Ateşin yükseldiği yerden duman da çıkar!

Üniversite hastane yönetimine, il sağlık müdürüne ve sağlık sendikalarına sorular

Ateşin yükseldiği yerden duman da çıkar!
27.02.2012 - 14:22
15370

22.02.2012 tarihinde yayımladığımız “VRE Mikrobu Hastanede Kol geziyor ” isimli son dakika haberimizin ardından kamuoyunda üniversite yönetimine gelen tepkiler çığ gibi büyüdü. Uzun bir zamandır bu bakterinin hastanenin bir çok servisinde kolgezdiğini  ve bu yüzden geçen hafta dâhiliye servisinin kapatıldığı  gazetemize gelen bilgiler arasındaydı.

Ayrıca, 20.02.2012 de cerrahi yoğun bakımda yatan 6 yatan hastadan alınan kültür sonucunda bu kişilerde bakterinin bulaştığını tespit eden hastane yönetimi,  cerrahi yoğun bakım servisini de tedbir amaçlı olarak kapattığını, hastaların tahliye edilip servisi kapatma kararı aldıkları gazetemize gelen bilgiler arasındaydı. Diğer yoğun bakım ünitelerinde durumun dâhiliye servisinden farklı olmadığını, bu servislerde de bakterinin saptandığı gelen bilgiler arasındaydı.

Olayın gazetemiz aracılığı ile kamuoyu ile paylaşılması sonucunda üniversite yönetimi olayı ört pas etmek için cerrahi yoğun bakımı derhal açma kararı aldı.

Gazete haberimizden sonra aynı gün içinde Düzce Sağlık İl Müdürlüğü’den görevliler üniversite hastanesindeki durumu yerinde görmek için inceleme başlattılar.

23.02.2012 tarihinde üniversite yönetimi  “ basın açıklaması” yaptı. Basın açıklamasında hastane yönetimi bu iddiaları oldukca basite alıp önemsizleştirmeye çalıştı. Basın toplantısında yoğun bakım ünitelerinde VRE enfeksiyonuna dair kimi bulgulara rastladıklarını dile getiren Üniversite hastanesi başhekimi Yard.Doç.Dr. Talat Bahçebaşı, hastanede yoğun bakım ünitelerinde bazı hastalarda ve hastane ortamında vankomisine dirençli enterekok kolonizasyonu saptandığını söyleyerek bir nalamıyla gazetemizin iddialaranı kabuletmiş oldu.

 

Bahçebaşı açıklamasının devamında, “ bütün bu gelişmelere rağmen Üniversite hastanesinde bir salgın bulnmamaktadır. Yoğun bakım servislerimiz gelen hastalarımıza hizmet vermektedir ama biz önlem amaçlı olarak infeksiyon kontrol komitesi tarafından bazı tedbirleri de aldık “ diyerek açıklamalarına devam etti.

 

Şunu açıkca belirtelimki sayın başhekim ve toplantıda söz alan hocaların açıklamalarından biz hala tatmin olmuş değiliz. Biz hala bize gelmekte olan gelen bilgilerin doğruluğuna inanıyoruz. Bu nedenle, Düzce Yerel Haber Gazetesi olarak üniversite hastanesi yönetiminden, İl Sağlık Müdüründen ve sendikalardan aşağıda soracağımız  soruların  yanıtlamasını istiyoruz?

SORU 1:

Sayın başhekimin basın toplantısında yaptığı açıklamasında “ …bir infeksiyona salgın denilebilmesi ve yoğun bakım servislerinin kapatılması için birçok hastada aynı infeksiyonun saptanması gereklidir. Yoğun bakım hastalarımızda infeksiyona ve salgına rastlanmamıştır.” İfadesini kullandı.

Ancak gazetemize gelen bilgiler arasında geçen hafta dâhiliye servisinin kapatıldığı ve bu hafta da cerrahi yoğun bakımdaki 6 hasta da yapılan tetkikler sonucu, sonucun pozitif çıktığı ve servisin acilen boşaltıldığı, bu servisdeki sağlık personelinin diğer servislere dağıtıldığı öğrenildi. Hastane yönetimi bu konu hakkında kamuoyunu bilgilendirdi mi?

