Tapusu olmayan fındık bahçeleri de ÇKS kapsamında

Düzce genelinde mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt altına alınamayan tarım arazileri de artık ÇKS'ye kayıt edilmesinin önündeki engel kaldırıldı.

Tapusu olmayan fındık bahçeleri de ÇKS kapsamında
5.12.2023 - 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
85

Alan bazlı gelir desteği alan fındık üreticilerine uyarı geldi. Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla başlayan 2024 üretim yılı çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) başvuruları, 2 Ocak 2024 tarihi mesai bitiminde sona ereceği hatırlatılarak, “Üreticilerimiz 2024 yılı ÇKS başvurularını, İlçe Müdürlüklerimiz yada e-Devlet kapısı üzerinden yapabilmektedirler.” denildi.

“TAAHHÜTNAME" BELGESİ İLE KAYIT ALTINA ALINACAK

Üretim yapan tüm üreticilerimizin tarımsal desteklemelerden yararlanabilmesi ve üretim alanlarının sisteme kayıtlılığın artırılması amacıyla, ÇKS Yönetmeliğinde 18 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik ile, Düzce ve ilçelerinde çok sayıda mağdurun olduğu mülkiyeti sebebiyle kayıt altına alınamayan tarım arazilerinin artık ÇKS'ye kayıt edilmesinin yolu artık açıldı.

Açıklamada şöyle denildi;

“ Buna göre; Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname" belgesi ile kayıt altına alınabilecektir.

Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklemelerden faydalanamayan üreticilerimiz de tarımsal desteklemelerden yararlanabilecektir.

2024 üretim yılı için ÇKS'ye kayıt yaptırmak isteyen ancak, intikali yapılmamış arazi/arazilerinden dolayı kayıt yaptıramayan üreticilerimizin, yeni ÇKS mevzuat hükümleri doğrultusunda müracaatlarını yapabilmeleri ve ayrıntılı bilgi için İl/İlçe tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvurmaları hususu; Değerli üreticilerimize önemle duyurulur.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar