Osman Çakır belediye başkanlığını kaybetmenin yolunu bulmuş!

  • 5.11.2013 00:00

 “Nasıl laiklik ile laikçilik arasında fark varsa, ahlaki olmakla ‘ahlakçı’  olmak arasında fark vardır. Biz ahlaki olmakla ve ahlaki davranmakla mükellefiz.”

Bu açıklama Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın 5 Kasım tarihinde yerel siyasetçilere ayar vermek için kaleme aldığı Star gazetesindeki yazısından, yazının başlığı ise “Varlık sebebimiz ve siyasi amacımız”

Adalet ve Kalkınma Partisinin varlık sebebini ve siyasi amacını ahlaki olmakla ve ahlaki davranmakla da özetlemiş diyebiliriz.

Hz. Muhammed’in(sav) “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzerine gönderildim.” hadisi şerifine gönderme yaparcasına.

Şimdi gelelim Akçakoca’da olanlara:

Kim? Mehmet Topuz’un daha önce belediye başkanı adayı olmayacağım demesine rağmen son anda aday olmasını ahlaki olarak değerlendirebilir ki?

Siyasette bunlar hep olur lafına itibar edenler bu durumun ahlaki olmadığının da farkında olmaları ise Akçakoca için büyük bir kayıp.

Parti kulislerinde konuşulanlara göre bu yanlış tavır sadece Mehmet Topuz’a ait değil. Baş aktörler Düzce milletvekili Osman Çakır ve danışmanlıklarını yapan yeğenleri.

Başbakanın milletvekillerinin belediye başkanlarının belirlenmesinde milletvekillerin kararlarının önemli olmasını açıklaması, Osman Çakır ve danışmanlarını bu gücü herkese ispatlama peşine düşürmüş olmalı.

Genel seçimlerde Akçakoca merkezinde alınan 7400 oya güvenerek kimi istersek onu seçtiririz iddiasından ve gücü göstermek çabasından başka bir şey değil son da Mehmet Topuz’u belediye başkanı adayı olarak sunmak.

Bu siyası hamle ahlaki olmadığı gibi kibir dolu bir hamle.

Güç bizde ise bizim dediğimiz olacak hamlesi.

Bu adaylık gerçekleşmediği takdirde de Mehmet Topuz’un siyasi hayatı şimdiden bitmiş sayılabilir. Adaylıktan çekilirse, çok gayret ederse siyasi geleceğini toparlama şansı olabilir.

Akçakocatv’de ki,   Mehmet Topuz’un yazılı açıklamasını okuduktan sonra parti kulislerini ve Mehmet Topuz’u iyi tanıyan bir arkadaşa telefon ederek  biraz yardım aldım. Bu yazılı açıklamanın Mehmet Topuz tarafından değil Osman Çakır’ın danışmanlıklarını yapan yeğenleri tarafından yazılmış olabileceği konusunda görüş açıkladı.

Mehmet Topuz’un açıklamasını bu görüşten sonra tekrar okudum ve değerlendirdim. Basının karşısına çıkmayıp yazılı bir açıklama ile bu tepkilerin geçiştirilmeye çalışılması sıkıntıların had safhada olduğunun açık ve net olarak belirtisi.

“Beni bu yola sevk eden insanların bana verdiği şevk ve destekle aday olmaya karar verdim” açıklaması Osman Çakır ve danışmanlıklarını yapan yeğenlerinin gazıyla yapıldığının, bizzat danışmanlar tarafından itirafı olarak okunabilir, okunmalı.

Gerisi ise boş laf. Milli Eğitim Bakanlığı tedrisatından geçmiş ve bunun dışına çıkamamış her vatandaşımızın her yerde söyleyebileceği yetersiz sözler. Ne öyle “Zeki, çevik ve çalışkan olmaya ant içtik “ sözleri, politik kurnazlık yapıp CHP’li seçmenlere göz kırpma çalışması ise son derece komik.

Akçakoca temsil etmek için spor yarışmalarına adaylık değil ki söz konusu olan, Akçakoca belediye başkanlığına adaylık.

Açıklamada nasıl bir belediyecilik anlayışı ile göreve talip olunduğu ile en ufak bir ipucu yok. Kocaman, büyük ve içi ve doldurulmamış kavramlardan başka.

Hiç olmazsa Yalçın Akdoğan’ın “ AK parti iktidarının 2023 vizyonu geleceğin Türkiye’sini inşa etmek için büyük bir gayret gerektiğini ortaya koymak gerektiğini ortaya koyuyor”  gibi anlatımlarına başvurulsaydı durum biraz idare edilmiş olurdu.

Açıklamanın sonuna şu an kuyumculuk yapmasına rağmen kariyerin inşaat mühendisi olarak koyulması belediyecilik anlayışının betona dayalı bir anlayış olacağının yansıması olarak okunabilir.

Bu seferde kendime şaşırdım, tüm bu gelişmelere niye şaşırmadım diye, Akçakoca’yı iyice öğrendim galiba.

Bu gelişmelerden sonra Akçakoca Belediye Başkanı ve CHP örgütü sabaha kadar kutlama yaptıysa hiç şaşırmam.

Kaybetmeleri neredeyse kesin olan belediye başkanlığını tekrar altın bir tepsi içerisinde sunulmasını kutlamaları son derece yerindedir.

Osman Çakır belediye başkanlığını kaybetmenin yolunu bulmuş!

Belediye başkanlığını benim çıkardığım aday kazanmalı diyerek ve bu konuda ki çalışmaları danışmanlarının tecrübesiz ellerine bırakarak.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.