 

SORU 2:

“ Enterokoklar bakteriler içerisinde yer alan bir mikroorganizmalardır. Bu bakteriler toprak, su, bitkiler, besinler, çeşitli cins hayvanlar, kuşlar ve böcekler gibi hemen her yerde bulunurlar ” ifadesi kullanılmış olup, bakterinin hastane içinde bulunmasını gayet doğal olabileceği anlamındaki bu ifadeler hastane yönetiminin ihmalkârlığını ve sorunun ciddiyetini hala anlamamış gözüküyor.

Zira bu bakteri hastane de yoğun bakımda yatan hastalara bulaşması sonucu hastaların daha geç iyileştikleri ve hastane de daha uzun süre yatmak zorunda oldukları herkesçe biliniyor. Bu da hem vatandaşın hem de devletin maddi ve manevi ağır kayıplar ödemesine neden olmaktadır. Hastane yönetimi bunu neden hala basit bir vakaymış gibi göstermeye çalışıyor?

 

SORU 3:

Hastaneyönetimi “ VRE izolasyonunun uygun şekilde yapılabilmesi için yoğun bakımda çalışan hemşire sayısının artırılmasının kararlaştırıldığını “  öne sürüyor.  Ancak bize gelen bilgiler arasında bunun gerçek olmadığının altı çiziliyor. Başhekimin her şey kontrolümüz altında demesinin tam aksine; hastanede yeterli personelin bulunmadığı, yoğun bakım servislerinin bir kaçında aynı hasta bakıcının çalıştığı ve mikrobun en büyük bulaşma nedeninin hasta bakıcıların birden fazla yoğun bakım servisi ile ilgilenmesinin neden olduğu bize gelen bilgiler arasındadır.

Ayrıca yine bize gelen bilgiler arsında iki hastane personelinde VRE bakterisinin saptandığının altı çiziliyor.Hastane yönetimi bu konu hakkında kamuoyunu neden bilgilendirmiyor?

 

SORU 4: Sendikalara

 

Ortalık toz duman, her kafadan bir ses çıkraken, hastane ve sağlık ocaklarında örgütlü sağlık sendikalarımızndan tısssssssssssss yok.

Ne Memursen’e bağlı Sağlık Sen’den, ne Kamusen’e bağlı Türk Sağlıksen’den, ne de Kesk’e bağlı SES’den…

Anlaşılan sendikacı arkadaşlarımız başka bir gezegende yaşıyorlar.

Bir sendika,  kendi üyelerinin de bire bir karşı karşıya kaldığı Düzce Üniversite Hastanesi’ndeki endişe verici son gelişmelerle ilgili seslerini çıkarmayacaklarsa daha ne zaman çıkaracaklar. Halk sağlığı, kendi üyelerinin sağlığı bu sendikacı arkadaşlarımızı hiç ilgilendirmez mi?

 

 

 

Soru:5 Sağlık İl Müdürüne

Bir haftadır hem yaygın medyada ve hem de yerel basın organlarında Düzce Üniversite Hastanesindeki son durum tartışılrken, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Düzce ve ilçelerinde yaşayan bütün yurttaşlarımızın sağlığını emanet ettiği Düzce Sağlık İl Müdürümüz Sayın Ersin Şimşek neden kamuoyunu karşısına geçip olan bietenle ilgili yurttaşlarımızı neden bilgilendirmiyor?

Üniversite Hastanesinin kadın doğum ameliyathanesi 17 Şubat tarihinden beri tadilat nedeniyle hasta kabul etmediğini söylüyor.

Üniversite hastane yönetimi bu durumu bir yazı ile il sağlık müdürlüğüne bildirdiğini söylemesine rağmen, il müdürlüğünüzün sorumluluğundaki hastanelerden üniversite hastanesinin kadın doğum bölümüne neden hala hasta sevki yapılıyor?

Yaşama tekrar bağlanmabilmeleri için saniyelerin bile önemli olduğu hastalar, niye saatlerce Düzce Üniversitesi’nin acil servisinde yaşam mücadelesi vermek zorunda bırakılıyor. Neden?

