Anadilde eğitim vazgeçilmez bir taleptir

  • 25.08.2013 00:00

 Bir dili baskı ile yok etmek mümkün mü? Doğan çocukların annelerinden dillerini öğrenmelerini engellemek mümkün mü? O dildeki şarkıları, türküleri, şiirleri ve masalları ortadan kaldırmak mümkün mü? Hayır, bunların hiçbiri mümkün değil. Ne kadar çok baskı ve zorbalık uygulasanız da mümkün değil. Yasaklayın; konuşanı, şarkı söyleyeni hapislere atın; vurun, öldürün, gene de dili yok edemezsiniz.

Dünyanın hemen bütün ülkelerinde insanlar birçok dil kullanıyor. Bazen birden çok dil "resmi" dil oluyor, bazen bir resmi dil var fakat devlet tarafından kabul edilmiş başka diller de var.

Bazı Avrupa ülkelerinde, göçmenlerin dilleri okullarda öğretilen bir dil durumunda.

Kısacası, dünyanın bir çok ülkesi, dilin yok edilemeyeceğini, tersine dillerin korunması ve geliştirilmesi için önlemler alınmasının kültürel zenginlik olduğunu kavramış durumda.

Bu gerçeğin kavranmadığı ülkelerin arasında Türkiye var. Yakın zamana kadar Kürtçe konuşmak, şarkı söylemek yasaktı. Kürt demek bile yasaktı. Türk egemen sınıfları, devletin yöneticisi asker sivil bürokratlar, politikacılar, yasaklarla Kürtlerin varlığını inkâr edebileceklerini ve hatta yok edebileceklerini düşünüyorlardı.

Sonunda anladılar. Bu istekleri mümkün değil. Kürtçe giderek özgürlüğünü kazanmaya başladı. Türkiye'de Türkçe ve Kürtçe dışında birçok dil konuşulur. Arapça, Çerkes dilleri, Lazca, Ermenice, Rumca vs.

Bu diller üzerinde yasak yoktur. İstersen Lazca konuşursun ama Kürtçe yasaktır.

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren "vatandaş Türkçe konuş" kampanyaları yapıldı. Bu kampanyalar aslında Rum, Ermeni ve Yahudi toplulukları kaçırtmak için düzenlenmekteydi ve ne yazık ki işe de yaradı. Cumhuriyet kurulduğunda toplumun yüzde 30'unu oluşturan Rum ve Ermeniler, bugün varla yok arasında bir sayıya indiler.

Kürtçe bugün daha özgür ama diğer konuşulan dillerle birlikte kendisini geliştirme olanaklarından yoksun; çünkü eğitim dili değil, okullarda öğretilmiyor.

Her Kürt için okula başlamak bir travmadır. 6-7 yaşındaki çocuğun öğrendiği dil yasaklanır. Türkçe öğrenmesi istenir ve zorla Türkçe öğretilir. Kendi dilini unutması, kullanmaması istenir. Ve sonra da Türk egemenleri çıkar ve "Kürtler kendi dillerini bilmiyorlar ki" diye iddialar savrulur. Bu hem doğru değildir hem de doğru olduğu ölçüde bu iddianın arkasında baskı ve zorbalık, asimilasyon ve inkâr vardır.

Kürtçenin başka dillerle birlikte okullarda öğretilmeye başlamasının zamanı geldi. Sadece Kürtçe üniversite eğitimi yeterli değildir. İlkokuldan liseye kadar Kürtçe eğitim görmeyen çocuklar için üniversitede Kürtçe okumak yeterli değildir. Çocuk okula başladığında resmi dilin yanı sıra kendi anadilini de öğrenmelidir, bu eğitimini bir bütün olarak da güçlendirecektir. Ama aynı zamanda kendi anadilinin zenginleşmesini sağlayacaktır.

Bir ülkede okullarda birden çok dilin öğretilmesi, Kürtçe veya Lazca şiir, hikâye okunması ve hatta fizik, matematik, kimya ve biyoloji gibi derslerde de anadilin kullanılması, geliştirilmesi bir sorun yaratmaz; tersine, toplumun kültürel zenginliğine olumlu katkıda bulunur.

Yakında açıklanacak "demokrasi" paketinde anadilde eğitimin olmayacağı söylenmekte. Bu gerçekse o paket pek "demokrasi" paketine benzemez. Anadilde eğitim, Kürt özgürlük hareketi için olmazsa olmaz bir taleptir ve bu talep sadece Kürtlerin değil, aynı şekilde Çerkeslerin, Lazların ve diğer halkların da talebidir.

Anadilde eğitim hakkı toplumun büyük kesimlerinin demokratik taleplerinin başında gelmektedir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.