Düzce Üniversitesi Rektörlüğü panikte

Gazetemizin 6 Şubat 2012 tarihli 42. Sayısının manşet haberinde yer alan “ Değer üreten üniversite mi? Para tüketen üniversite mi? “ Yazı dizimizin “ Varan 3 “ başlıklı haber spotunun detayında yer alan “ Düzce Üniversitesi’nin dokusu hızla değiştirilmektedir “ açıklaması Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nde paniğe neden olduğu bildirildi.

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü panikte
15.02.2012 - 03:30
17157

 Gazetemizde çıkan bu haberle ilgili olarak Düzce Üniversitesi yönetiminin tıp fakültesinde 14 Şubat’ta bir basın toplantısı düzenleyeceği bildirilmiş, ancak bu basın toplantısı ileri bir tarihe ertelenmişti.

Gazetemizin 42. Sayısındaki yazı dizimizin “ Varan 3 “ başlığında yer alan  “ akademik kadroya Mobbing uygulaması ile üniversiteden uzaklaştırılıyorlar “ haber spotunun içeriğindeki öğretim üyelerinden bazıları baskılara daha fazla dayanamayarak geçtiğimiz aylarda Düzce üniversitesinden ayrılarak başka üniversitelere gitmişlerdi.  

Baskılardan bıkan,  Düzce Üniversitesi’nden gitmek için hazırlık yapan öğretim üyeleri de Düzce Üniversitesi rektörü Funda Şerifoğlu’nun, rektör başdanışmanı Recep Özmerdivenli’nin, Tıp Fakültesi Dekanlığına vekâleten atan Safinaz Ataoğlu’nun öğretim üyelerini ayaklarına çağırarak rektörlük tarafından “ her hangi bir baskıya maruz kalmadıklarını  “ beyan eden kendi el yazıları ve imzaları ile bir basın açıklaması yapmaya zorlandıkları belirtilirken. Düzce Üniversitesi rektörlüğünün, yazılı taahhütname vermeyen öğretim üyelerine psikolojik baskı (Mobbing) uyguladığı bildirildi.

Yine aynı habere bağlı olarak, Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nün, birçok baskıya maruz kalarak bir kaç ay önce başka illerdeki üniversitelere giden öğretim üyelerini telefonla arayarak, “ Düzce Üniversitesi’nden hiçbir baskıya uğramadıklarını, gönüllü ve isteyerek şu anda çalışmakta oldukları üniversitelere geçtikleri “ ne dair yazılı açıklama istedikleri de gelen haberler arasında.

 

Bilindiği üzere, yakın zaman içeresinde Düzce Üniversitesi’ne atamaları yapıldığı halde göreve başlatılmayan gastroenterolog  ( mide barsak hastalıkları uzmanı) hematolog ( kan kanseri ve kan hastalıkları uzmanı ) başta olmak üzere birçok öğretim üyesinin olduğu belirtiliyor.

 

Konuyu yakından takip eden uzmanlar, Batı Karadeniz bölgesinin en önemli araştırma uygulama hastanelerinden bir olması gereken Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin,  4 yılda 264 milyon lira ödenek almasına rağmen üniversite yönetiminin tekçi, demokratik katılımı engelleyen tutumu yüzünden alanlarında başarılı öğretim üyelerini elinde tutamadığını söylüyorlar. Bu nedenle son zamanlarda araştırma ve uygulama hastanesindeki hizmet kalitesinin çok düştüğünü, bazı yaşam ünitelerinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, doktor olmadığı için insanlarımızın şifa bulmak için hala büyük kentlere gitmek zorunda bırakıldıklarını belirtiyorlar.