Okul ihtiyaçları ateş pahası

Yeni eğitim-öğretim yılının açılmasına kısa bir süre kalan veliler okul ayakkabısı ve kıyafetleri için alışverişe çıktı. Eğitim yılı öncesi piyasaya hareket geldiğini söyleyen esnaflar, fiyatların geçen yıla göre iki katı artmasından şikayet etti.

Okul ihtiyaçları ateş pahası
23.08.2022 - 08:01
Haber Merkezi
14938

Yeni eğitim-öğretim yılının açılmasına kısa bir süre kalan veliler okul ayakkabısı ve kıyafetleri için alışverişe çıktı. Eğitim yılı öncesi piyasaya hareket geldiğini söyleyen esnaflar, fiyatların geçen yıla göre iki katı artmasından şikayet etti.

20222023 eğitim-öğretim yılının açılmasına kısa bir süre kala anne ve babalar çocukları için okul ayakkabısı ve okulların belirlediği kıyafetleri almak için mağazaların yolunu tuttu. Esnaflar yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıklarını tamamlarken, bu yıl artan fiyatlardan da dert yandılar.

Yıllardır Düzce’de esnaflık yapan ve ayakkabı satan Murat Kabasakal, ayakkabı fiyatlarının geçen yıla göre pahalı olduğuna dikkat çekerek “12 Eylül itibarıyla eğitim dönemi başlayacak. Buna biz hazırlığımızı tüm esnaflar olarak yaptık. Ekonomi belli, fiyat artışları belli. Bundan dolayı fiyatlarda artış mevcut. Buda vatandaşlara yansıyor. Dolayısıyla vatandaş istediğini alamıyor. Alacaklarını en alt seviyede tutmaya çalışıyorlar. Ama vatandaşlarımıza önerim merdiven altı ürünlerden uzak durmalarıdır. Özellikle çocukların sağlıklarıyla alakalı olan ayakkabı, çanta gibi malzemeleri belli bir düzeyde olanlardan alsınlar. Okul çantalarında sırt destekli çantaları tercih etsinler. Hem kullanım süresi hemde evlatlarımızın sağlığı açısından iyi ürünleri tercih etsinler. Şuanda ortalama bir okul ayakkabısı 300 lira. Çantalarda da 200-300 arasında sağlıklı ürünlere ulaşabiliriz. Geçen yılda ayakkabı 200 liraydı. Arada bu yıl fark yok. Ancak 2023 yaz sezonunda çok daha fazla fiyat artışlarını göreceğiz. 2023’te iki katı fiyatlar gelecek. Bizler siparişlerimizi bu yönde verdik” dedi.

 

KIYAFET MALİYETLERİ İKİ KATI ARTTI

Yine Düzce’de okulların belirlediği kıyafetleri satan ve özel üretim yaptırmak zorunda kalan Özen Giyim Mağaza Satış Müdürü İsmail Akar “Şuanda yeni eğitim-öğretim yılına ciddi anlamda hazırız. Maliyetler çok yükseldi. Bunun zorluğunu çektik. Bu işi ciddi olarak yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar tüm okulların formaları hazır. 60’a yakın okul var. Bu okulların kıyafetlerini hazırladık. Geçen sene ile bu sene arasında yüzde 100 fiyat artışı var. Biz iki çeşit fiyat uygulaması yaptık. Geçen sene olan ürünleri eski fiyattan satmaya çalışıyoruz. Yeni gelecek ürünleri yeni fiyatlardan satacağız. Ürünler son derece kaliteli. Geçen seneye bakarak fiyatlar çok yüksek. İlkokula başlayacak çocuklar için lastikli pantolon tercih ediliyor. Ben geçen sene 100 liraya sattığım pantolonu bu sene 200 liraya satıyorum. Ama vatandaşa bunu izah etmekte zorluk çekiyoruz. Ancak herkes ekonomik durumun farkında. Daha da zam gelebilir. Çocuk penyelerini 100 liradan vermeye çalışıyoruz. Ancak ciddi artış var. Maliyetlerimiz çok yükseldi. Geçen yıl ben 300-500 bin liraya mal ettiğim ürünleri bu yıl 1 buçuk milyona mal ediyorum. Ancak vatandaşı kollamaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.


Editör: N. Cingirt