Karayılan: Devletle görüşme yok

  • 7.03.2012 00:00

 

PKK yöneticisi Murat Karayılan, medyada yer alan haber ve yorumların aksine devletle herhangi bir görüşmenin olmadığını, mevcut koşullar altında görüşme olasılığının da bulunmadığını söyledi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 


6 MART 2012 SAAT:18.00 

ANKARA
 

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hava muhalefeti nedeniyle iki kez ertelenen Uludere ziyaretini dün gerçekleştirdi. ANKA’nın haberine göre yaklaşık 2 saat süren ve hem Kürtçe hem Türkçe mevlit okunan ziyaretin sonrasında Erdoğan, olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Görüşmeyi “annelerin buluşması” şeklinde değerlendiren Emine Erdoğan, “Annelerin acısını en iyi anneler anlar” dedi. Erdoğan, “Güven çok önemli, biliyor musunuz? Şimdiye kadar olmayan şeyler oluyor çünkü Türkiye’de. Güveniyorlar, çözümün bizde olduğunu ümit ediyorlar, olmasını temenni ediyorlar. Biz de onlara güveniyoruz, biz de onlara inanıyoruz ve dünyaya haykırıyoruz, biz bunun tesisi için elimizden geleni yapacağız inşallah” dedi. 
Adana merkezli olmak üzere düzenlenen KCK operasyonları çerçevesinde en az 70 kişi gözaltına alındı. Adana’daki operasyonlarda BDP binalarına, DİHA bürosu ve bazı derneklere eşzamanlı baskınlar yapıldı. İstanbul, Gaziantep, Kahramanmaraş, Iğdır, Mardin ve Adıyaman’da da çeşitli adreslere operasyonlar düzenlendi. 


PKK 

Açlık grevi yapan PKK’lıların adına Deniz Kaya imzalı yapılan açıklamada 8 Mart’tan itibaren 12 cezaevinde de açlık grevinin başlayacağı belirtildi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre açıklamada Öcalan’ın sağlığı ve can güvenliği konusunda kendi ağzından bir açıklama olmadan ve PKK tarafından bir açıklama yapılmadan açlık grevinin sona erdirilmeyeceği kaydedildi. Açıklamada “Kimse eyleme son vermemiz için gelmesin” denildi. 
PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, Öcalan’ın koşulları değişmeden çözümün olmayacağını söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan “PKK ile görüşmeler yapılıyor, baharla birlikte adımlar atılacak” eksenli haber ve yorumların doğru olmadığını belirterek “Ortada herhangi bir görüşme durumu yoktur. Görüşme olasılığı da bu koşullarda yoktur” dedi. 


GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 


Açlık grevleriyle ilgili yapılan açıklama, ilk olarak, siyasi talepler içeren eylemin çapının genişleyeceğini ve ‘kritik döneme’ girildiğinde eylemci sayısının yüksek olacağını gösteriyor. 
İmralı’dan çekilen ve eylemin makul sürede bitirilmesini isteyen faksa rağmen grevin yaygınlaşacağını ilan eden eylemcilerin, eylemin devamından yana olan Kandil ekseninde hareket ettikleri de fark ediliyor. 
Karayılan’ın sözleri, 4 Mart tarihli “İmralı’dan çekilen faksın şifreleri” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde görüşmelere ilişkin yapılan analizi teyit ediyor. Yukarıda bir bölümü alıntılanan açıklamanın bütünü ise Kandil’in önümüzdeki dönemde ‘sert’ bir çizgi izleyeceğini haber veriyor. 
Öcalan’ın koşullarını temel ‘parametre’ haline getiren örgütün ‘gözünü kararttığı’ ve o noktada bir ‘gevşeme’ hasıl olana kadar bütün gücüyle sürece yükleneceği anlaşılıyor. 


YAZARIN NOTU: 

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar