• 4.11.2011 00:00

 PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, medyada çıkan haberlerin aksine Bahoz Erdal'ın Çukurca bölgesinden sorumlu olmadığını, dolayısıyla saldırı emrini vermediğini söyledi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 

3 KASIM 2011 SAAT:19.00 

ANKARA Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile dün Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi. Barzani, Türkiye ziyareti çerçevesinde ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilecek. 
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretine ilişkin olarak “Bölücü terörle müzakere için AKP hükümeti yeni bir muhatap mı aramaktadır? Bu yeni muhatap Barzani midir?” diye sordu. AA’nın dünkü haberine göre TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Şandır şöyle konuştu: “Barzani bir misyonla Türkiye’yi ziyaret etmektedir; PKK’nın taleplerini mi Türkiye’ye getirmektedir, arabulucu misyonu mu üstlenmek istemektedir ya da Türkiye’yi yöneten AKP iktidarı bugünlere yoğunlaştırdığı askeri operasyonlar kapsamında Barzani’ye bazı hususları dikte mi ettirecektir? Bu sorunun netleşmesi lazım.” 


KUZEY IRAK 

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Türkiye gezisinden önce Irak’taki görev süresi biten Büyükelçi Murat Özçelik ile görüştü. DHA’nın haberine göre Özçelik, Selahaddin kentinde Barzani’ye veda ziyaretinde bulundu. Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen’in de katıldığı görüşmede Barzani’nin Ankara ziyaretinin ana hatları görüşüldü. Özçelik’in yerine atanan Yunus Demirer’in önümüzdeki günlerde göreve başlaması bekleniyor. 
Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre Türk savaş uçakları Hakurk ve Hinere’yi dün 10.50-12.00 arasında bombaladı. 


PKK 

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, kendilerine karşı yoğun bir psikolojik savaş yürütüldüğünü söyleyerek PKK’yı Suriye ile irtibatlandıran haberlerin ‘uydurma’ olduğunu ileri sürdü. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Bahoz Erdal’ın Çukurca eyleminden sorumlu olmadığını ifade eden Karayılan, şöyle konuştu: “Bu arkadaş HPG içerisinde bir bölümün sorumlusudur ancak Hakkâri-Çukurca, vb. alanların sorumlusu değildir. O alanlar başka bir arkadaşa bağlıdır. Dr. Bahoz, Suriye rejimine de isyan ederek yola çıkmış bir kişidir. Suriye rejimiyle ne alakası vardır?” 
Karayılan, Çukurca’da 35 PKK’lının ölümünü önce yalanlayıp sonra kabul etmelerine ilişkin şunları söyledi: “Çele’de (Çukurca) bir çatışma olmadığını beyan etmiştim. Çünkü orada bu kadar gücün bulunmaması gerektiğin biliyoruz. Hatta HPG, çatışma için ‘senaryodur’ dedi. Belli ki bir hata sonucu o alana kayma durumları olmuştur. Ben o zaman bildiklerimi doğru biçimde söyledim. Herhangi bir olayı kamuoyundan gizleyecek değiliz.” 


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 

Mesut Barzani’nin Ankara ziyaretinin Neçirvan Barzani’nin arabulucuğuyla gerçekleşen İran-PJAK ateşkes anlaşmasına benzer bir amaca hizmet edip etmeyeceğini sorgulayan Şandır, partisinin Kuzey Irak’taki PKK varlığına askeri müdahalede bulunulmasından yana olan çizgisini yansıtıyor. 
Karayılan’ın Çukurca’ya ilişkin sözleri, “PKK’dan Kazan ‘manevrası’” ve “PKK’dan Kazan itirafı, BDP’den cenaze seferberliği” başlıklı Kuzey Irak Güncesi yazılarında da işaret edilen açıklamaların sonucunda özeleştiriye mecbur kaldığını gösteriyor. 
Karayılan’ın Bahoz Erdal’la ilgili açıklaması ise medyada çok yaygın biçimde yer alan haberlere yanıt niteliği taşıyor. Yani Karayılan hem Bahoz Erdal hakkında çıkan “Altın vuruş istedi” türünden haberlerin hem de Suriye’nin onun üzerinden Türkiye’ye karşı PKK’yı kullandığı yönünde dile getirilen iddiaların temelsiz olduğunu göstermek istiyor.