24 Şubat tarihinde gazetemizi arayan bir hasta yakını, eşinin, Atatürk Devlet Hastanesi’nden Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildiğini, servisteki görevlilerin hastanendeki VRE mikrobundan ötürü hasta kebul etmediklerini ve Zonguldak’a sevk edileceklerini söylemesi üzerine Üniversite Hastanesi Başhekimi Sayın Bahçebaşı ile bir telefon görüşmesi yaptım. Bahçebaşı,“ Tadilat nedeni ile 17 Şubat’tan beri hasta kabul etmediklerini, bu durumdan da il müdürlüğünü bir yazı ile haberdar ettiklerini “ söyledi. Evet, Sayın Şimşek! Durm gerçekten de Sayın Bahçebaşı’nın dediği gibi mi?

 

Nevzat CİNGİRT

Düzce Yerel Haber Gazetesi

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (20)

 • hrrm
  hrrm
  29.02.2012 23:37

  tükeneceğiz şarkısını bilen bilir hatırası çoktur, işte onlara sesleniyorum gerçektende tü-ke-ne-cek-si-niz, çünkü çaresizsiniz, bide şarkı gelsin size benden, bunlar son çırpınışlarız ( hrrm inde dedği gib:)

 • işte biz o gün tükeneceğiz
  işte biz o gün tükeneceğiz
  28.02.2012 16:17

  ateş olmayan yerden duman çıkmaz, doğru söz, ne ekersen onu biçersin, ettiğin laflar gün gelir seni bulur, işte en sevdiğim geliyor, ettiğin kötülükler asla karşılıksız kalmaz, şimdide şarkı geliyor, işte biz o gün tükeneceğiz.. sevdiğin şarkı gelir seni bulur enindee sonundaaa, kaçamazsın

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  28.02.2012 12:18

  Yeni Atanmış Sağlık-Sen yönetimi bizlerin sağlık durumu ve hakları için çalışırsanız seviniriz...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  28.02.2012 12:14

  Hastanede çalışan personelin haklarını koruyacak kimse yokmu.Sağlıksenin yeni atanmış başkanı burada çalışmasına rağmen bir çözüm yolu aramıyormu acaba....

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  28.02.2012 10:44

  sendikalar bu konudan bi haberler. SES ve KAMUSEN dikkate alınmıyor. SAĞLIKSEN ise müdür bey sağlıksen başkanına "otur yerine" der iş biter. bu işi çözecek kişi de İbrahim KORKMAZ dır. yakında bomba patlar.

 • Türk Sağlık-Sen li
  Türk Sağlık-Sen li
  28.02.2012 09:55

  Haberlerinde sadece Sağlık-Sen ve SESin reklamını yapan sizler ne hakla Türk Sağlık-Senin adını ağzınıza alırsınız.İşinize bakın beyler.Türk SAğlık-Sen Çekmek istediğiniz çamura gelmeyecektir.Sözüm ona yetkili sendika herkese mavi boncuk dağıtıp aklını çelerek üye yaparken iyiydide insiyatif almaya gelince nerdeler...Beyler ya kooperatif yapıyorlar yada piknik.Sendikacılık hak getire.Ammaa iş Devlete Atatürke Andımıza dil uzatmaya geldiğinde dilleri çözülüveriyor.Doktor kovdurmaya benzemez bu iş

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  27.02.2012 21:50

  Başına Düzce Üniversitesi kadar kaya düşsün.sizin başka işiniz yok mu kardeşim. ne istiyorsunuz bu üniversiteden. Rahat bırakın insanlarıda işlerini yapsınlar

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  27.02.2012 20:23

  Sağlık-Sen in sayın yeni yöneticileri piknik haberinizi bile bu haber sitesinden öğreniyoruz başka türlü herhalde haberimiz olmayacaktı helal olsun yani.Ayrıca bu durum karşısında hastanede çalışan o kadar sağlık personeli üyeniz olsun veya olmasın birşeyler yapmayı düşünüyormusunuz...

