Karayılandan Nevruz ayarı: Taşkınlık yapılmayacak

  • 14.03.2012 00:00

 

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, pazar günü İstanbul ve Diyarbakır'da yapılacak Nevruz kutlamalarına katılımın kritik önemde olduğunu söyledi. Karayılan, kutlamaların sakin geçeceği sinyalini verdi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ


Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor? 


13 MART 2012 SAAT:18.00 

ANKARA 


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün CIA Başkanı David Petraeus ile görüştü. ANKA’nın haberinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da katıldığı görüşmede PKK ve terörle mücadele konularının yanı sıra Suriye ve Irak’taki gelişmelerin de gündeme geldiği kaydedildi. 
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, seçmeli Kürtçe dersi ve TRT Şeş’i ‘elma şekeri’ne benzetti. DHA’nın dünkü haberine göre Demirtaş partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada 20 milyon Kürt’ün Türkiye’de statüsüz yaşamasının mümkün olmadığını savunarak şunları söyledi: “Önümüzdeki 100 yılı daha barışçıl, eşit hukuk çerçevesinde yaşayacağımız bir yüzyıl olarak planlayacaksak, devlet Kürtlerle, Kürdistan’la hukukunu yeniden belirlemelidir, artık eski teoriler iflas etmiştir.” 
BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak, 18 Mart’ta kutlanacak olan 2012 Nevruz Bayramı’yla ilgili yaptığı açıklamada “Şölenden ziyade siyasal mesajlar öne çıkacak” dedi. DHA’nın dünkü haberine göre Kolçak “2000’li yılların başından bu yana hiçbir dönemde baskı ve zulüm bu boyutlara ulaşmamıştı. Bu nedenle bu yılki Nevruz’un şenlikli, şölenli kutlama şeklinde ele alınmasının halkımızın yüreğini burkacağını düşündüğümüzden, kutlamalarımızda daha çok siyasal mesajlarımız öne çıkacak” diye konuştu. 

PKK 

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, İstanbul ve Diyarbakır’da pazar günü yapılacak Nevruz kutlamalarının belirleyici önemde olduğunu söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Karayılan, özellikle Diyarbakır’daki kutlamaların KCK operasyonlarına bir yanıt teşkil edeceğini belirterek geniş katılım çağrısı yaptı. Nevruz’un büyük bir şenlik havasında kutlanılmasını isteyen Karayılan, “Bizden yana herhangi bir taşkınlık geliştirilmeyecektir” dedi. Karayılan “Biz demokratik-barışçıl bir çerçevede kutlanmasını istiyoruz” diye konuştu. 

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR 

Demirtaş’ın sözleri, BDP’nin Kürt sorununda köklü çözüm talebini yansıtıyor. Diğer bir ifadeyle bekledikleri çözümün anayasal çerçevede olabileceğine işaret ediyor. 
Kolçak’ın Nevruz’un kutlanma biçimine yönelik söylemi Karayılan’ınkinden farklılık arz ediyor. Karayılan kutlamaların şölen havasında olmasını isteyerek BDP’nin siyasi ağırlıklı kutlamalarına Kandil’in karşı olduğunu hissettiriyor. 
21 Mart’taki Nevruz’un kutlanmasının 18 Mart’a çekilmesi ve 10 günlük süreye yayılması, PKK’nın kitleyi seferber etme kapasitesini test etme niyetine karşılık geliyor. 
Yani 15 Şubat’tan itibaren başlatılan süreç en üst noktaya çıkacağı Nevruz kutlamalarıyla Kandil’de bir ‘Kürt baharı’ umudunu yaratacak mı? Yoksa kitle hareketi arzu ettiği düzeye ulaşmazsa askeri boyuta mı ağırlık verecek? 
O nedenle Kandil’in “Taşkınlık yok” sözünden, kendi açısından son derece kritik olan kutlamaların provoke edilmesine izin vermemeye kararlı olduğu anlaşılıyor. 


YAZARIN NOTU: 

Ekim 2007’de Referans gazetesinde başlayan Ekim 2010’dan itibaren de radikal.com.tr sitesinde devam eden Kuzey Irak Güncesi yazılarında, esas itibariyle, “Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?” temel felsefesi gereği verili anın ‘fotoğrafı’ çekilerek geleceğe dönük kestirimler yapılır. Yazar, Türkiye’de Kürt sorunu ve PKK konusunda herkese açık olan kaynakların taranmasından çıkan anlamlı verileri kullanır. Bu nedenle herhangi bir kaynaktan nispeten fazla alıntı yapılması somut durumun sonucudur. Konunun çok dinamik olması nedeniyle yeni bir gelişmenin ortaya çıkması halinde farklı bir kestirimin yapılabileceğinin bilincinde olan yazar, analize dahil edilen verilerin tarih ve saat ile sınırlandırılmasını zorunlu görür. Yazarın objektifliği temel kriter olarak alması, sorunun nasıl çözüleceğine dair bir fikrinin olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte yazar ‘sürüden ayrı düşmeyi’ göze alır ve konuyla ilgilenenlere derli toplu bir kaynak da sunan farklı formatını korumaya özen gösterir.


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar