• 30.12.2011 00:00

 ANALİZ

F-16’lar önceki gece Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu Köyü’ne Kuzey Irak’tan kaçak mal getiren köylüleri vurdu. Bu yazı kaleme alınırken ulaşılan cenaze sayısı 35 idi. Genelkurmay’ın dün öğlene doğru yaptığı açıklamayı oluşturan 8 maddeden 7’si, bombalanan grubun PKK’lı olarak değerlendirilmesini gerekçelendiriyor, sonuncusu ise olayla ilgili incelemenin yapıldığını bildiriyordu. AKP tarafından açıklama ise saat 17’de Hüseyin Çelik’ten geldi. Genelkurmay’dan farkla Çelik, ‘üzüntü’ bildirmesiyle dikkat çekti ve olayı operasyon kazası olarak niteledi. Bununla birlikte Çelik, hükümetin olaya temkinli yaklaştığını hissettirdi ve Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu vurgulayarak yapılan incelemeden sonra sorumluluların cezalandırılabileceği mesajını verdi. 
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise olayın bir katliam olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu “Bir grup köylü köylerine ulaşmak üzereyken karakol görevlileriyle karşılaşmış. Görevliler ‘buradan geçmeyin’ diyerek başka bir yol göstermiş. Köylüler o yola girdikten bir süre sonra uçakların bombalı saldırısına uğramışlar. Bunlar kaçakçılıkla geçinen köylüler. Karakoldakiler de her şeye hâkim, biliyorlar.” 
PKK yaptığı açıklamada bombardımanın yapıldığı yer ile Genelkurmay’ın bildirisinde olay yerine ilişkin verilen Haftanin-Sinat hattı arasında 30 km olduğunu ileri sürdü. Örgüt açıklamasında dikkat çekici bir ifadeye de yer verdi: “Konuya hâkim olan herkes bilir ki gerillalar kervanlar halinde 40-50 katırla bu kış ortasında o alanda hareket etmezler.” 
Olayın ardından BDP 3 günlük yas ilan ederken, Halk İnisiyatifi serhildan çağrısı yaptı. Türkiye, dünden itibaren yeni bir sokak çatışmaları dönemine girdi. 
PKK ile mücadelesinde 90’lı yıllara geri dönülmeyeceği yani bölgedeki sivillerin yargısız infazlara kurban gitmeyeceğine dair söz veren hükümetin, Türkiye tarihine kara bir leke olarak düşen ve vicdan sahibi hiçbir insanın unutmayacağı dünkü olayla ilgili etkili bir tavır almaması halinde PKK’nın ayağına gelen bu topa olanca gücüyle vurması ve ülkenin ciddi bir iç çatışmaya kadar evrilebilecek acılı bir sürece girmesi kaçınılmaz görünüyor.