• 26.10.2011 00:00

 

KUZEY IRAK

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’taki Haftanin bölgesine dün sabah saatlerinde 500-1000 askerden oluşan bir güçle girdiği bildirildi. Reuters’ın dünkü haberine göre Habur’a 5 km uzaklıktaki Ore köyünden bir görgü tanığı sabah saatlerinde Türk askerlerinin köye girdiğini, çatışma olmadığını, askerlerin yaya olduğunu ve herhangi bir askeri araç görmediğini ifade etti.
Irak sınır güçlerinden üst düzey bir yetkili ajansa yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”Evet Ore köyüne Türk ordusunun girdiğinden haberdarız. Uzak ve çok çetin bir bölgedir. Bugün çıkacaklarını umuyoruz” dedi. Ajansa açıklama yapan PKK Sözcüsü Roj Welat ise “Yaklaşık bin asker savaş uçakları ve helikopterlerin desteğinde köye girdi. Çatışma çıktı” diye konuştu.
Fırat Haber Ajansı yaklaşık 800 askerin sınırını geçerek Zaho’ya bağlı Haftanin’e girdiğini ve Ore köyünde çatışma çıktığını duyurdu.
Pukmedia da Türk tanklarının Kuzey Irak topraklarına girdiğini ve Haftanin Vadisi’nde çatışma olduğu haberini verdi. DHA’nın siteye dayanarak aktardığı haberde Kuzey Irak’ın Türkiye sınırında bulunan Zaho’nun dağlık kesiminde yer alan Deştateks Bölgesi’ne Siyahkaya Karakolu’nun alt kısmından giren Türk tanklarının önceki gün akşama doğru geri çekildikleri, ancak dün öğlen saatlerinde tekrar Irak topraklarına geçerek Haftanin Vadisi’ne doğru yöneldikleri kaydedildi.
Türk tanklarının Kuzey Irak toprakları içinde 2 kilometre ilerlediği belirtilen haberde, Türk birliklerinin Berwari ve Kanimasi kesiminin dağlık alanlarında konuşlandıklarını, topçu birliklerinin de bölgeyi yoğun ateş altına aldıkları bildirildi.

ANKARA

Genelkurmay Başkanlığı dün sitesinde yaptığı açıklamada tankların Kuzey Irak’a girdiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını, Silopi’nin doğusunda sınır içinde ve sınıra yakın bölgelerde eğitim ve tatbikat yapıldığını duyurdu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da tankların sınırı geçmesinin söz konusu olmadığını, bir tatbikat yapıldığını ve bunun sınırötesi harekât olarak yorumlandığını söyledi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Önceki akşamdan itibaren Kuzey Irak’a Haftanin bölgesinden TSK’nın giriş yaptığına dair çıkan çelişkili haberlerin dün itibariyle netlik kazanmaya başladığı görülüyor.
Gelişmelerin yabancı ajanslarda yer alması, Ankara’nın harekâta ilişkin kamuoyu beklentisinin yükseltilmemesine çalıştığına işaret ediyor.
Genelkurmay’ın açıklaması, tankların hareketine ilişkin bilgi verilmesi ancak askerlerden söz edilmemesiyle dikkat çekiyor.
Değişik kaynaklardan gelen haberler, Haftanin’e yönelik hamlenin daha çok PKK’nın ‘görüntü’ vermesini sağlamaya dönük olduğunu diğer bir ifadeyle sınırötesine geçişe PKK’nın reaksiyon vermesinin istenildiğini hissettiriyor.YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.