Hükümet, barış ve çözüm için artık sen de bir adım at!

  • 31.07.2013 00:00

 Gezi direnişleri boyunca gündemde biraz geri sıralara düşmüş gibi görünse de, açık ki Türkiye'de gündemin temel belirleyici konusu 'barış ve çözüm süreci'dir, yani Kürt sorunudur.

Barış ve çözüm sürecinde çok adım atıldı ama gelinen noktada, gerillanın sınır dışına çekildiği bu aşamada, hükümetin adım atması kaçınılmaz bir biçimde öne çıkmakta.

Bu arada Kürt sorununun yeni bir boyutu daha öne çıktı, Rojava'nın (Batı Kürdistan) özerkliğini ilan etmesi ve Türkiye'nin Rojava'yı tanıması. Dışişleri Bakanı Davutoğlu "Suriye özerk Kürt bölgesine göz yumulmayacak" demesine rağmen, ortaya çıkan bütün bilgiler, Türkiye'nin Rojava'yı -itiraz eder gibi görünüp- onaylayacağı yönünde.

Rojava'nın tanınması Kürt sorunu açısından, barış ve çözüm süreci açısından çok önemli olmasına rağmen, Türkiye'de de atılması gereken bir dizi adım var.

Binlerce KCK tutuklusu serbest bırakılmalı ve bu "rehin alma" politikasından vazgeçilmelidir. Kürt dilinde eğitim konusunda düzenlemelere başlanmalıdır.

Anayasa'da Kürt kimliğinin tanınması konusunda girişimler başlatılmalıdır. Hakikatleri araştırma komisyonunun kurulması için adımlar atılmalıdır. Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kaldırılmalı, karakol-kalekol yapımları durdurulmalıdır.

Bütün bunların önünde Öcalan'ın serbest bırakılması talebi de gelmekte. Öcalan'ın bugünkü koşulları sürerken, Rojava ile ilişkiler ve barış ve çözüm sürecinin daha fazla ilerlemesi mümkün değildir.

Öcalan'ın Kürt sorunundaki belirleyici konumu, artık üzerine tartışmaya gerek olmayan bir gerçektir. Sadece Türkiye Kürdistan'ı için değil, Rojava için de bu gerçek geçerlidir. Öyleyse en kısa zamanda Öcalan'ın özgürlüğü geri verilmeli ve süreç hızlandırılmalıdır.

7 aydır ölümler durdu. Yedi aydır cenaze yok. Bu, Türkiye için uzun süredir yaşanmamış bir durum. Çok önemli bir durum ve bu olumlu konumu korumak herkesin ama artık en başta da hükümetin görevidir. BDP'nin kampanyasında dile getirildiği gibi "Hükümet ADIM at!"

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.