Cüneyt Yemenici

  • 21.01.2014 00:00

 

Cüneyt Yemenici’nin belediye başkan adayı olarak açıklanması hizmet hareketinin organizasyonlarına katılanların hepsinin hizmet hareketinin mensubu olarak sayılmayacağını da ortaya koymuştur.

Kenya’ya hizmet hareketinin organizasyonu ile giden Cüneyt Yemenici’nin aday olarak açıklanmasındaki en büyük engel bu seyahat gösteriliyordu. Adayların açıklanması ertelendikçe de cadı kazanına herkes odun atıyordu.

Cüneyt Yemenici’nin önündeki en büyük engel ise milletvekili Osman Çakır ile aynı köyden ve akraba olmasaydı. Seçim süresince en çok mücadele edeceği konuda bu olacak.

Bu adaylığı milletvekili Osman Çakır’ın Cüneyt Yemenici’nin adaylığını istemediği gibi son dakikada parti içinde bölünmelere kırgınlıklara yol açan bir biçimde Mehmet Topuz’u aday olarak çıkartmıştı.

Cüneyt Yemenici’nin belediye başkanı adayı olarak açıklanmasından siyasi olarak en çok zarar gören kişi de Osman Çakır olmuştur.

Genel seçimlerde adaylık süresince eğer Cüneyt Yemenici belediye başkanı olursa karşısına çıkacak en büyük engel belediye başkanı ile aynı köyden olmak olacaktır.

Bununla birlikte milletvekili olarak tekrar seçilmesi de belediye başkanlığı sırasında partisinin yerel seçimlerdeki başarısına bağlı olacaktır.

Oylarda partinin son genel seçimlerde aldığından daha az oy alması ya da partide olabilecek düşüşten daha çoğunu yaşanması Osman Çakır’ın hanesine yazılacaktır.

Cüneyt Yemenici’nin  belediye başkanlığını kazanmış olması başarı olarak sayılacaktır. Sonuç olarak CHP’de olan bir belediye başkanlığını geri almış olunacaktır.

Osman Çakır bu sürecin ilk kaybedenidir.

İkinci kaybedeni ise Osman Çakır’ın politik ataklarına mermi olan Mehmet Topuz’dur. Kendisi için önemli bir basamak olan ATSO başkanlığını kaybettiği gibi parti tabanında Osman Çakır’ın gazına gelip kaybeden aday olarak hatırlanacak olması siyasi adaylıklarında hem geriden başlamasına sebep olacaktır.

Eğer Cüneyt Yemenici belediye başkanlığını kazanırsa siyasi olarak bundan en kazançlı çıkan diğer kişi İbrahim Bilgin olacaktır.

Aday belirlenme süreci sırasında büyük sıkıntılar çekmiş olmasına rağmen süreci başarı ile idare etmiştir.

Parti çevrelerinde konuşulduğu gibi ilçe başkanlığı belediye başkanlığı adaylığının önünü kesmiş birçok kişi bunu Osman Çakır’ın bir hamlesi olarak değerlendirmişti.

Cüneyt Yemenici’nin belediye başkanlığını kazandığı takdirde belediye başkan adaylığında önü keslmiş olan İbrahim Bilgin Akçakoca’nın en güçlü milletvekili adayı olacaktır.

İlçe başkanlığı için çok adaylı bir seçime gidildiği takdirde İbrahim Bilgin rahat bir şekilde seçimi kazanacak ve milletvekili adaylığı konusunda elini kuvvetlendirecektir.

Düzce listesinde teşkilattan gelme aday kontenjanı olan Fevai Aslan’ın devirdiği çamlardan sonra tekrar aday gösterilmeyeceğini düşünürsek bu ihtimalin çok yüksek olduğu söylenebilir.

Osman Çakır’ın çok adaylı bir ilçe başkanlığı seçimini taraftar olmayacağını da şimdiden söyleyebiliriz.

Cüneyt Yemenici’nin seçimi kazanabilmesi için ilk on gün çok önemli.

Cüneyt Yemenici Tillo belediye başkanlığına değil Akçakoca Belediye başkanlığına adaydır ve buna göre davranması gerekmektedir.

Herkesi kucaklayan bir aday olacağını seçmenlere ispatlamak zorundadır.

Bunun da en seçmen açısından en önemli ipuçları açıklanacak belediye meclisi üyelerinin dengesi olacaktır.

Mehmet Topuz aday olsaydı hep Osman Çakır’ın adayı olarak bilinecekti.

Cüneyt Yemeni’ci ise başbakanın yani Recep Tayyip Erdoğan’ın adayı olarak seçime girecek.

Recep Tayyip Erdoğan’ın adayı olarak seçime girmek ise Cüneyt Yemenici’yi Akçakoca’da belediye başkanlığı seçiminin favorisi yapıyor.

Favori durumunu kaybetmemek içinde en az Okan Yanmaz kadar performans göstermesi gerekiyor.

Başkanlık için en büyük rakibi olan Okan Yanmaz yüksek form düzeyi ile çok arkalardan gelip başkanlığa uzanacak performans gösteriyor.

Cüneyt Yemeni’cinin politik form düzeyi belediye başkanının kim olduğunu belirleyecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar