Akçakoca’nın 200.000 dekar/dönüm fındık bahçesi var.

50.000 dönümü çok yoğun, 50.000 dönümü da yoğun olarak Amerikan beyaz kelebeği istilası altında.

Öncelikli olarak bu 100.000 dönümlük bölgede topyekûn mücadele planlaması yapılarak bu beladan kurtulabilmemiz mümkündür.

Bir ilaçlama ekibi bir günde kaç dönüm ilaçlama yapabilir?

10 dönüm haftada ise 50 dönüm.

Eğer acil olarak ilk 50.000 dönümü ilaçlamayı planlıyorsak bir ekiple bu ilaçlama 1000 gün sürer, 5 ekiple 200 gün, 10 ekip ile ilaçlama yapılırsa 100 gün 20 ekiple ilaçlama yapılırsa 50 gün sürer.

100.000 dönümlük alanı ilaçlamayı planlarsak, 1 ekiple 1 2000 gün, 5 ekiple 400 gün, 10 ekiple 200 gün, 20 ekiple 100 gün sürer.

Topyekûn mücadele planlamasının mantığı bu.

**

Gelin acil olan 50.000 dönümlük bir alanın topyekûn mücadelesi için neler gerektiğine bakalım.

5.000 paket wp ilaç( diflubenzoron, triflemuron ve bacillus thurengensesis)

En yaygın kullanılanı diflobenzuron ve 200 gramlık paketi 40 TL. Yani 50.000 dönümlük alan için 200.000 TL’lik ilaç gerekli. (Toptan alışlarda bu tutar daha da düşecektir.)

10 ekiple mücadeleyi yaptığımızı varsayarsak 10 adet ilaçlama makinesinin tutarı 12.000 TL.

10 adet 1 tonluk su deposunun tutarı 20.000 TL.

10 adet pick-up ya da traktör benzeri araçlar gerekir. Bu araçları kiraladığımızı düşünürsek 90.000 TL gibi bir kira tutarı olacağını varsayabiliriz. Muhtarlarla işbirliği yapıldığında kiralamaya gerek bile kalmaz.

Araçlar için 85.000 TL yakıt hesaplarsak yuvarlak rakam 400.000 TL bir maliyet ortaya çıkar.

**

Gelelim ilaçlama yapacak ekibin maliyetine, eğer ilaçlamayı yapacak elemanlar kaymakamlık kanalı ile temin edilmezse, her ekipte iki eleman olacağı için aylık ortalama 4000 TL üzerinden aylık 80.000, 5 aylık 400.000 TL gibi bir tutar çıkar.

Şoförler için de 200.000 TL gerekecektir.

Ekiplerin başında ziraat mühendisleri olması gerekir ama muhtarlarımız bu görevin altından kalkacaktır.

Bir genel koordinatöre ve bir de idari hizmetler için bir kişiye ihtiyacımız.

Hadi gelin bunların ücretleri için de 500.000 TL ödendiğini varsayalım.

Her işi para ile yaptırdığımızda 1,500.000 TL’lik bir toplam maliyetimiz olacaktır.

Yani dönüm/dekar başına 30 TL.

**

İl/ilçe tarım müdürlüklerinin bu planlamayı yapmış olsa maliyetler çok daha inecektir, eleman ve ekipman ihtiyacının çoğuna sahipler.

Ancak tüm bilgi, ekipman ve eleman olmasına rağmen ilçe tarım müdürlüğü böyle bir planlamanın içerisinde değil, olmak da istemiyorlar. Onlar çiftçi gelsin ilaç verelim, sıcak ofislerimizden çıkmayalım derdindeler.

Vekâleten idare edilen, küçük siyasi çıkar hesapları ile müdür bile atanamayan bir teşkilatın böyle bir koordinasyonu yapabilmesi de mümkün değildir. Bugüne kadar topyekûn mücadele için bir girişimleri de olmamıştır.

Bu beceriksizliğin siyasi sorumluluğunun da AKP’nin il/ilçe başkanlıklarında ve Düzce Milletvekillerinde olduğunu da hatırlatmakta fayda vardır.

**

Amerikan beyaz kelebeği ile mücadeleyi devlet yapsın derken burada devlet il ve ilçe tarım müdürlükleri oluyor ve onlar görevlerini yapmıyor diye pes etmememiz de gerekmiyor.

Acilen Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz başkanlığında ATSO, Ziraat Odası, Muhtarlar Derneği ve diğer birimler araya gelip topyekûn mücadeleyi başlatmamaları için hiçbir sebep yoktur.

Okan Yanmaz’ın hâkim olmadığı mevzulardan uzak duran bir yapısı var, muhtemelen yine bu mevzuya hâkim olmadığı için uzak durmaya çalışacaktır.

O zaman görev ATSO başkanı Mehmet Nazım Pazvant’a düşer.

ATSO’nun topyekûn mücadele için yeterli kaynağının olduğunu düşünüyorum, yoksa bile bu kaynağı doğru bir koordinasyonla rahat şekilde temin edecektir.

Akçakoca’nın önde gelen kurum ve kişileri elini taşın altına Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele için koymayacaklarsa ne zaman koyacaklardır?

O yüzden ilgili herkes davet beklemeden bana düşen görevi nasıl daha iyi yapabilirim diye harekete geçmek zorundadır.

Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele için harekete geçmeyenleri silin gitsin!

Harekete geçmeyenlere Akçakoca’yı gerçekten sevip sevmediklerini bıkmadan usanmadan soralım.

Ve harekete geçmeyenleri zorlayalım, nodul kullanmamız gerekiyorsa da kullanmaktan geri kalmayalım.

Hayde, Amerikan beyaz kelebeği ile topyekûn mücadele için herkes görev başına!

  • Abone ol