Türkiye'nin en genç ili 24 yaşında!

1999 yılında yaşanan 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin ardından 12 Aralık 1999 tarihinde il yapılan Düzce, Türkiye’nin halen en genç ili olma özelliğini taşıyor. 24 yılda büyük yol kat eden Düzce gelişimini sürdürüyor.

Türkiye'nin en genç ili 24 yaşında!
9.12.2023 - 12:42
Kaynak: Haber Merkezi
228

1999 yılında yaşanan iki büyük deprem felaketinin hemen ardından il yapılan Düzce, uzun yıllar yaşadığı yıkımın yaralarını sarmak için büyük çaba sarf etti. Yıkılan kamu binaları, konutlar, alt yapısı derken yılları geride bırakan Düzce, yeniden yapılanmaya odaklanırken hızlı bir gelişim sağlayamadı.

İl oluşunun üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen, bazı alanlarda hızla gelişen Düzce, bir çok alanda ise istediği gelişimi bir türlü yakalayamadı.

İl olmasıyla birlikte özellikle sanayi alanında gelişmişliği yakalayan Düzce’de 5 OSB’nin olması, en genç ilde işsizlik sorunun büyük ölçüde önüne geçti.

Sanayi de bu denli gelişen bir olan Düzce’de bu alandaki gelişim turizm alanında bir türlü yakalanamadı. Denizinden, doğasına, tarihine her türlü güzelliğe sahip olan Düzce, uzun yıllar fuarlarda kenti tanıtmaya çalışsa da turizm konusunda komşu illerdeki atağı yakalayamadı.

İl olmasının ardından üniversitesine kavuşan Düzce, bir üniversite kenti olmayı da başaramadı. Binlerce öğrenciyi barındıran Düzce Üniversitesi ile kentin entegrasyonu yıllardır sağlanamadı.
Türkiye’nin en genç ili olmasına rağmen hala bazı ulusal kanallarda Bolu’nun ilçesi olarak adı geçen Düzce’nin 24. Yılında, beklenen tanıtım atağının yapılması buna bağlı da hak ettiği gelişimin sağlanması tüm Düzceliler olarak en büyük temennimiz.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar