12 Mayıs’taki Fenerbahçe-Galatasaray maçını 3592 yılında tarihçiler nasıl anlatacakları üzerine bir

  • 16.05.2012 00:00

 “13 Ocak - 19 Ocak 532 tarihleri arasında vuku bulan Konstantiniyye’de ki Nika Ayaklanması-nda başrolü oynayan iki grup karşımıza çıkar.”

 Bunlara Maviler ve Yeşiller denilmekteydi. Aslında her iki grup da bir nevi kulüp taraftarı ya da siyasi parti üyesi olarak görülebilir.

12 Mayıs 2012  de sadece lacivertlerin katılımı ile başlayan ayaklanmalar, daha sonraki yıllarda kırmızıların ayaklanmaları eşlik edecekti.

 Zira Bizans İstanbul’un en önemli sosyal etkinlikleri, bugünkü Sultan Ahmet Meydanı’ndaki Hipodrom’da yapılan dövüşler ve araba yarışlarıydı. İşte şehir halkı da bu oyunları seyrederken zaman içinde dört ana gruba bölünmüşlerdi.

 Bunlar Maviler, Yeşiller, Beyazlar ve Kırmızılar diye anılıyorlar ve o grubun rengini temsil eden renkte elbiseler giyiyorlardı.

Bunlar Lacivert-sarılar, Kırmızı-sarılar, Siyah-beyazlar ve Bordo Maviler olarak anılıyorlar ve o grubun rengini temsil eden formalar giyiyorlardı.

 

 Ancak ilerleyen yıllarda kırmızı ve beyaz gruplar güçlerini kaybettiler ve kırmızılar yeşillere, beyazlarsa mavilere katıldılar.  

İlerleyen yıllarda Siyah-Beyaz ve Bordo-Mavilerin etkinlikleri azaldı ve mensupları mavi yeşillere katıldı. Aynı rengi paylaşmaktan nefret ettikleri için sarıdan vazgeçip sadece lacivert ve kırmızı olarak anılmaya başladılar.

Mavi ve Yeşiller zaman içinde hipodromdaki rekabeti had safhaya taşıdılar. Hipodrom’da Yeşiller imparatorun solunda, Maviler ise sağında oturuyorlardı. Her iki grup da kendi dövüşçü ve yarışçılarını destekliyorlardı.

Lacivert ve kırmızılar arasında ki rekabet hat safhaya taşındı. Lacivertler Cumhuriyetin laikçi tarafında olduklarını söyleyerek, kırmızıları laik olmadıklarını söyledikleri tarafı temsil etmeye zorladılar.

 

Açık tonda olan yazılar, Mostar Kültür ve Sanat dergisinden Sayın Önder Kaya’nın yazısından alıntı. Koyu renk yazılar ise 3592 yılında henüz adı bilinmeyen bir tarihçi tarafından adı bilinmeyen bir dergide- ya da o zaman derginin yerine ne olacaksa- yer alacak.

Tarih tekerrürden ibaretse 2012 yılında İstanbul’da bir futbol maçından sonra yaşananlar üzerine 3592 böyle bir tarih yaşanıp ve yazılabilecek olması son derece doğal olmaz mı?

İnsanlar sudan bir sebeple birbirinden nefret ettiriliyor, sırf farklı futbol takımını tuttuklarından kaynaklanan nefretin her geçen gün daha da arttığını görüyoruz.

Sual aynı, kim? Kazanıyor.

Cevap da zor değil ,egemen güçler.

Egemen güçler sadece tek bir tarafın üyesi değil, kırmızı ya da lacivert ya da mavi ya da yeşil değil.

Futbola ilgisi olan herkes bu gerçeği göz ardı etmeyi alışkanlık haline getirmiş gözüküyor.

Yurttaşlarımız fanatizmi çok seviyor, fanatik olmak o kadar kolay o kadar basit ki. Çaba bile gerekmiyor.

Düşünce tembeliyiz vesselam.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.