Düzce Üniversitesi Hastanesinde VRE mikrobu salgını kol geziyor!

Uzun zamandır Düzce Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesinde yaşanan skandallara şimdi de virüs skandalı eklendi. Kısa adı VRE olan Hastane bakterisi nedeniyle birçok servis kapatıldı. Hastaların başka bölümlere kaydırıldığı bildirildi.

 Düzce Üniversitesi Hastanesinde VRE mikrobu salgını kol geziyor!
22.02.2012 - 09:03
29413

Gazetemize ulaşan son dakika bilgisine göre, Düzce Üniversitesi hastanesinin servislerinde yapılan tetkikler sonucu birçok hastada VRE(Vankomisine Dirençli Enterokok-hastane enfeksiyonu) bakterilerinin tespit edildiği belirtildi.

Bunun üzerine virüsün ilk tespit edildiği dâhiliye yoğun bakımın boşaltıldığı ve hastaların diğer servislere dağıtıldığı öğrenildi. Diğer servislerde de yapılan incelemeler sonucu başta cerrahi yoğun bakımı olmak üzere; Kardiyoloji, Kardiyoloji yoğun bakımı, pediatri yoğun bakımı ve göğüs cerrahisi servislerindeki hastalarda da VRE mikrobunun bulaştığı öğrenildi.

VRE mikrobunun hızla bütün hastaneye yayılması nedeniyle, Cerrahi yoğun bakımdaki hastaların diğer servislere dağıtıldığı ve Cerrahi yoğun bakım ünitesinin üniversite yönetimince kapatılmasının kararlaştırıldığı öğrenildi.

Düzce Üniversitesi hastanesine şifa bulma umuduyla gelen hastaların kendi sağlık problemlerinin yanında bir de, Düzce Üniversitesi Hastanesi başhekimliğinin tedbirsiz davranması ve gereken sıhhi ortamın sağlamaması nedeni ile VRE mikrobuna bağlı hastalıkla da mücadele etmek zorunda kalmaları tepkilere neden oluyor.

Vatandaşların ve sağlık personelinin VRE mikrobuna maruz kaldıklarını belirten uzmanlar, bulaşıcı mikrop nedeniyle hastaların daha uzun süre tedavi olmak için yatmak zorunda kalacakları belirtildi.

VRE mikrobu, üniversite hastanesinin her bir köşesinde önüne geleni yatağa sererken, Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nün ve Hastane Başhekimliğinin derin bir suskunluk içinde kamuoyuna bilgi vermeden olayı örtbas etmeye çalışması ise hasta ve hasta yakınlarınca tepkilere neden oluyor.

Düzce kamuoyu, “ SOS “ veren hastane ve üniversite için Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nden makul ve mantıklı bir açıklama bekliyor.

Kaynak:Yerel Haber Özel 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (39)

 • kMYON
  kMYON
  28.09.2012 21:21

  bu hastalık ölümçülmü

 • sessiz fırtına
  sessiz fırtına
  29.02.2012 23:34

  ateş olmayan yerden duman çıkmaz, doğru söz, ne ekersen onu biçersin, ettiğin laflar gün gelir seni bulur, işte en sevdiğim geliyor, ettiğin kötülükler asla karşılıksız kalmaz, şimdide şarkı geliyor, işte biz o gün tükeneceğiz.. sevdiğin şarkı gelir seni bulur enindee sonundaaa, kaçamazsın

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  26.02.2012 21:35

  yüksek öğretim kurumlarını usül, hukuk, yol-yordam bilmemezlikten dolayı yönetemeyip rezil rüsvay eden seyirlik ortaoyunu haline getiren kurum idarecileri ile öğretim elemanlarına yönelik de ceza var mı acaba?

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  26.02.2012 14:28

  Yükseköğretim kurumu idarecileri ile öğretim elemanlarını ve diğer görevlileri tehdit etmek, onların şeref ve haysiyetlerine veya şahıslarına karşı sözlü veya yazılı olarak herhangi bir saldırıda bulunmak veya hareket etmek..disiplin suçudur

 • tükeneceğiz
  tükeneceğiz
  25.02.2012 19:15

  tükeneceğiz şarkısını bilen bilir hatırası çoktur, işte onlara sesleniyorum gerçektende tü-ke-ne-cek-si-niz, çünkü çaresizsiniz, bide şarkı gelsin size benden, bunlar son çırpınışlar

