Düzce Belediyesi'nde iştirakler liyakate değil, eşe dosta emanet

Düzce Belediyesi'nde iştirakler liyakate değil, eşe dosta emanet
25.03.2021 - 10:23
799

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün belediye bağlı iştiraklere AK Parti’ye oy ve seçim kaybetmiş eski belediye başkanlarını ataması yeni bir tartışmaya neden oldu. Konuyu gündemine taşıyan Cumhuriyet gazetesi, “belediye şirketleri eşe dosta emanet” manşeti attı.

Gazetenin haberinde şu görüşlere yer verildi:

Eski Bakan Faruk Özlü’nün başkanı olduğu Düzce Belediyesi’ne bağlı iştirak şirketlerin genel kurulunda yönetimlerin liyakat sahibi kişiler yerine AK PARTİ’li isimlere teslim edilmesi dikkat çekti.

Düzce Belediyesi iştirak şirketlerinde pandemi dolayısıyla yapılamayan 2020 yılı genel kurul toplantısını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Genel kurulda Düzce Belediyesi Beltaş A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Fevai Arslan oldu.

Eski AK Parti Düzce Milletvekili olan Arslan Cumhurbaşkanı için, “Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider” ifadelerini kullanmıştı. Arslan’ın bu açıklamaları ‘Erdoğan’ı Allah’a benzettiği’ iddiasıyla büyük tepki toplamıştı.

Düzce Belediyesi Özel Kalem Müdürü olarak görev yapan Cihan Ünal ise belediyeye ait Belka AŞ.’ye yönetim kurulu üyesi yapıldı. Düzce AK Parti Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyesi İmran Aktepe ise Beltur A.Ş.’nin yönetim kurulunda yer aldı. Başkan Faruk Özlü’nün bakanlık yaptığı dönem şoförü olan Murat Aydın’ın ise Ulaşım A.Ş.’nin yönetim kurulunda yer alması dikkat çekti.

SEÇİM KAYBEDEN ESKİ BAŞKANLAR BELEDİYEDE TOPLANDI

Ayrıca, 2019 yerel seçimlerinde koltuklarını kaybeden Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Gümüşova Belediye Başkanı Ahmet Azap, Kaynaşlı Belediye Başkanı Erol Bayraktar, Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit’e ve Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna’ya da belediye şirketlerinde görev verildi. Recep Tuna’nın belediye başkanlığı yaptığı dönemde altyapı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma sonucunda Tuna hakkında iddianame düzenlenmişti. Tuna hakkındaki şikayeti ise savcılığa MHP’li Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu yapmıştı.

‘SİYASİ HESAPLAŞMA’

Yolsuzluk iddiasıyla yargılanan bir ismin belediyeye ait şirkette yönetici yapılmasına ilişkin gazetemize konuşan başkan Faruk Özlü, “Recep Tuna bizim önceki dönem Cumayeri ilçemizin belediye başkanı. Yeni Başkan Mustafa Koloğlu ile aralarındaki siyasi çekişmeyi Koloğlu yargıya taşıdı. Yargı süreci  devam ediyor. Yargı süreci sonunda suçlu bulunur, mahkum olursa görevden alırım. Recep Tuna’nın hırsızlık yapmayacağına inancım tam olduğu için görev verdim. Bu bir siyasi hesaplaşma” dedi.

 


Editör: N. Cingirt