Türkiye’nin ilk monokok şasi aracını ürettiler!

İtalya’da her yıl düzenlenen Formula Student yarışmasına Düzce Üniversitesi bu senede davet edildi! Düzce Üniversitesi Motor Sporları Topluluğu, kendi imkanlarıyla geliştirdikleri Türkiye’nin ilk monokok şasi aracıyla Dünya Şampiyonu olmayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk monokok şasi aracını ürettiler!
2.01.2024 - 14:19
Kaynak: Haber Merkezi
266

İtalya’da her yıl düzenlenen Formula Student yarışmasına daha önce katılım sağlayan Düzce Üniversitesi Motor Sporları Topluluğu, bu sene de Türkiye’den davet edilen 4 takımın arasında yer almayı başardı. Öğrenciler, kendi ürettikleri monokok şasi aracıyla yarışmada boy gösterecek. Yarışmada derece elde etmek isteyen öğrenciler, uluslararası sponsorlar ile Dünya şampiyonu olmayı hedefliyor.

Ürettikleri monokok şasi aracının Türkiye’de ilk olduğunu söyleyen Motor Sporları Topluluğu Kaptanı Kubilay Aydın, "Bu araç, 2019 yılında kurulan topluluğumuzun Formula Student yarışmalarına katılmak için yaptığı bir araç. İtalya yarışları için hazırlandı. 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde 15 kişilik ekibin sabah akşam çalışmaları ile hurda malzemeleri daha düşük maliyetlere getirerek üretilen bir araç. Aracın motoru MT 07 olarak kullandık. Kaza yapmış bir motosikletten alıp kendimiz ayırdık. Araç monokok bir araçtır. Ön kısmı tamamen bu şekilde tasarlandı. Türkiye genelinde ilk monokok şaşesini üreten biziz. Tamamen Düzce Üniversitesi öğrencilerinin kendi el emeğiyle üretildi. Motor konumlandırılması ve diferansiyel açıları tamamen bize ait" açıklamasında bulundu.

 

"YARDIM ALMADAN KENDİMİZ TASARLADIK"

Aracın yapımında hiçbir firmadan yardım almadıklarını belirten  Aydın, "Kimseden yardım almadan kendi tasarımlarımızla yaptığımız bu araç, ip gibi gitmesi ve direksiyon ayarlarının çok kolay olmasını sağlıyor. Mühendislik harikası olsa da Düzce Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlandı. Normal Formula araçlarına nazaran daha kalın katmanlar yaparak çok büyük bir sağlamlık yaptık. Ön darbe sönümleyicilerini de kendimiz ürettik" dedi.

"DAHA İYİ DESTEKLE ŞAMPİYON OLACAĞIZ"

Daha iyi desteklerle Dünya Şampiyonu olacaklarını ifade eden Çiçek Koç ise "Genelde firmalarla görüşmeye gidiyoruz. Mailler atıyoruz, bir şekilde onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Aracı tanıtarak destek istiyoruz" diye konuştu.

"HIRSLIYIZ!"

Formula Student yarışmalarından davet alan 4 takımın arasında yer aldıklarını ifade eden Koç, "Katılan takımlara uluslararası firmalar sponsor oluyor. Biz Düzce Üniversitesi’nde sadece Düzce çapında firmalardan sponsorluklar buluyoruz. Eğer bize uluslararası bir sponsor gelirse biz Dünya Şampiyonu olacağımıza inanıyoruz. Bu konuda epey bir hırsımız var. Geçtiğimiz senelerde zaten katılmıştık. Bu sene yine çalışmalarımız devam ediyor" dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar