Düzce Üniversitesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle panel düzenlendi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Düzce Üniversitesi ve TOBB Düzce İl Kadın Girişimciler Kurulu ortaklaşa bir panel düzenledi.

Düzce Üniversitesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle panel düzenlendi
9.03.2012 - 19:45
9157

 

Üniversite Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Prof. Dr. İsmail Ercan, TOBB Düzce İl Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Yasemin Karslıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, Düzce Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Haluk Velioğlu’nun katıldığı bir program düzenlendi. Moderatörlüğünü Üniversite Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Nigar Demircan Çakar’ın yaptığı panele, konuşmacı olarak Cose Cake Pasta Evi sahibi Sibel Tuncer, VIP Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Pirinçcioğlu, Haber 81 Dergisi Sahibi Nuran Türkyılmaz ve Bal Üreticisi Cevriye Şahin katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu öğrencilere yönelik konuşmasında; “Sizler bu sıralarda binlerce kadın onların binlerce erkek ve kız evlatlarının ulaşamadığı olanaklarda okuyorsunuz. Kendinize güvenin. Kullandığınız kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çalışın ve asla özgüveninizi kaybetmeyin ” dedi.

Konferansta konuşma yapan TOBB Düzce İl Kadın Girişimciler kurul Başkanı Yasemin Karslıoğlu da konuşmasında kadın erkek eşitliğine vurgu yaparak; “Gerek dinimizde gerek uluslararası kabul görmüş hukuk kurallarında, kadın erkek eşitliği ve kadın hakları açık ve net bir şekilde belirtilmektedir” ifadelerini kullanarak ülkemizde kadına yönelik şiddetin yasal düzenlemelere karşın hala devam ettiğini belirtti. Bunun en önemli nedenleri arasında eğitim eksikliğinin, kişisel hakların bilinmemesinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Etkinlikte panelist olarak yer alan konuşmacılar, kendi yaşam öykülerinden örnekler vererek şu an içinde bulundukları konuma gelinceye kadar geçen süreçteki başarı hikâyelerini dinleyicileriyle paylaştılar.  

Etkinliğin sonunda Üniversite Rektörü Şerifoğlu tarafından panelistlere plaket verildi. Fuaye alanında Vanlı depremzede kadınlar tarafından sergilenen el emeklerinden oluşan ürünler gelen konuklar tarafından büyük ilgi gördü.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği verilen kokteyl ile sona erdi.