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  25.02.2012 12:42

  Bence idare şunuda yapabilir. Tahmin sadece. bakıp göreceğiz. Hani nerde mikrop görüyormusunuz, biz bilmiyoruz duymadık hiç haberimiz olmadı. mikrop geldiğini dahi söylemedi..... senaryo benimkisi. bekleyin görün. rektör nasıl açıklama yapacak.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  25.02.2012 12:39

  Mikrobu iyi araştırsın yönetim. hatta haftaya basın açıklaması yapsın. belki mikroptan zorla ben Bünyaminin adamıyım bunu bana Bünyamin zorla yaptırdı diye yazı alsınlar. bu teklifimi lütfen ciddiye alsın idare.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  25.02.2012 09:44

  düzceyi ele geçiren cemaat değil ergenekon zihniyetidir.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  25.02.2012 09:36

  şeyh uçmaz müridi uçurur derler her haltı bünyamin dikiciye atmanın ne alemi var. vre haberiyle bünyamin hocanın ilgisi yok. bu hastanede çalşan bir gurup sağlık personelinin düzce yereli arayıp vre salgını var başhekimlik gerekeni yapmıyor salgın olduğunu gizliyor demesnden ibaret. yaser canverdi ye katılanların yüzdesinden de belliki yamuk yumukların arkasında dik durulamayacağını düzce kamuoyu da idrak etmiş. sayın yaser kendini yorma boşuna.

 • Düzceli
  Düzceli
  23.02.2012 22:58

  Bu kadar olaydan sonra Rekt hala suskunluğuna devam ediyor. Neden söyleyecek bir şeylerimi kalmadı? Yapılan haberlerin hepsi doğru değilmi ey Düzceliler uyanın. Düzce ile R. Ne alakası var. Üniversiteye gelen 300 trilyon para nereye harcandı. yakın bir zamanda bunlar denetlenecekmiş. Nasıl verecekler bu hesapları göreceğiz. Fırtına öncesi sessizlik. Merdivenden ses çıkmıyor.

 • YASER CANVERDİ
  YASER CANVERDİ
  23.02.2012 12:05

  EYYYY DÜZCELİLER UYANIN KENDİ EVLADINIZ LİNÇ EDİYORLAR...HALA UYANAMADINIZ,CEMAAT ELE GEÇİREMEDİĞİ NADİR ÜNİVERSİTELERDEN BİR TANESİNİN KUYRUK ACISINI ÇIKARTMAYA ÇALIŞIYOR BU HABERİ YAPANLARIN UMRUNDA MI MİKROP FALAN BAKIN HABER YAPAN YAYIN KURULUŞLARINA HEPSİ CEMAATİN TOPLAMA YAYIN MERKEZİ,SİZ ŞİMDİ İNANDINIZ MI HASTALARI ÇOK DÜŞÜNÜYORLAR BU HABER MİKROBUNU YAYAN ASIL PORTÖRÜ ARAŞTIRIM(B.D=İ.K)VİRUS İTTİFAKINDAN ÇIKIYOR ANLAYAN ANLIYOR...EY DZCLİLER BU SEFER DİK DURUN ÜNİVERSİTENİZE SAHİP ÇIKIN

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  23.02.2012 09:52

  Yorumunuzu Giriniz...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  23.02.2012 10:44

  babasının nur sertli oğlu nurcu babası be zındık saydığın kişiler zaten cemaatçi ama sen diyorsun ki cmaatçılar şikayet etti ne alak ne alaka torba mı doldurmaktasın....

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  23.02.2012 08:18

  Baha Nurcu isimli aklıevvelin bilmesi gereken şudur yoğunbakım sorumlularının kim olduğuna bir kez daha baksın bu bir. Sorumlular her kim olursa olsun alınması gereken tedbirleri almayan, hemşireleri personeller kısıtlayarak show yapanlar bu kişiler değildir, bu da iki. hastanede çalışmadığın, kimin nerede görevli olduğunu bilmediğinden belli. eğer hastanedeysen burnunun ucunu dahi göremediğin ve özürlü statüsünde olduğun anlaşılacak ki o zaman seni eleştirmeye gerek yok ilk sözümü geri alıyorum

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 23:03

  vay benim güvendiğim hastaneye. acilen idare tedbir almalı. beceriksizlikmi? doğal bişeymi? öğrenmekte isterim

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 22:58

  İdare kağıt üzerinde kalite işiyle uğraştığı için pratikte uygulamaya gerek görmüyorlar sanırım. Belge alınca şov yapma imkanı doğacak ya. bakın eski başhekim kaliteye önem vermiyordu. bu ciddi eksiklikti. bu eksiklik tamamlandı diye tüm medya önünde gösteri yapılacak. bakın ve görün.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 22:54

