Emperyalist saldırganlığa ve savaşa karşı çıkılmalı

  • 31.08.2013 00:00

 Suriye'de kimyasal silah kullanıldı, galiba bunu reddeden yok. Sorun kimin kullandığı. Esad mı, yoksa ona karşı savaşan güçlerden birisi mi? Esad/Baas "biz kullanmadık" diyor, ABD ve diğerleri ise "siz kullandınız" diyor.

Türkiye basını da bu konuda bölünmüş durumda. "Esad kullandı", "hayır kullanmadı", "ÖSO kullandı".

"Esad kullandı" diyenler ABD ve diğerlerinin askeri müdahalesini destekliyorlar, "hayır ÖSO kullandı" diyenler ise karşı çıkıyorlar. Bunlar ilk bakışta anlaşılır tutumlar ama burada bir sorun var. Acaba gazın Esad tarafından kullanıldığı açıkça kanıtlansa –ki bu çok zor-, acaba bugün müdahaleye karşı çıkan ve Esad'ın gaz kullanmadığını söyleyenler o vakit müdahaleye razı mı olacaklar? Yani gaz kullanılmış olması müdahale için yeterli ve gerekli şart mı?

Emperyalistler tam da bunu söylüyorlar. "Madem ki gaz kullanıldı, öyleyse Suriye'yi bombalamak lazım". Neden? Çünkü gaz kullanmak insanlık suçu, bir savaş suçu. Peki Suriye'yi bombalayınca bu insanlık suçu bir daha gerçekleştirilemez mi oluyor? Hayır, çünkü gaz depolarını bombalamak çok tehlikeli. Öyleyse neden bombalıyorsunuz? Cezalandırmak için!

İşte işin püf noktası bu. "Cezalandırmak" için. Cezalandırılacak olan Esad rejimi değil, Suriye, Suriye halkı. İşte bu nedenle askeri müdahaleye bütün biçimleriyle karşı çıkıyoruz.

Suriye'de Esad/Baas rejimine karşı savaşanlar da askeri müdahale istemiyorlar. Yerel Koordinasyon Komiteleri bunu defalarca açıkladı. Askeri müdahale en başta onların işini zorlaştırır. Esad rejimi zarar görmez, ya da fazla zarar görmez ama Suriye Devrimi ağır yara alır. İşte bunun için emperyalistlerin askeri müdahalesine karşı çıkmak lazım.

Afganistan'da ve Irak'ta gördüğümüz gibi emperyalistlerin bombardımanı sivil hedefleri de vuracak. "Bomba attılar, öyleyse bombalayalım" anlayışı bu nedenle de yanlış.

Suriye'nin bombalanması muhaliflerin işine yaramayacak. Bazıları müdahale olursa "oluk oluk akan kan durur" diye düşünüyorlar. "Esad zulmü böylece biter" diye düşünüyorlar. Yanlış. Bombardıman Esad rejimine önemli bir zarar vermeyecek, buna karşılık rejimin çevresindeki güçlerin saflarını daha da güçlendirmesine ve bombardımanın arkasından rejimin "işte gene yaşıyoruz" demesine neden olacak. İşte bunun için emperyalist saldırganlığa karşı çıkmak lazım.

Kısacası, Suriye'de gazı kim kullanmış olursa olsun, gaz kullanılmış olsun ya da olmasın, emperyalist saldırganlığa karşı çıkmak lazım. Suriye halkı, Esad/Baas rejmini kendi örgütlenmesi, mücadelesi ile yıkacaktır.

Dün, emperyalistler Afganistan'a ve Irak'a saldırdıklarında da aynı tutuma sahiptik. Irak'a saldırıya karşı çıkarken Saddam'ı desteklemedik; Esad gibi kendi halkının katili olan Saddam'ı değil, Irak halkını destekledik.

Afganistan'da El Kaide ya da Taliban'ı desteklemedik ama bu ülkeye saldırıya karşı çıktık. Emperyalist yayılmacılığa, hegemonyacılığa karşı çıktık.

Son olarak, Suriye, Irak ya da Libya değil. Dünyada Kaddafi rejimini destekleyen yoktu, Libya'ya saldırmak kolaydı. Irak'ı da ya da Saddam'ı da destekleyen yoktu. Suriye'de ise durum farklı.

İran ve Irak, Esad rejiminin yanında. Suriye'ye saldırı, Lübnan'daki Şiilerin tepkisini çekecek. Bölgede yaşayan hemen herkes, Irak ve diğer deneylerden sonra emperyalist müdahaleye karşı. Rusya ve Çin'in saldırıya karşı çıkışı ise her şeyi daha da tehlikeli bir hâle sokuyor.

Suriye'nin bombalanması bütün bölgede ağır sonuçlar yaratır. Zaten bunun için "işgalden" değil "bombardımandan" bahsediyorlar ama sadece bombardıman bile ağır sonuçlar yaratabilir.

Sonuç olarak Esad diktatörlüğüne hayır ama, Suriye'ye emperyalist müdahaleye de hayır!

Suriye halkı kendi sorunlarını kendisi çözebilir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.