Hayal değil, mücadele çığlığı

  • 28.08.2013 00:00

 Martin Luther King, 50 yıl önce "Bir hayalim var" başlıklı konuşmasını yapmıştı. Amerika'da yaşayan Afrikalı Amerikalıların yaşamlarında önemli değişimlerin mücadelesi bu konuşmayla başladı. İş ve eşitlik istiyordu siyahlar, her iki konuda da adımlar atılmış olsa da Afrikalı Amerikalılar hâlâ beyaz insandan çok geri durumda.

Bugün 50 yıl öncesine göre daha çok sayıda Afrikalı Amerikalı işsiz. Bugün asgari ücret 50 yıl öncesinden daha düşük. Bugün hapishaneleri dolduranlar arasında Afrika Amerikalıların oranı çok daha yüksek.

Martin Luther King "Bize ne zaman yeter diyeceksiniz diye soruyorlar" diyordu konuşmasında ve cevap veriyordu; "Korkunç polis baskısı bitince, 'sadece beyazlar girebilir' tabelaları kalkınca, siyah insan beyaz insan ile eşit olunca yeter diyebiliriz".

Türkiye'de de siyah insanlar var. Dillerini konuşamayan, horlanan, dışlanan insanlar; bunlar Kürtler. Meclis tartışmalarında MHP ve CHP'lilerin ayrı bir ulus olduklarını kabul etmedikleri Kürtler. Kürtçeyi dağda yürürken kart kurt sesi çıkaran Türklerin sesleri olarak görüyorlar ve yeni bir anayasanın çıkması bu itirazla birlikte rafa kalkıyor.

Aydınlık gazetesi ise bugün AKP ve BDP'ye karşı bütün güçlerin birleşmesi hâlinde nasıl seçimlerin kazanılacağını anlatıyor.

Ulusalcı sosyalistler hep birlikte toplumun bu saflaşmasını inşa etmeye çalışıyorlar.

Onlara Martin Luther'in anlayışı ile cevap verelim, özgürlük bu ülkeye hakim oluncaya, Kürt ve Türk eşit oluncaya, Kürtçe ve Türkçe şarkılar birbirlerine karışıp ortalığı şenlendirinceye kadar mücadele edeceğiz.

Ve, hiç kuşkumuz yok, sonunda kazanan biz olacağız. Bu bir hayal değil, mücadele çığlığı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.