Amerikan tarım işletmeciliği Düzce’de köylü kadınlarımıza anlatılacak

Amerika Birleşik Devletleri New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi Tarım Gıda ve Kaynak Ekonomisi Bölümü’nden Tarımsal İşletmecilik Uzmanı Prof. Dr. Robin Brumfield ve Akdeniz Üniversitesi Rektör Danışmanı, Bologna Temsilcisi Prof. Dr. Burhan Özkan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Amerikan tarım işletmeciliği Düzce’de köylü kadınlarımıza anlatılacak
9.03.2012 - 19:04
8528

Ziyarette Amerika Birleşik Devletleri Rutgers Üniversitesi Tarım Gıda ve Kaynak Ekonomisi Bölümü’nden Tarımsal İşletmecilik Uzmanı Prof. Dr. Robin Brumfield’in ABD’de 26 eyalette yürütülen ve oldukça başarılı sonuçlar alınan “Kadın Çiftçilere Yönelik Tarımsal İşletmecilik Eğitim Projesini” Türkiye’de Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü ile Antalya Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliğinde Antalya’da yürütülecek olan bu projeyi Düzce Üniversitesi ile birlikte Düzce’deki kadın çiftçilerin eğitimine yönelik yapmayı planladıklarını dile getirdiler.

Projenin Türkiye Koordinatörü olan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Özkan konuyla ilgili olarak; “Kadın çiftçilere yönelik olarak geçen yıl ABD’de 26 eyalette bu yıl ise 31 eyalette 8000 kadın çiftçinin katılımı ile başarılı bir şekilde uygulanan Tarımsal İşletmecilik projesini, Düzce’de uygulamak istiyoruz. Projenin temel amacı; kazançlı ve sürdürülebilir tarımsal üretim faaliyeti için kadın çiftçilerin işletme yöneticiliği ve üretim konusundaki bilgi ve becerilerini artırmaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  10.03.2012 21:13

  Rektör hocanın okyanus ötesinde dahi konuşuluyoruz dediği konuda konuşanlar sanırım ahbap çavuş, al takkeyi ver külahı cinsinden. Hoca üniversitesinin hangi konuda konuşulduğunu açık söylese kafa karışıklığı olmazdı. bilim insanına bu yakışırda.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  10.03.2012 11:23

  Vatan topraklarını Amerikalılarla birlikte mi kaderine terk etmeyeceksin rektör hanım ?

 • 10.03.2012 08:03

  Değerli yorumcu,isminizi vermediğiniz için size ulaşamadım.Fakat siz bana ulaşırsanız bazı konularda yanlış bilgilere sahip olduğunuzu size ispatlarım.Şu an ben de Akdeniz Üniversitesi Teknokentte bir AR-GE şirketinde tamamen yerli tohumlar üzerine çalışma yapan bir şirkette proje sorumlusuyum.Seracılık konusundaki bilgileriniz tamamen yanlış.Kişiler hakkındaki vermiş olduğunuz bilgilee bir şey demiyorum.Teenni ile yaklaşmak lazım.

 • Bu bilimadamı kim?-3
  Bu bilimadamı kim?-3
  10.03.2012 01:06

  Akrabaları arasında "Sharon" ismi de geçiyor.Tıpkı bizdeki "Ayşe" gibi."Ariel Sharon"u hatırlayalım.Sharon hristiyan kültürüne ait değildir.Cvdeki "Grants"kısmında acaip meblağlar ve acaip kurumlar var.Tabi bize göre acaip.Çap meselesi. Olsun, çapımız dibimizde bitti.Seni de tanımış olduk,teyze. Neyseee...Heey gidi günler, derim. neydi o Stanfordda "Hillel" comunity..Neydi o nevbahar, ney o iyd..Şimdi hayallerde hepsi, göründü dünyanın dibi...

 • Bu bilimadamı kimdir?-2
  Bu bilimadamı kimdir?-2
  10.03.2012 00:56

  Robin teyze,bir şekilde tamamıyla İsrail kökenli olan Matan araştırma cemiyeti olan "matan investing in the community"ile de ilişkili.Veee bombaya dikkat:Teyze,seracılıkla yakından ilişkili ve konuyla alakalı 80 (cvye göre) ülkede konuşması var.Seracılık,ki ayrı bir tohum mühendisliği ister.Sebze meyvelerin tohumları artık(!) nereden geliyor?Bir kullanımlık,serada yetişebilen özelliklerde.Eeee,80 ülkeyi seradan bağlamak bize ne zaman nasip olur,olmalı mı, bilemem.

 • Bu bilimadamı kimdir?
  Bu bilimadamı kimdir?
  10.03.2012 00:10

  Bilimadamı değil,hanım bir kere,fotoda soldaki bayan olouyor kendisi.ABDdeki üniversite linkinde bulunan cvsine baktığımızda çooook öenmli yerlerden önemli ve çok sayıda projelerde bulunmuş.Sadece bir tanesi "Ben Franklin",bir projede"Co-investigator with M. F. Brennan, W.L. Kline, J. Rabin, E. Lambert, J.R. Schortz." diyor. Bu isimler hiiiiç de yabancı değil. Hep ORTA DOĞU kökenli.Bu hanım anladığım kadarıyla bir Türkle evli(!).Robin ismi de ibranicede ruhban sınıfı çağrıştırır.Devamı var...

Resmi İlanlar