Özlü sözünü tuttu, Düzce bayramda susuz kalmadı

Düzce’de 28 Haziran 2022 tarihinde yaşanan sel felaketi sırasında Düzce Belediyesi’ne ait olan Uğur Suyu üzerindeki şehri besleyen ana su regülatörü hasar gördü. Ekipler, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü öncülüğünde 1 aylık çalışmayı 12 günde tamamladı ve şehre 2 pompayla su verildi. Başkan Özlü’nün sözünü tutmasının ardından Düzce Kurban Bayramı’nda susuz kalmadığı gibi kapasite üzerinde verilen suyla bazı bölgelerde normal dönemde su sıkıntısı yaşayan vatandaşlarda suya doydu.

Özlü sözünü tuttu, Düzce bayramda susuz kalmadı
12.07.2022 - 20:47
Kaynak: Haber Merkezi
12265

 

Düzce’de 28 Haziran 2022 tarihinde yaşanan sel felaketi sırasında Düzce Belediyesi’ne ait olan Uğur Suyu üzerindeki şehri besleyen ana su regülatörü hasar gördü. Ekipler, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü öncülüğünde 1 aylık çalışmayı 12 günde tamamladı ve şehre 2 pompayla su verildi. Başkan Özlü’nün sözünü tutmasının ardından Düzce Kurban Bayramı’nda susuz kalmadığı gibi kapasite üzerinde verilen suyla bazı bölgelerde normal dönemde su sıkıntısı yaşayan vatandaşlarda suya doydu.

 

 

Bir yandan Batı Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelen sel felaketinin yaraları sarılırken bir yandan da Düzce’de susuzluk problemi ortadan kaldırıldı. Selin yaşandığı ilk gün Düzce Belediyesi’ne ait olan ve Düzce’nin su ihtiyacını karşılayan ana regülatör sel sularına kapılarak hasar gördü. Bununla birlikte Düzce genelinde su sıkıntısı yaşanmaya başladı.

 

 

Düzce Belediyesi ekipleri selin ardından Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü öncülüğünde harekete geçerek gece-gündüz aralıksız çalıştı. İlk günlerde suyla ilgili bazı sıkıntılar yaşanmasına rağmen, sonraki günlerde ekiper çalışmalarını tamamladı ve söz verildiği gibi Düzce halkı Kurban Bayramı’nda susuz kalmadı.

 

Çalışmalar sonrasında bölgedeki regülatöre 2 pompa aracılığı ile su verilmeye başlayınca norma dönemde 2 bin 200 metreküplük su kapasitesi, 4 bin 400 metreküpe ulaştı ve bu sayede geçtiğimiz yaz dönemlerinde su sıkıntısı çeken bölgelerde dahi su sıkıntısının önüne geçti. .

 

“SU DÜZCE’NİN HER BÖLGESİNE ULAŞIYOR”

Düzce’nin içme suyu ihtiyacının karşılanması için ekiplerin tamamının sahada çalıştığına işaret eden Başkan Özlü, “Burada yaptığımız çalışmanın esası bütün birimlerimizi bu konuya yönlendirdik. Sakarya, Kocaeli gibi bölgelerden yardım aldık. Özellikle İller Bankası gibi kurumlarımız ciddi destek verdiler. Devletin tüm gücü buradaydı. Şu an geldiğimiz nokta Kurban Bayramı ve Düzce’nin hiçbir bölgesine ulaşmayan nokta yok. Düzce’nin ihtiyacı olan suyun iki katı kadar bir suyu verebilecek bir potansiyele sahibiz. Düzce’nin normalde regülatörlerinin arıtma kapasitesi 2 bin 200 metreküp iken, şu anda ulaştığımız nokta ise 4 bin 400 metreküp oldu. İhtiyacımızın iki katı fazlasını regülatörde topluyoruz. Arıtmaya basıyoruz ve bunun için gerekli pompa ve boruları tedarik ettik” ifadelerinde bulundu.

Özlü, su ile ilgili yapılan eleştirilerle ilgili olarak ise, “Şu andaki yaptığımız çalışmaların sonucuna göre bundan sonra su kesintisi olmayacak. Bizim çalışmalarımız esnasında bazı kesimler tarafından suların geciktiği yönünde eleştiriler yapıldı ama bunlar çalışmalarımızın titizliği ve bu esnada bazı teknik sorunlardan kaynaklandı. 24 saat diliminde tüm ekiplerimiz çaba gösterdi. Bu süreçte suyun Düzceli vatandaşlara ulaşmasına vesile olan tüm ekip arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt