• 16.01.2012 00:00

 

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, İran ile PJAK arasındaki sorunu çözdüklerini, halihazırda PKK ile meşgul olduklarını söyledi. PKK'nın üst düzey yöneticisi Xebat Derik, Suriye'de öldürüldü.

KUZEY IRAK GÜNCESİ


Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

15 OCAK 2012 SAAT:18.00

ANKARA

Taraf gazetesinin dünkü haberinde Genelkurmay’ın, Uludere’yle ilgili Heron görüntü kayıtlarını Diyarbakır ve Uludere savcılıklarına henüz göndermediği ifade edildi. Haberde olayın üzerinden 17 gün geçmesine rağmen kayıtların gönderilmesinde yaşanan gecikmeye ilişkin görüşüne başvurulan Diyarbakır Özel Yetkili Başsavcı Vekili Ahmet Kara, “Ne bize ne Uludere Savcılığı’na bu görüntüler ulaştı” dedi. 

KUZEY IRAK

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Amerika’nın Sesi radyosunun sorularına verdiği yanıtta, PJAK ve PKK’yı Kürdistan bölgesinin durumunu göz önüne alarak hareket etmeleri konusunda defalarca uyardıklarını söyledi. DHA’nın dünkü haberine göre Barzani şöyle konuştu: “Bazen bizi dinliyorlar, bazen de dinlemiyorlar. Bu böyle uzun süre gitmez. Silahlı mücadele Kürt davasına büyük zarar veriyor. Bu nedenle sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesini zorlaştırıyor. İran ile sınırdaki sorunları belli ölçüde aştık. Şimdilik bir sorun yok ve operasyon yoktur. Biz PKK ile meşgulüz. Bu şekilde savaş olmayacağını söylüyoruz. Artık Türkiye Parlamentosu’nda sorunlarını çözsünler ve mücadelelerini orada versinler, davalarını orada dile getirip savunsunlar. Artık dünyada silahlı mücadelenin ağırlığı kalmamıştır.”

PKK

PKK, üst düzey yöneticilerinden Xebat Derik kod adlı Mahmut Muhammed’in Suriye’de öldürüldüğünü açıkladı. Fırat Haber Ajansı tarafından dün verilen haberde Xebat Derik’in 1987’den beri örgüt içinde faaliyet gösterdiği ve geçen yıl Suriye’ye geçerek Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi Koordinasyon Üyesi olarak sivil siyaset yürüttüğü kaydedildi. Haberde Suriye Kamışlı kökenli Derik’in öldürülmesinde Türk istihbaratının da rolünün olduğu ileri sürüldü.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Uludere’de 34 kaçakçının F-16 tarafından vurulmasını aydınlatacak en önemli delil olan Heron görüntü kayıtlarının sivil savcılıklara gönderilmesinin gecikmesi, kamuoyunda olayın örtbas edileceği yönünde kuşkuları arttırma potansiyeli taşıyor.
Türkiye içinde özellikle Botan adını verdikleri bölgede uzun süre komutanlık da yapan Derik’in Suriye’ye kaydırılması, PKK’nın rejim değişikliğine zorlanan Suriye’de kendi paralelinde faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD) öncülüğünde demokratik özerklik imkânı yakalamaya ne kadar çok önem verdiğini gösteriyor.
Barzani’nin sözleri, Erbil’in Ankara ile Kandil arasında kasımın ilk yarısında başlayan arabuluculuk faaliyetini sürdürdüğünü ve örgütün silahlarını patlatmasına en azından birkaç ay engel olabileceğini, yani şimdilik ‘sözünü dinletebildiğini’ hissettiriyor.YAZARIN NOTU:

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.