• 14.11.2011 00:00

Kürdistan Yurtseverler Birliği Sözcüsü Azad Jindyani, Mesut Barzani ve Celal Talabani'nin sınırdaki çatışmanın sona erdirilmesi için Türkiye ile PKK arasında arabuluculuk faaliyeti yürüttüğünü söyledi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ 

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 


13 KASIM 2011 SAAT:18.00 

ANKARA 


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, anayasa yapıldığı takdirde Türkiye’de bütün sorunlar bitecekmiş gibi anayasaya olağanüstü rol yüklemenin doğru olmadığını söyledi. TRT 1’de “Politik Açılım” programında “Kürt sorunu ve yeni anayasanın bu konuda getireceği çözümlere” ilişkin soru üzerine, “Anayasa yapıldığı takdirde Türkiye’de bütün sorunlar bitecekmiş gibi anayasaya olağanüstü rol yüklemek doğru değil. Bu, işi zorlaştırır. Anayasa, çözüm konusunda siyaset kurumuna rahat çözüm üretme imkânı sağlar. Anayasaya, ‘her şeyin çaresi’ şeklinde rol yüklenmesi doğru değil. Mevcut sorunların tamamı anayasadan kaynaklanmıyor. Anayasa önemli ama ‘Anayasa eşittir sıfır sorunlu Türkiye’ düşüncesi yanlış. Bu, kendimizi aldatmak olur” diye konuştu. 


KUZEY IRAK 

Kürdistan Yurtseverler Birliği Sözcüsü Azad Jindyani, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin sınır bölgelerinde çatışmaların son bulması için Türk hükümeti ile PKK arasında arabuluculuk faaliyeti yürüttüğünü söyledi. PUKmedia’nın dünkü haberine göre Jindyani, Mesut Barzani’nin son Tahran ziyaretindeki çabalarının PJAK ve İran arasındaki savaşa son vermeyi başardığını kaydetti. 
Türk savaş uçaklarının dün öğleden sonra Kandil’deki Gori Medin, Gor Gul ve Gali Tora bölgelerini bombaladığı bildirildi. PUKmedia’nın haberine göre 4 uçağın katıldığı bombardımanda kayıpların olduğu kaydedildi. 

PKK 

PKK’nın askeri kanadı HPG, dün yaptığı açıklamada 11 Kasım akşamı Kartepe deniz otobüsünü kaçıran Mensur Güzel’in üzerinde bomba olmadığını ileri sürdü. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre açıklamada Sinan Azad kod adlı Güzel’in Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekmek için eylem yaptığı, üzerinde herhangi bir silah ya da patlayıcı madde bulunmadığı belirtildi. Açıklamada “Sinan yoldaşımızı bu eyleme sevk eden karar ve irade düzeyi yeni dönemde her militanın karar ve irade düzeyi olacaktır” denildi. 


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 


Çiçek’in sözleri yeni anayasanın Kürt sorununun çözümüne yol açacak nitelikte olacağına, diğer bir ifadeyle siyaset kurumunun çözüm için adım atmasına imkân verecek çerçevede hazırlanacağına işaret ediyor. 
Çiçek, yeni anayasanın yürürlüğe girmesiyle Kürt sorununun birdenbire çözülmeyeceğini, çıkarılacak yasalar ve yapılacak düzenlemelerle kademe kademe sonuca ulaşılacağını ima ediyor. 
PKK’nın açıklaması, örgüt üyesi olmakla birlikte Mensur Güzel’in bireysel kararıyla Kartepe deniz otobüsünü kaçırdığını gösteriyor. 
Açıklamanın burada alıntılanmayan bölümlerinde örgütün sivillere zarar verecek eylemlere başvurmama niyetinde olduğu mesajı veriliyor. 
Jindyani’nin sözleri, Neçirvan Barzani ve ardından Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretlerinin yanı sıra BDP-DTK heyetinin Kuzey Irak’ta Celal Talabani ile görüşmesinin -İran’ın Kandil’e saldırmasına son veren- Tahran-PJAK anlaşmasına benzer bir sonuca ulaşmayı hedeflediğine işaret ediyor. YAZARIN NOTU: 

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.