  Mikrobu bilmemde kar yağdığında çekilen çileyi çok iyi biliyorum. ne hikmetse hastane idareside herkesle aynu saatte mesayiye başlıyor ve kar temizletilmeye çalışılıyor. olmuyor. niye otopark araba dolu yada kar dolu. Yahu bu işi neden otopark boşken yaptırtmazsınız. Herkesle mesayiye ve kar temizletmeye başlarsanız rezil edersiniz herkesi ve sizlerde rezil olursunuz. kulağınıza küpe olsun. kar temizletme işini mesayi dışında yapın ki otopark boş olduğu için tam yapımış olsun.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 20:35

  önemli değil be anti virüs programını yüklerler şimdi bilgi işlemden alinin emri ile bir aşı geliştirirler olur biter sonra her bir İP numrasına 1 mm lik dozlar halinde aşılarlar olur biter bihter değil biter yahu orada helal süt emmişlerden hariçleri zaten virüs hastanede değil rektörlükte çalışanlar başta baş sekreter.

 • baha nurcu
  baha nurcu
  22.02.2012 19:21

  Enfeksiyon komitesi başkanı Mehmet GEYİK, Dahiliye Yoğun Bakım sorumlusu Aliş KUTLUCAN, Pedişatri yoğun bakım sorumlusu Bünyamin DİKİCİ, Kardiyoloji yoğun bakım sorumlusu Hakan ÖZHAN. Bunlar gereken tedbirleri almayan gerçek sorumlulardır. Ama ne hikmetse ihbar edenler de tedbiri ihmal edenler de bizzat kendileridir. Bu yalan ve abartılı haber bu cemaat grubunun iftiralarından bir başkasıdır sadece. Ama rektörü bu yalan iftiralarla yıpratamazlar.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 13:12

  personelede bulastığı söyleniyor:((çöp toplayan temizlik yapan ve hastabakıcılar ortakmış sadece 1 er kişi varmış mikrobun yayılması çok doğal:(

 • Edep yahu
  Edep yahu
  22.02.2012 13:20

  Yorum yapan ve bu kurumda çalışan meslektaşlarımdan utanıyorum. Bir enfeksiyon varsa bu enfeksiyonu balhekimmi getirdi. Yapmayın ne olur. Ayıptır bu. Rektörü bu konuda suçlayanlar komik duruma düşüyorlar. Bundan sonraki iddalarınıza da bu açıdan bakılırsa ne olacak haliniz. Yapmayın bunu.

 • Öğretmen
  Öğretmen
  22.02.2012 13:09

  Orhan Kılıç bu konu ile ilgili açıklama yapmayacakmı?Bu konuyu nasıl atlamış ki hayret edilecek bir şey.bakarsınız yarın hemen bu konu ile ilgili de açıklamayı yapıvermiş belli mi olur.bekliyoruz düşüncelerini doğrusu.

 • Adalet
  Adalet
  22.02.2012 13:07

  tahminleri bekleyen kardeş. Ortada bir skandal varken hala açıklama yapmayacaklar mı diyorsun? Hadi onlar yapmıyorlar. " ölü fare " numarası yapıyor.. Hanımını da siyaset sahnesine süren sayın sağlık il müdürüz durumdan vazife çıkarmayacak mı? O da mı suspus olacak...

 • tahminlerimi paylaşmak istiyorum
  tahminlerimi paylaşmak istiyorum
  22.02.2012 12:48

  Nigar hanım açıklama yaparsa tahminen (onlar evcil mikroplar, zararsızdır, kalite referansları var) diyecektir, eğer açıklamayı rektör yaparsa, (bakteri nedir, virüs nedir bilmiyorum, inanın ilk kez duyuyorum, zararlımıymış, hasta varmıymış, aaaa, vah vah vah, doktoru bir kez öpsün, iki lahmacun ısmarlasın geçer) diyecektir ya da (yanlandır, iftiradır, kalite çalışması yapılan böyle bir kurumda mikrop barınamaz, birileri tarafından konulmuştur ) diyecek diye tahmin ediyorum.

 • Gazete Yönetimi
  Gazete Yönetimi
  22.02.2012 12:33

  değerli yorumcu arkadaşlar... lütfen müstehcen içerikli yorumlar göndermeyiniz. Bizi de zor durumda bırakmayınız...

