Düzce Üniversitesi Magna Charta Universitatum’a kabul edildi

İsmini özgürlüğün simgesi Magna Charta’dan aldığı söylenen, akademik dünyada “Üniversitelerin Anayasası" olarak kabul edilen “Magna Charta Universitatuma, Düzce Üniversitesinin yapmış olduğu başvurunun kabul edildiği bildirildi.

Düzce Üniversitesi Magna Charta Universitatum’a kabul edildi
17.02.2012 - 13:31
13152

 Düzce Üniversitesi’nden yapılan açıklamada  “ Bologna Üniversitesi ve Avrupa Üniversiteler Birliği kapsamında 1988 yılında 388 rektör tarafından imzalanarak kurulan Magna Charta Gözlemcilik Konseyi’nin temel hedefleri arasında üniversitelerin değerlerini ve haklarını korumak gelmektedir ” denilen açıklamanın devamında

“Aynı zamanda Üniversitemiz, Magna Charta Universitatum’da belirtilen akademik özgürlükler ve üniversite özerkliğini savunacağını, üniversitelerarası bilgi paylaşımı ve toplumda üniversitenin oynadığı rol gibi konularda Magna Charta Observatory ile işbirliği yapacağını, deklarasyonun temel ilkelerini hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceğini ilan etmiş bulunmaktadır “ denildi.

 

Magna Charta Nedir?

Anlam olarak Büyük sözleşme büyük ferman anlamlarına gelir.1215 yılında imzalanmış bir İngiliz belgesidir. Günümüzdeki anayasal düzene ulaşana kadar yaşanılan tarihi sürecin en önemli basamaklarından birisidir. Aslen, Papa III. Innocent, Kral John ve baronları arasında, kralın yetkileri hususunu karara bağlamak amacıyla imzalanmıştır. Kralın bazı yetkilerinden feragat etmesini, kanunlara uygun davranmasını ve hukukun kralın arzu ve isteklerinden daha üstün olduğunu kabul etmesini zorunlu kılıyordu.

 Vatandaşların özgürlüklerini belirlemekten çok, toplum güçleri arasında bir denge kuran Magna Carta, kralın sonsuz olan yetkilerini din adamları ve halk adına sınırlamıştır. Magna Carta’nın 39. maddesinde yer alan, “Özgür hiç kimse kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip hüküm giymeden tutuklanmayacak veya hapsedilmeyecek veya mal ve mülkünden yoksun bırakılmayacak veya kanun dışı ilan edilmeyecek veya sürgün edilmeyecek veya hangi şekilde olursa olsun zarara uğratılmayacaktır” hükmü, vatandaşların hakları ve özgürlükleri açısından çok önemli kurallar getirmiş olup, hukukun üstünlüğü ilkesinin birçok ülkede yerleşmesine neden olmuştur.

 

MAGNA CHARTA UNIVERSITATUM NEDİR?

 Avrupa’nın en eski Üniversitesi olma özelliğini taşıyan Bologna Üniversitesi’nin dokuz yüzüncü kutlama törenine katılan Avrupa Üniversiteleri Rektörleri, Avrupa ülkeleri arasındaki sınırların tümden kaldırılmasına dört senelik bir süre kaldığı ve tüm Avrupa toplulukları arasındaki karşılıklı işbirliğinin daha da geliştirilmesinin öngörüldüğü bu günlerde devletler ve halkların, değişim içerisinde olan ve uluslararası boyutlara doğru açılan bir toplumda, üniversitelerin oynayacağı rolün öneminin bilincinde olmalarını dile getirmişler ve bu konuya ilişkin inançlarını şöyle sıralamışlardır:

 1. Bin yıllık bir devrenin kapanmakta olduğu bu dönemde insanlığın geleceği büyük bir ölçüde gerçek anlamdaki üniversiteler nezdinde kültür, bilgi ve araştırma merkezlerinde yapılan çalışma sonuçlarının oluşturacağı kültürel, bilimsel ve teknik gelişmeye bağlı olacaktır.

 2. Üniversitelerin genç kuşaklara bilgi yayma görevi bugün için tüm topluma yönelik olmayı gerektirmektedir. Bir toplumun kültürel, sosyal ve ekonomik geleceği sürekli eğitim konusunda yapılacak özel ve hatırı sayılır yatırımlara bağlıdır.

 3. Üniversiteler gelecek kuşaklara öğretim ve eğitim konularında doğal çevre ve içindeki yaşam öğelerine saygılı bir sistemi garanti etmelidir.

 Avrupa Üniversiteleri Rektörleri tüm devletlerin ve ulusların vicdanı nezdinde aşağıdaki temel ilkelerin şimdi ve her zaman için üniversite kurumu anlayışına destek ve yön vereceğini bildirir.

 TEMEL İLKELER

 1. Üniversiteler bulundukları ülkelerin coğrafi ve tarihi koşullarına göre değişik şekillerde düzenlenmiş özerk kurumlar olup araştırma ve öğretim öğeleri aracılığıyla kültür üretimi ve iletişiminde bulunur. Üniversitelerin, içinde var oldukları dünyanın gereksinimlerine hazır olabilmeleri, araştırma ve öğretim çalışmalarının tüm diğer ekonomik ve siyasi güçlerden manevi entelektüel yönlerden bağımsız olmasıyla mümkündür.

 2. Öğretim, gerek toplumun gerekse bilimin ihtiyacı ve gereksinimlerini izleyecek bir yapı arz ediyorsa, o zaman eğitim ile araştırma çalışmaları birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturur.

 3. Üniversite yaşamının temel ilkeleri öğretim, araştırma ve olgunlaştırma öğelerinde özgürlük olduğundan gerek hükümetlerin gerekse üniversitelerin her biri kendi sorumluluk alanında olmak üzere, bu ilkeleri korumaları gerekir. Hoşgörülü ve her zaman diyaloga açık olunması üniversite ortamını ideal hale getireceğinden öğretim görevlilerinin bilgi aktarımını en iyi şekilde yapabilmelerine, araştırma ve yenilik aracılığıyla bilginin geliştirilmesini sağlamalarına zemin hazırlayacağı gibi öğrencilerin yetenekli ve gönüllü olarak bu bilgilerle kendilerini zenginleştirmelerine de olanak sağlayacaktır.

 4. Üniversite Avrupa hümanist geleneklerinin bir vekili olup, evrensel bilgiye ulaşmayı amaçlar. İşlevliğini daha da artırabilmek için tüm coğrafi ve siyasi sınırları reddeder ve değişik kültürlerin birbirini tanımasını ve birbirine nüfuzunu destekler.

 

 UYGULAMA ŞEKLİ

 Temel ilkeler halinde belirtilen bu amaçların gerçekleştirilmesinde, içinde bulunulan duruma uygun nitelikteki etkin araçlar kullanılmalıdır.

 1. Araştırma çalışmalarında ve öğretimde özgürlüğün korunmasını sağlayacak uygun imkanlar tüm üniversite topluluğunun elinde hazır bir tarzda bulunmalıdır.

 2. Öğretim üyelerinin görevlendirilmesi ve unvanlarının düzenlenmesinde araştırma ve öğretimin birbirinden ayrılmaz bir bütün teşkil ettiği ilkesine bağlı kalınmalıdır.

 3. Her bir üniversite, içinde bulunduğu özel şartlara uygun tarzda, öğrencilerinin özgürlüklerini koruyup kültürel ve eğitim hedeflerine ulaşabilmeleri için gerekli şartları garanti altına almalıdır.

 4 Üniversiteler, özellikle Avrupa’dakiler, bilginin sürekli olarak ilerlemesi için enformasyon ve dokümantasyonun karşılıklı değişimini ve ortak proje uygulamalarını vazgeçilmez unsurlar olarak görür.

 Bu amaçla, tarihin erken devirlerinde olduğu gibi, bugün de öğretim görevlileri ve öğrenciler arasında değiş-tokuşun teşvik edilmesi, ayrıca statü, unvan ve sınav değerlerinin (ulusal diplomanın geçerliliği korumakla beraber) eşdeğer kabul edilmesi ve burs dağıtımı genel politikasının hizmetin devamını garanti etmesi açısından vazgeçilmez olduğu kanaatinde hemfikir olunmaktadır.

 Bildirgeyi imzalayan tüm Rektörler, kendi üniversiteleri adına yetkileri dahilinde tüm ulusları ve uluslararası kuruluşları, üniversitelerce oybirliğiyle saptanmış ilkeleri içeren bu ‘Magna Carta’dan esinlenmeleri için teşvik görevini üstlenirler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (11)

 • surda bir deliğe
  surda bir deliğe
  19.02.2012 21:29

  ya bırakın artık mızmızlanmayı, komik oluyorsunuz. hukuk herşeyi hallerder

 • SURDA BİR DELİK
  SURDA BİR DELİK
  18.02.2012 22:41

  KENAN EVREN BİLE HESAP VERİYORSA ELBET REKTÖR VE ARKA ÇITIĞI TETİKÇİLER DE BİR GÜN YAPTIKLARINIZIN HESABINI VERECEK. AZ KALDI, YAKINDA.... HEM DE PEK YAKINDA...

 • BUNLAR DAHA NE Kİ?
  BUNLAR DAHA NE Kİ?
  18.02.2012 22:34

  SAYIN PATRONİÇE İSMAİL ÖZDEMİR İ KURTARMAK İÇİN ANKARA DA KAMP KURMUŞ. BU BİZİM SON ŞANSIMIZ NE OLUR ALMAYIN BİZDEN DEMİŞ. DEDEĞİNİ DE YAPTIRMIŞ, KURTARMIŞ İSMAİL ÖZDEMİRİ. YÖK DİSİPLİN KURULUNUN ELİNDEN ALMIŞ. 6 AY SONRA TEKRAR DÖNECEKMİŞ ÖZDEMİR. ZORLANMIŞ BİRAZ AMA BAŞARMIŞ SONUNDA. EEEE? BUGÜNE KADAR SADECE AÇIKTAN ATATÜRKE KÖTÜ SÖZ SÖYLEMEDİĞİ KALMIŞ, ONUN HARİCİNDE HER SUÇU İŞLEMİŞ ADAMI BİLE KRTARAN REKTÖR BU İŞİ Mİ HALLEDEMİYECEK?

 • NE OLMUŞ YANİ!!!
  NE OLMUŞ YANİ!!!
  18.02.2012 22:30

  PARASIYLA DEĞİL Mİ KARDEŞİM? NEYSE PARASI VERELİM, BİZİ DE ALIN DEMİŞTİR. SAYIN BAŞBAYAN. SONRA DA BABAM SAĞOLSUN, O DA OLMASA BEN NE YAPARDIM?, NERDEN BULURDUM BU KADAR PARAYI DA KENDİMİ SEÇTİRİRDİM DİYE EKLEMİŞTİR.

 • NASIL YANİ, ŞAKA MI BU?
  NASIL YANİ, ŞAKA MI BU?
  18.02.2012 22:27

  TIP FAKÜLTESİNE ASALETEN DEKAN ATAYAMAYAN, BEDEN EĞİTİMİ MEZUNU BİRİNİ DE (110 ÖĞRETİM ÜYESİ İÇİNDEN) DEKAN YARDIMCISI ATAYAN ÜNİVERSİTE Mİ!!!

 • LAF ÜRETEN ÜNİVERSİTE
  LAF ÜRETEN ÜNİVERSİTE
  18.02.2012 22:21

  BU İŞLERE ŞAŞMAMAK LAZIM. ÜNİVERSİTENİN İÇLER ACISI HALİNİ İNSAF SAHİBİ SANILAN BAZI İNSANLAR BİLE ANLAMAZ İKEN DIŞARIDAN BİRİSİNİN BUNLARI ANLAMASINI BEKLEMEK SAFLIK OLUR. BİR DE HİRAM USTALI SANATSAL FAALİYETLER OLUNCA, ÜNİVERSİTEDE AVRUPALILAR BALIKLAMA ATLAMIŞTIR. SİZ DE GELİN KATILIN DİYE.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  17.02.2012 22:27

  Magna charta nedir anlamada cuma aksam üniversitenin yollar ve konuralp içi kardan geçilmiyordu. Rektör ve Belediye bşk uyumasında basit bir iş olan yolların açılmasını sağlasın. şov kokuyor bu hareketler beyler. hastane yolu ihmale gelmez.

 • CHPnin sosyalistliği gibi...
  CHPnin sosyalistliği gibi...
  17.02.2012 20:19

  CHPde sosyalist enternasyonel üyesi ama faşizm iliklerine kadar işlemiş. Düzce Üniversitesinin Magna Charta üyeliği de o hesap. Rektör hanım kendi öğretim üyelerince seçilemedi, meşruiyetini böyle uluslararası etiketlerle sağlama peşinde.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  17.02.2012 14:03

  3.temel ilkede hoşgörü ve diyalog var. rektörümüzde bunlar var mı? şekil değil öz önemlidir.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  17.02.2012 14:05

  bu işte bir gariplik yok mu? ne işi var üniversitenin gavur icadı işlerle

 • Üniversiteli
  Üniversiteli
  17.02.2012 13:59

  Rektör hanım! öyle uluslararası sözleşmelere bol keseden imza atmak ciddiyet ister. O altına imza attığın sözleşmenin en öneli maddelerinden biri " Üniversite Avrupa hümanist geleneklerinin bir vekili olup, evrensel bilgiye ulaşmayı amaçlar. İşlevliğini daha da artırabilmek için tüm coğrafi ve siyasi sınırları reddeder ve değişik kültürlerin birbirini tanımasını ve birbirine nüfuzunu destekler " diyor. Göreceğiz bakalım senin samimiyetini.

Resmi İlanlar