Emperyalizmin gücü daralıyor

  • 3.09.2013 00:00

 ABD ve İngiltere, Irak'a saldırmadan önce dünya bütün tarihinin en büyük kitlesel hareketini yaşadı. Milyonlarca ve milyonlarca insan, defalarca sokaklara çıkarak ABD ve İngiltere'nin Irak'a saldırısına karşı çıktı. Çeşitli şehirlerde milyonlar bir araya geldi. Saldırı başladığı gün, milyonlar gene eylemdeydi.

Türkiye'de savaş karşıtı hareket büyük bir zafer kazandı. 1 Mart'ta Türkiye'yi Irak'a karşı savaşa ortak edecek tezkere, parlamentodan geçemedi.

Irak'ın işgal edilmesinden ve direnişin başlamasından sonra, bazıları savaş karşıtı hareketi sorgulamaya başladı. Hareketi küçümsemeye çalışanlar çıktı. "Ne oldu?" dediler, "işte savaşı durduramadınız". Doğru, savaş karşıtı hareket savaşı durduramadı ama çok önemli bir kazanım elde etti.

Irak halkının direnişi sonucunda ABD bu ülkeden çekildi. Önceki planlarından vazgeçti. Yakın zamanda Afganistan'dan da çekilecek. Vietnam savaşından sonra ABD'nin içine düştüğü sıkıntı yeniden başladı. ABD politikacıları ve generalleri, yeni bir kara savaşından korkmaya başladılar. Bu korku, bir ölçüde işgal edilen ülkelerdeki direnişten, bir ölçüde de savaş karşıtı hareketin gücü ve etkisinden oluştu.

Bir süre önce Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanılması hâlinde bunun kırmızı çizgi olacağını ve müdahale edeceklerini söylemişti. Suriye'de kimyasal silah kullanıldı. Kimin kullandığı konusunda farklı görüşler olsa da kimyasal silah kullanıldığı konusunda anlaşma var.

Ne var ki, Suriye'ye askeri müdahale konusunda en istekli üç ülkede de sorun var. İngiltere'de hükümetin müdahale isteyen parlamento önerisi, iktidardaki koalisyonun bir kısım milletvekillerinin de oyuyla reddedildi. İngiltere başbakanı çok istemesine rağmen, şimdi bir askeri müdahale yapma yetkisine sahip değil.

Fransa başkanı müdahale yapma yetkisine sahip ve partisinin desteğine de sahip ama o da çok kararlı değil.

Asıl sorun Obama'da. O, müdahale yapma kararı almasına rağmen, bu sorumluluğu ABD kongresi ile paylaşmak istiyor.

ABD'de Irak müdahalesine öncülük etmiş politikacılar ve askerler dahi, Irak ve Afganistan'dan sonra tereddütlü. Obama kararında yalnız kaldı.

Irak savaşına hayır diyen hareketin başarısı bugün ortada. Bunu görmek lazım. Bu hareketi inşa edenlerin arasında olan herkes gurur duymalı.

ABD emperyalizmi artık eskisi kadar güçlü değil. En büyük ekonomiye, en büyük silahlı güce sahip olsa da gücünün sınırları giderek daralıyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ro$ev sîtav
    Ro$ev sîtav
    3.09.2013 11:48

    "Emperyalizmin gücü daralıyor" Evet evet, bir dönem Ünlü komünist Mao da demi$ti; emperyalizm toptan çökü$e, sosyalizm safere dogru ilerliyor.. Evet, Mao nun dedigi de Dogru çikti, Dogan Tarkan in dedigi de dogru..!? Ya lütfen güldürmeyin insanlari, hasta olurlar, yaziktir ha.!