ne karşılık geliyor. 
Çünkü İran’ın PJAK’ın silahlarını susturmasına ve Casusan Tepesi’ndeki ana karargâhını Devrim Muhafızları’na terk etmesine karşılık Kandil’e saldırılarını durdurması, Ankara açısından dezavantajlı bir durum teşkil ediyor. 
Diğer bir ifadeyle çıkan haberler, PKK’nın Türkiye-İran cephesinde PJAK’ı bir anlamda feda ederek ‘gedik’ açmasından Ankara’nın duyduğu rahatsızlığın dolaylı yollardan ifadesi anlamına geliyor. 


YAZARIN NOTU: 

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.