Vicdanlar , Nalıncı Keserleri ve Hrant Dink

  • 23.01.2012 00:00

 Solingen Faciasında 5 Türk yakılarak katledilince, hissettiğimiz acıyı paylaşmak isteyen ancak bu utancı paylaşmak istemeyen Almanlar duygularını ve tepkilerini “HEPİMİZ TÜRKÜZ” diye dile getirmişti, 1993 yılında.

İsrail Devletinin Gazzede Filistin Halkına karşı yapılanlara karşıda bu utancı İsrail ‘in Devletinin yüzüne vurmak ve Filistin Halkının acısını paylaşmak için dillerden “HEPİMİZ FİLİSTİNLİ’YİZ”  kelimeleri dökülmüştü.

Bu ülkenin toprağının altında sırf bu ülkede gömülmek için gözü olduğunu söylyen, herkese kardeş gözüyle bakan  Hrant Dink katledildiğinde tepki benzeri şekilde dillendirildi.

” HEPİMİZ HRANT’IZ, HEPİMİZ ERMENİYİZ”

Hepimiz Filistinliyiz duruşuna katılan birinin hepimiz Ermeniyiz sözlerinin ifade ettiği duruşu da anlaması katılması son derece doğal bir mantık silsilesi olması gerekirken ülkemizde durum böyle değil.

Filistin’de, Solingen’de kanayan hesap soran vicdanların büyük çoğunluğu Hrant Dink’in katlinde sustu. Bu sukut acıya acı kattı.

İnsanca davranırken dahi nalıncı keserleri, vicdanlardaki adaletsizliği gerçekleştirmeye yontuyor, Filistinlilerin acısını paylaşmayı başarıyoruz ama iş bu toprakların insanı olan bu ülkeyi çok seven Hıristiyan bir Ermenin katledilmesinden doğan acıyı paylaşmıyoruz.

Acaba nalıncı keserleri ile mi doğuyoruz, yoksa nalıncı keserleri vicdanlara akıllara monte mi ediliyor?

Uludere faciasından sonra dahi en iyi Kürt ölü Kürt’tür diyenler, nalıncı keserlerinin tamamen yontup bitirdiği vicdanlar değil midir?

Solingen faciasından sonra ”Hepimiz Türk’üz” diye tepki veren Almanlar kadar olamıyorsak, hani nerede hasletimizin asaleti?

İnsan hakları evrensel beyannamesinin birinci maddesi “ Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.” diyor, diyor da ülkemiz bu ilkeye değil nalıncı keserlerine teslim olmuş durumda.

 Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır.” diyor beyannamenin üçüncü maddesi, üçüncü madde diğer bütün maddeleri gibi vicdansızları da kapsıyor, günü gelince vicdansızların haklarını da bu anlayışla savunabilmek için.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.