Sol ve Ergenekon

  • 8.08.2013 00:00

 Kemal Kerinçsiz, Muzaffer Tekin, Alparslan Arslan müebbet hapis cezası yemişler. Küçüklerden Küçük Paşa da müebbet hapis cezası yerken, diğeri, küçük ama mide bulandırıcı Yalçın 22 yıl 6 ay yemiş. Hatırlanıyor mu bunların yaptıkları? Veli Küçük'ün kontrgerilla eylemleri. Tekin ve Arslan'ın Danıştay eylemi. Eylemin arkasından koparılan laik gürültü, binlerce subayın cenazeye katılması vs. Kemal Kerinçsiz'in ihbarları, saldırıları.

Ya paşalar? Hepsi bir yana, kaç kere "çeneni kapa" dediğimiz İlker Başbuğ. Yer altından çıkan silahlara boru diyordu. Şimdi hepsi ağır cezalar aldılar.

Dün tutuklanmalarına, hapiste yatıyor olmalarına karşı çıkanlar, Kerinçsiz ve Veli Küçük'ün ihbarlarına, yargıya dönük baskılarına destek veren sözüm ona solcular, şimdi de bu kararları "hükümsüz" buluyorlarmış. Aydınlık ve Sol gazetesi böyle demiş. TKP de "karar hükümsüzdür" diyor. BirGün ise "ağırlaştırılmış intikam" diyor. Cumhuriyet, BirGün ile aynı fikirde, "adalet eliyle intikam" diyor. Neyin intikamı, orası belli değil.

Ergenekoncuların aldıkları cezaları kınamak, tanımamak elbette demokratik bir haktır ama Ergenekon çetesinin cezalandırılmasını istemek bir demokrasi borcudur. Bu cezalarla darbeciler, ırkçılar ağır bir darbe daha yediler.

Türkiye'de bir darbe olasılığı, askerlerin müdahalesi olasılığı henüz bitmedi ama bu cezalardan sonra biraz daha azaldı.

Ergenekon cezaları üzerine en iyi manşeti Evrensel gazetesi atmış: "Darbecilikten ceza, kontrgerilladan beraat". Çok doğru bir tespit.

Ergenekon davasının kapsamı yetersizdir. Bu davaya Hrant'ın öldürülmesi davası, Malatya katliamı, Trabzon'da öldürülen rahibin davası da eklenmeliydi. Hrant'ın tetikçileri mahkûm oldu ama emri verenler bu suçtan dolayı mahkûm olmadı.

Demirel, Çiller, Ağar ve daha sayısız unsur hâlâ ellerini kollarını sallayarak gezebiliyorlar. Onların da Ergenekon'un bir parçası olduğu besbelli.

Eğer Ergenekon davası için bir eleştiri yapacaksak, bu, kapsamının yetersizliği olmalıdır.

Yargılama sonuçlarını "hükümsüz" sayanlar, bunu bir "intikam" olarak görenler ise artık solcu olarak tanımlanamazlar. Bu ayrım çok önce başlamıştı, bugün en derin noktasına ulaştı.

http://www.marksist.org/yazarlar/dogan-tarkan/12452-sol-ve-ergenekon

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.