Nevruz patladı

  • 21.03.2012 00:00

BDP öncülüğünde düzenlenen Nevruz gösterilerinde dün özellikle Cizre, Yüksekova, Batman, Van, Nusaybin ve Mersin’de şiddetli çatışmalar yaşandı. Gösterici ve polislerden ateşli silahlarla yaralananların olduğu olaylarda Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, polis tarafından darp edildi. Batman’da hastaneye kaldırılan Türk’ün sol gözü şişti. 

Geniş katılımlı gösterilerin sürdüğü sırada PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan ile örgütün askeri kanadı HPG’nin lideri Nureddin Sofi’nin açıklamaları Fırat Haber Ajansı’na düştü. Karayılan, pazar günü İstanbul ve Diyarbakır’da yapılan Nevruz kutlamalarıyla yeni bir sürecin başladığını söyledi. Yeni süreç ile sistemin tümden reddini kasteden Karayılan “Askere gitmeyi, vergi vermeyi ve Türkçe konuşmayı artık sonlandırmalıyız” dedi. Sofi ise yeniden yapılanma sürecinden geçtiklerini söyleyerek “2012’de daha büyük eylem ve harekâtlarla savaşı en yüksek düzeyde yürüteceğiz” diye konuştu. 

Medyada çok az yer verilen ve dünden itibaren yeni bir boyut kazanan Nevruz kutlamaları, bölgede kitlenin belli bir sayıya ulaşmasından sonra güvenlik barikatlarını aştığını gösteriyor. Kitlenin kendi deneyiminde bunu bir kez görmesi daha sonra çok daha büyük bir baskı gücü haline dönüşmesinin kapısını açıyor. Bu durum, Nevruz kutlamalarına 21 Mart’ın dışında izin vermeyen Ankara açısından önemli bir risk oluşturuyor. Ortadoğu’da esen ‘Arap Baharı’ rüzgârına paralel bir ‘Kürt Baharı’ endişesi taşıdığı hissedilen Ankara’nın, başkaldırı moduna giren ve sokakları doldurmakta ısrarlı olacağı anlaşılan kitlelerle PKK’nın işaretini verdiği askeri eylemlerin birleşmesi halinde kaçınmak istediğiyle yüz yüze kalması ihtimal dahili görünüyor. 

Demokratik açılımlar yoluyla yumuşama sürecini başlatma ve bütün bu çatışmalı tablodan kaçınabilme ihtimali varken maalesef güvenlikçi bir yaklaşımla kış ayları boşa harcandı. Bahar geldi ve deforme edilmesi artık mümkün olmayan çıplak gerçekle karşı karşıyayız. Herşey barışa değil çatışmalı döneme işaret ediyor. Hele hele 70 yaşındaki Ahmet Türk’ün gözüne vurulan yumruk Ankara’nın yeni dönem politikasını temsil ediyorsa silahların susması için daha çok beklememiz gerekiyor.


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.