 • Üniversiteli
  Üniversiteli
  27.02.2012 19:55

  Ne o hocalar... Yüzünüzden düşen bin parça yaaaaaaaa.Gören Ünişversitede büyük bir felaket olmuş ve sizleride karalar bağlamış yas içinde sanır. Gülümseyin biraz......

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  27.02.2012 19:20

  Orhan Hocam, sen bu müdürü iyisimi Afrikaya götür ve oralarda bir yere müdür olarak ata... Baksan adamın gıkı çıkmıyor yaaaaaa

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  27.02.2012 17:16

  REktörün geçen ay Ankara da küçük bir ameliyat geçirdiğini duyduk. ÖNcelikle geçmiş olsun diyorum. Acaba yanıbaşında koskoca bir üniversite hastanesi varken, küçük bir operasyon için Ankara yı tercih etmesinde hastanede yaygın olarak bulunan VRE bakterisinin korkusu var mı? İmkanları el veren Düzcelilerin de başka hastaneleri tercih etmeleri öneriliyor mu? Yoksa rektörün canı can da diğer düzcelilerin patlıcan mı?

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  27.02.2012 16:53

  Arkadaşlar meseleyi başka yönlere çekmeyin, burada esas olan hastane yönetimini duyarsızlığı. Sağlık senin bu işte bir günahı yok ki.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  27.02.2012 16:52

  Desenize pandoranın kutusu açıldı

 • Ve sağlık sen ortaya çıkar
  Ve sağlık sen ortaya çıkar
  27.02.2012 16:42

  Buyur Melih başkan!!!!!!!

 • tbs81
  tbs81
  27.02.2012 16:39

  Sağlık-Sen piknikten gelirken bol miktarda kar getirecek miş Gölcükten bilirsiniz ki mikroplar soğuğa dayanamazlar.Ve bu karlar ile mikrobu yok edecekler miş.Duyan duymayana haber versin endişeye gerek yokmuş.

 • Tebrikler
  Tebrikler
  27.02.2012 16:25

  --Tebrikler yerel haber yaptığınız haberin peşini bırakmadığınız için. --Ammaa ve lakiinnn sorularınıza cevap bulmaya gelince orda beklemek lazım açıkcası.körler sağırlar birbirini ağırlar sözü acaba bu olayda da vuku bulacak mı? --Sendikalara gelince; düzenelenen bir pikniğin el ilanının reklamını yerel haber olarak size internetden ilan ile üyelerine duyuran sendikadan ne nasıl bir sendikacılık anlayışı bekliyorsunuz ki zaten

 • Yiğit
  Yiğit
  27.02.2012 16:22

  Eeee, bu haberden sonra bir YİĞİT çıkar şimdi meydane değil mi? Ve başlar açıklamalarınaaaa!!!!! Vaziyet bu ama acaba Sağlık Müdürü hakkında nasıl açıklama yapabilir orası muamma bakıcez ve göricez değil mi?

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  27.02.2012 15:46

  Sayın muhalif,Sağlıksen başkanı ve yönetim kurulu yukarıdan izin alamamışlardır. Biliyorsun onlarda emir komuta zinciri ile olur her iş.........

 • Herşeye Muhalif
  Herşeye Muhalif
  27.02.2012 15:36

  Türk Sağlıksen ile SES sendikaları zaten Rektörün arka bahçesi. Türk Sağlıksenin başkanı Şemşettin bey rektörü cansiparane savunmak için varını yoğnu ortaya koyuor. SESin adı var kendi ortalarda yok zaten de............ Sağlık Sen sendikasına ne oluyor onu anlamadım. Yeni bir yönetim çıkmış ortaya. Arkadaşlarımız karakışta Bolu yollarında karda kıyamettete piknik yapmanın peşinde helak oldular anlaşılan. Baksanıza gıkları çıkmıyor. İnsan kamuoyunu iki satır dahi olsa bilgilendirmez mi?

 • Öğrenci
  Öğrenci
  27.02.2012 14:48

  değerli Düzce kamuoyu! Hastane yönetimi sizlerden gerçekleri saklıyor. Şuanda VRE mikrobu hastanede hala başımızın belası. Lütfen yetkilileri bu konuda daha duyarlı olmaya çağırıyorum

Resmi İlanlar