Fındığın fiyatı 25 TL’ye revize edilmeli

Fındığın fiyatı 25 TL’ye revize edilmeli
18.04.2021 - 10:53
9737

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Yazılı bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada diğer ülkelerdeki fındık üretiminin ne durumda olduğuna da değindi. Bunun yanı sıra ülkemizde de tozlaşma döneminde yaşanan zararın üretimi azaltacağını aktardı.

Adıgüzel, “Diğer üretici ülkelerden İtalya’da don nedeniyle fazla fındık üretimi beklenmiyor. Azerbaycan ve Gürcistan’daki az miktardaki üretim de ancak kendi bölgesine yetecek kadar. Ülkemizde hem tozlaşma dönemindeki zarar hem ardından üst üste gelen zirai don % 30 ile 50 arasında üretim azalmasına yol açacak.” açıklamasında bulundu.

Üretici zaman kıskacına sokulmamalı

CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, “Üreticinin umutları da yeşerdi ve emeğinin hakkını alacağı günleri bekliyor. Bu yıl fındığın altın yıl olacak. Diğer üretici ülkelerden İtalya’da don nedeniyle fazla fındık üretimi beklenmiyor. Azerbaycan ve Gürcistan’daki az miktardaki üretim de ancak kendi bölgesine yetecek kadar. Ülkemizde hem tozlaşma dönemindeki zarar hem ardından üst üste gelen zirai don % 30 – 50 üretim azalmasına yol açacak.”

”Şu anki ihracat rakamları da istenilen seviyeyi yakalamış durumdadır ve 2018-2019 yılındaki ihracatla aynı düzeydedir. Bu yıl ihracat bir ay geç başladığı halde tüm bu faktörler fındıkla ilgili beklentileri arttırmaktadır. TMO’nun da 30 Nisan’a kadar verdiği süreyi aşması fındık alımını sürekli hale getirilmesi üreticinin zaman kıskacına sokulmaması faydalı olacaktır.”

Fındığın fiyatı 25 TL’ye revize edilmeli

”Sayın Erdoğan patates ve soğan üreticilerinin ürünlerinin TMO eli ile alınıp ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılması talimatını vermiştir. Benzer bir şekilde aynı yakınlığın ve sahiplenmenin fındık üreticisine de verilmesi ve fındığın fiyatının 25 TL’ye revize edilerek üreticiden alınıp öğrencilere ve vatandaşlara dağıtılması mümkündür.”

”Parti ayrımı gözetmeksizin bölgemizin tüm siyasilerini, tüm ziraat odalarını, tüm üretici kuruluşlarını, borsalarını bu konuda destek olmaya, fındığın dalından ve üreticinin elinden tutmaya çağırıyorum. Fındık salgında da bağışıklık destekleyici her derde devadır. Bir avuç fındık salgına da iyi gelir.” açıklamasını cümleleriyle sonlandırdı.

 


Editör: N. Cingirt