 • Salgın mı?... Aaa hiç haberim yoktu..
  Salgın mı?... Aaa hiç haberim yoktu..
  22.02.2012 12:09

  Salgın sadece hastanede değil, Mikro organizmalar bünyenin her tarafını ele geçirmiş zaten. (Sevgili paydaşlarım siz böyle şeylere kulak asmayın, döner sermayeden payınızı alın ve.... şşşşt, susun. Ben yukarıdan hallederim, bir ziyaret, iki bayılma ve hatta duygu yüklü marifetlerle olayı çeviririz)

 • Olmadı
  Olmadı
  23.02.2012 08:16

  Enfeksiyon ile rektörün veya B.hekimin direkt alakası yoktur. Haber yapılırken yada iletilirken lütfen hedef şaşmasın. Direkt kimse suçlanamaz. Bu enfeksiyon HER DEVİRDE olabilir, ve oldu da. Sadece VRE değil diğer patojenler de sökün etti zamanında.İhmal olsa da kollektif olduğuna şüphe olamaz. R hocanın diğer hukuksuz işleri ile VRE krizi arasında bir bağlantı kurmaya çalışmak hukuki mücadeleye halel getirir.Abartı bizim yöntemimiz değildir, zira hakkaniyet esastır.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 23:47

  ben bu fundayı anlamıyorum tıp fakültesi hekimleri seni desteklemiyor sende köstek oluyorsun normal olarakta doktorlarımız calşmak istemiyorlar kim isterki ne zorluyorsun bi üniversitedede tıp fakultesi varsa en onemli fakulte orasıdır ve duzce gibi kucuk bi sehirde tıp fakultesinin kıymetinin bilinmesi lazım acilen istifa etmen lazım.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 10:46

  Son bir haftada enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınları şimdi kimden hesap soracaklar. Sorumluluğu, haftada 3 gün göreve gelen başhekim mi alacak, ya da kendi hataları yüzünden halen yargılanması devam eden ve sadece döner sermaye almak için kadro işgal eden işlevsiz başhekim yardımcıları mı alacak, yoksa sadece bizden olsun kim olursa olsun diye bu ekibi kuran rektör mü alacak. HERŞEYE RAĞMEN BUNLAR İYİ GÜNLERİMİZ, DAHA BETER GÜNLER GELECEK ENDİŞESİ DUYUYORUM.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 10:39

  adamın biri, eve geldiğinde karısını yatakta yarıçıplak buluyor, kuşkulanıp dolabı açtığında çırılçıplak olan çapkın komşusunu dolabın içinde yakalıyor. Koca tam silahına sarılacakken, çapkın komşu hemen "avukatımı istiyorum" diyor. Şaşıran koca "evimdesin, çırılçıplaksın, gardurobumun içindesin, avukat senin neyini savunacak" dediğinde, acemi çapkın "ben de onu merak ediyorum" cevabını vermiş. Şimdi, acemi bir kadro, kalite adına salgını bir hafta gizlemiş, belki ölenler olmuş, ne diyecekler

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 10:29

  hastane yönetimi bu salgını bir haftadır gizleme başarısı gösterdiğinden kalite belgesi almış oldu, kendilerini tebrik ederim,

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 10:20

  Talat hoca deneyimli bir bürokrattır, bu tür sıkıntılı durumlardan kendisine zarar gelmeden sıyrılmayı iyi bilir, bir formul mutlak bulacaktır, demedi demeyin.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 10:19

  üniversitenin yönetimi hastalıklı, servislerinde salgın olmuş çok görmeyin.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 10:16

  hastaneye yoğun bakım hastası alınması durdurulmuş, orada yatan hastalar farklı kliniklere transfer edilmeye çalışılıyor. Hiçbir klinik hastaları almak istemiyor. İşin en acısı bu durum bir haftadır devam ederken hiçkimseye haber verilmiyor.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 10:09

  aha buraya yazıyorum. Şimdi üniversite yetkilileri Bünyamin Dikici ve ekibini suçlarlarsa sakın şaşırmayın. demedi demeyin

 • ali
  ali
  22.02.2012 10:08

  sayın yetkililer gazeteler,televizyonlar aylardır üniversite hastanesinde olanları anlatıyor.Faciaya ramak kaldı diyor. beyin cerrahı yok diyor diyor babam diyor. yetkililerden tıs çıkmıyor. Bu nasıl bir anlayıştır yahuuuuu

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 10:06

  vay o hastanede hasta olanın haline

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 09:37

  ooohhhhh ne ala memleket! Düzce ilinde yaşayan insanların sağlığından sorumlu il sağlık müdür sayın Şimşek Afrika çöllerinde safari yapacağına bi zahmet üniversite hastanesi ile de ilgileniversin.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.02.2012 09:27

  eger haber doğruysa üniversite tam bir facia desenize

Resmi İlanlar