• 17.10.2011 00:00

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 


16 EKİM 2011 SAAT: 18.00 

PKK 


KCK Siyasi Komite Üyesi Hüseyin Mahir, Kürt halkının büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğunu ve sürecin herkese tarihi görevler yüklediğini söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Mahir, bu tarihi görevin yerine getirilmemesi durumunda saldırıların ve tutuklamaların muhtemelen devam edeceğini ileri sürdü. Yakında tek taraflı bazı önemli kararlar alabileceklerinin mesajını veren Mahir şöyle konuştu: “Seçim sonrası devletin ve AKP’nin niyeti iyice açığa çıktı. Tek taraflı bazı kararlar alacağız, almak zorunda kalacağız. Tek taraflı alınan kararlar gerek bizim tarafımızdan gerekse devlet tarafından olsun, büyük bir savaşa götürecektir. Tercihimiz olmamasına rağmen böylesi bir karar ve pratik sürece giriyoruz. Giderek daha da kitleselleşerek milyonları bulan büyük protesto yürüyüşleri, bir günle sınırlı olmayan, gece-gündüz devam edecek ve birkaç günü bulacak eylemler gelişecektir.” 

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 

KCK gözaltılarıyla siyasi kanadın iyice etkisizleşmesinden duyulan kaygıyı yansıtan Mahir’in açıklamaları, bu sürecin önünü kesmek için PKK’nın Ankara’ya karşı atağa kalkma kararı aldığını hissettiriyor. 
Mahir’in sözleri PKK’nın önümüzdeki dönemde hem kitlesel hem askeri eylemlerini üst boyuta sıçratacağına işaret ediyor. 
Bu çerçevede bir sivil itaatsizlik dönemini açmayı planladığı anlaşılan örgütün Tahrir Meydanı’nı çağrıştıracak boyutta kitleleri seferber etmeye çalışacağı fark ediliyor. 
Böylelikle tarihinin en büyük uluslararası kuşatması altında olduğunu Mahir’in sözleriyle de kabul eden örgütün, yine uluslararası yankı uyandıracak eylemlerle bu kuşatmayı kırmayı deneyeceği anlaşılıyor. 
Son tahlilde bu yönelim, örgütün Türkiye’nin yeni toplusal sözleşmesi öncesinde BDP’nin masada güçlü pozisyonda olması için Ankara üzerinde daha fazla baskı oluşturmaya kendini mecbur hissetmesinden kaynaklanıyor. 

YAZARIN NOTU: 

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.